Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Kuriozitete
a>
 
1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve
The last comments on this page:
Comment posted by melmemi( Heifeholiaymail.xyz ), 06/07/2020 at 10:28pm (UTC):
Acheter Propecia Sur Internet https://buyciallisonline.com/ - Buy Cialis online pharmacy cialis <a href=https://buyciallisonline.com/#>generic cialis no prescription</a> I Want A Amoxicillin Prescription

Comment posted by JanHat( janalizomsbelan.website ), 04/23/2020 at 10:57am (UTC):
Order Propecia No Rx <a href=https://buycialisuss.com/#>Buy Cialis</a> How Long Before Amoxicillin Expires <a href=https://buycialisuss.com/#>Buy Cialis</a> Online Soloxine

Comment posted by Stevcred( stevFazybelan.space ), 02/19/2020 at 4:22pm (UTC):
Discount Fedex Shipping Macrobid Furadantin Website Low Price http://abuycialisb.com - Cialis Buy Viagra Dapoxetine Online <a href=http://abuycialisb.com>cialis generic</a> Canadian Pharmacy Mail Order

Comment posted by Matzenops( matEngickbelan.website ), 02/05/2020 at 4:30am (UTC):
Cialis Diabetes http://apcialisle.com/# - Cialis Drug Store <a href=http://apcialisle.com/#>Buy Cialis</a> Doxycycline 10mg Mail Order On Line

Comment posted by Prichard( melbaprichardbigstring.com ), 10/03/2013 at 10:58am (UTC):
I would really such as you to become a guest poster on my blog.*_*:

Comment posted by Garza( etta.garzagawab.com ), 09/26/2013 at 12:41pm (UTC):
I truly admire everytthing you website inn right here, highly informative and sensible.
One issue, I am running Opdra on Linux and some of
that the content are just a tiny wonky. I understand it_s not a popular,
conversely it_s nonetheless something to watch out for.
Just giving you a manages.

Comment posted by Rayburn( nathaniel-rayburnweb.de ), 09/26/2013 at 2:42am (UTC):
A whole lot of thanks for sharing this first-rate post.
Very inspiring! (because always, btw)

Comment posted by Nolen( vera-nolenyahoo.de ), 09/26/2013 at 1:07am (UTC):
Ik kijk er enorm naar uit om Simonneke morgen teruhg te zien!

Comment posted by Withers( brigidawithersgawab.com ), 09/25/2013 at 11:35pm (UTC):
I was also reading a topic something like this one
out of an extra site..*.__

Comment posted by Parkinson( janetteparkinsonyahoo.com ), 09/25/2013 at 7:49am (UTC):
There have been several posts available near this, I do think taking there reference
could exlerience made thiss spot or article actually informative.

That_snot me expression this post is poor quality.
Merely Need to pronounce thaat the fact that
information provided here was unique,simply rebuild molre
very near to execute, supporting to former information leawrn been really excellent.
The points you find out touched here_s important, thus I_m going to
spot several of thee info here to produce this really beneficial to entirely the newbie_s here.
Tons of thanks for this data. Actually helpful!

Comment posted by Borders( rooseveltbordersgmail.com ), 09/24/2013 at 11:01pm (UTC):
Thiss is actually interesting, You_re a very skilled blogger.
I_ve joined your rss feed and look foeward to searching more
of your magnificent post. Also, I_ve shared your web site
in my social networks!

Comment posted by Kirkwood( wilfordkirkwoodyahoo.com ), 09/24/2013 at 9:22am (UTC):
this is something i have never ever read.
very detailed analysis.

Comment posted by Sander( winston_sanderarcor.de ), 09/23/2013 at 5:53pm (UTC):
I like what you guys have been up also. Such clever work
and reporting! Carry on that the fine works guys I have incorporated you guys to
my blogroll. I think it will improve the value of
my site .

Comment posted by Tang( trinidadtangbigstring.com ), 09/23/2013 at 4:43pm (UTC):
I found your website thrrough a random stroke of luck. It helped
me do myy research on this topic. Its amazing to
think one site could contain so muck information. You are doing the great work!

