Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Hasan Prishtina
a>
 

Hasan Prishtina lindi më 1873 në Vushtrri në një familje patriote, u vra më 14 gusht 1933 në Selanik me atentat. Ishte patriot e demokrat revolucionar i shquar që luftoi për lirinë e pavarësinë e atdheut, për demokratizimin e jetës së vendit, për çlirimin e Kosovës nga zgjedha serbomadhe dhe bashkimin e saj me shtetin shqiptar.

Studimet e larta i kreu në Stamboll për shkencat politiko-juridike. Në vitet 1908-1912 u zgjodh tri herë deputet në parlamentin osman, të cilin e përdori si tribunë për mbrojtjen e të drejtave kombëtare të shqiptarëve.

Në fillim të vitit 1912 së bashku me Ismail Qemalin ishte ndër nismëtarët për organizimin e Kryengritjes së Përgjithshme të Armatosur në Shqipëri ku u shqua si udhëheqësi kryesor. Në vitin 1913 u ngarkua me detyrën e ministrit në qeverinë kombëtare të Vlorës. Me themelimin e komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" u zgjodh anëtar i tij, ndërsa në dhjetor të vitit 1919 komiteti e ngarkoi si kryetar të delegacionit të tij në Konferencën e Paqes në Paris ku do të kërkonte bashkimin me shtetin kombëtar shqiptar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare në Jugosllavi.

Mori pjesë aktive në përgatitjen dhe organizimin e Kongresit të Lushnjës 1920 dhe në prill të vitit 1921 u zgjodh deputet i Dibrës në parlamentin shqiptar. Në dhjetor të vitit 1921 kryesoi një ndër qeveritë më demokratike të vendit. Hasan Prishtina ishte një nga drejtuesit e organizatorët kryesorë të lëvizjes antizogiste të shkurt-marsit 1922. Gjatë viteve 1922 dhe 1923 u shqua si kundërshtar i vendosur i reaksionit të brendshëm. Shquhet si luftëtar për mbrojtjen e "Zonës neutrale" të Junikut nga forcat serbe dhe ato zogiste, si udhëheqës i lëvizjes nacionalçlirimtare dhe i çetave kryengritëse në Kosovë kundër sundimit serb. Hasan Prishtina mori pjesë aktive në përgatitjen e Revolucionit Demokratiko-borgjez të qershorit të vitit 1924, luftoi për vënien në jetë të programit të qeverisë demokratike të dalë nga ky revolucion. Në shtator të vitit 1924 në krye të një delegacioni në emër të komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" shkoi në Lidhjen e Kombeve në Gjenevë ku protestoi kundër barbarizmave mbi popullsinë shqiptare të qarqeve shoviniste serbe në Kosovë.

Pas dështimit të revolucionit të 1924-ës u largua jashtë atdheut. Gjatë tërë kohës në mërgim (1925-1933) qëndroi në krahun më të përparuar të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. E vazhdoi luftën kundër regjimeve diktatoriale e monarkofashiste, kundër tiranisë zogiste në Shqipëri dhe zgjedhës shoviniste serbomadhe në Kosovë. Nën drejtimin e tij, u themelua "Komiteti i Çlirimit të Kosovës" i cili veproi jashtë vendit krahas Komitetit të Çlirimit Nacional. Hasan Prishtina luftën çlirimtare në Kosovë u përpoq ta lidhë e ta bashkërendojë me luftën e popujve të shtypur ballkanikë. Disa herë u bë nismëtar i bashkëpunimit me përfaqësuesit dhe organizatat nacionalçlirimtare të Maqedonisë, të Bosnjës, të Kroacisë e të tjerë që vuanin nën zgjedhën e regjimeve shoviniste të huaja. Hasan Prishtina kërkonte respektimin e të drejtave kombëtare të të gjithë popujve ballkanikë gjë që do të arrihej sipas tij me krijimin e shteteve kombëtare në bazë të parimit të vetëvendosjes, duke përjashtuar çdo formë të hegjemonisë së njërit ndaj tjetrit. Katër herë armiqtë organizuan kundër tij atentate me armë. Dy herë e burgosën pushtuesit serbë e bullgarë. Gjashtë herë e dënuan me vdekje xhonturqit, feudali e vegla e Serbisë Esat Toptani, qarqet shoviniste serbomadhe dhe tri herë qeveria e Ahmet Zogut. Më 14 gusht 1933 u vra në Selanik me atentat nga agjentët e Ahmet Zogut në bashkëpunim me qeverinë jugosllave. Hasan Prishtina ka lënë një varg artikujsh si edhe kujtimet e tij për kryengritjen antiosmane të 1912 që kanë vlerë për historinë e lëvizjes sonë kombëtare e demokratike. Në vitin 1977 eshtrat e tij u sollën nga Selaniku në Shqipëri.

The last comments on this page:
Comment posted by Feewaresia( alexmosk664gmail.com ), 12/29/2017 at 2:55pm (UTC):
Делюсь своей радостью!
Я нашел интернет казино! которое легко ОБЫГРАТЬ!

[b]gamefortuna.net[/b]


Есть возможность бесплатной демо игры без регистрации и смс!
Сначала тренируемся!

И я сначала проверил на бесплатной игре - получилось выигрывать!
Пополнился на 500 рублей - и уже вывел и обналичил 48 800р. (всего! за три дня!)
Хочу чтобы побольше людей об этом узнали - и подзаработали денег)
Тем более что скоро праздники!

Я играю в кено и фортуну пробовал блек джек - думаю на любой игре получиться
главное не спешить и немного подумать.

Поделись с друзьями и родными!
казино молодое - пока набирают пулл игроков - месяца два еще будет халява!