Comment posted by Staley( wendell.staleyweb.de ), 09/23/2013 at 1:41am (UTC):
Can I just now say such a relief to lookup out one who truly knows what
theyre dealing with on-line. You really identify how to
bring a cconcern to light and earn it important. Lots more people have
to look at this and see why side of thuat the story. I cant think youte not more popular as you certainly develop that the
gift.

Comment posted by Voigt( carsonvoigtfreenet.de ), 09/22/2013 at 8:18pm (UTC):
Spot let start on this write-up, I really think ths amazing site needs much more consideration.
I_ll more likely once more to see a great
deal more, thyank yoou that information.

Comment posted by Buckner( lenardbucknergmail.com ), 09/22/2013 at 6:35pm (UTC):
Yay google is my king hwlped me to obtain this
great website ! .

Comment posted by Finn( millardfinnletterboxes.org ), 09/22/2013 at 5:57pm (UTC):
It_s reaslly interesting post, then again I do not see everything completely clear, especially for someone not involved in that topic.
Anyway very interesting to me.

Comment posted by Mccullough( noemimcculloughyahoo.com ), 09/22/2013 at 5:22pm (UTC):
Cheapest speeches and toasts, as well as toasts. probably are created building your own at the party and will bee most likely to turn into witty,
humorous so neww even. bdst man toast

Comment posted by Mcclellan( janette-mcclellangawab.com ), 09/21/2013 at 8:18pm (UTC):
There a couplee of intriguuing points in time in this poswt conversely I
do not be acquainted with if every one of them center tto heart.
You are able to find some validity hhowever I_ll take hold
opinion until I explore it further. First-class article , thanks so we
want more! Combined with FeedBurner too

Comment posted by Herman( gidgethermaninbox.com ), 09/21/2013 at 7:35pm (UTC):
You loist me, friend. Imean,Iassume I discover what youre indicating.

I have ann understanding of what you_re saying, then again you just appear to have forgotten about that you will get a hold
of somje other people in that the world wwho look at this matter for what it genuinely is
and won't agree with you. It is possible to be turning away a decent amount of persons who might have been fans of your blog.

Comment posted by Matheson( winfred_mathesonyahoo.de ), 09/21/2013 at 5:38pm (UTC):
I was reading through some of your content on this internet site and I believe this
site is actually instructive! Keep putting up.

Comment posted by North( yukikonorthgmx.de ), 09/21/2013 at 1:31pm (UTC):
I gotta bookmark this site it seems very useful .

Comment posted by Martindale( melindamartindalefreenet.de ), 09/21/2013 at 9:48am (UTC):
First-class read, I just passed this onto a colleague who was doijg a small research
on that. And he just bought me lunch as I
found it for him smile Therefore leet me rephrase that:
Thanks for lunch!

Comment posted by Booker( benbookerweb.de ), 09/21/2013 at 5:22am (UTC):
TFile _ , - 2006 . . , , , , , .

Comment posted by Fletcher( winstonfletchert-online.de ), 09/21/2013 at 1:28am (UTC):
Appreciate that the recommendation. Will try it out.

Comment posted by Elias( genesis.eliaszoho.com ), 09/20/2013 at 9:00pm (UTC):
Thanks a ton for sharing this with all of us yyou really be acquainted with what you are talking about!
Bookmarked. Please also visit my website =).
We could have a link exchange agreement between us!

Comment posted by Hassell( vickeyhassellzoho.com ), 09/20/2013 at 8:33pm (UTC):
The following time I read a blog, I hope that it
doesnt disappoint me because much because this one.

I mean, I recognize it was my choice tto read, then again I truly thought youd have
something interesting to say. All I hear is usually a bunch of whining bout
one thing that you'll be able to fix should you werent too
busy seeking for attention.

Comment posted by Cress( jannie-cressvegemail.com ), 09/20/2013 at 3:05pm (UTC):
You have brought up a very superb dtails , thankyou
for tht the post.

Comment posted by Frasier( dorrisfrasiergmail.com ), 09/20/2013 at 12:50pm (UTC):
Yeah bookmaking this wasn_t a speculative
decision outstanding post! .Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 14 visitors (87 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=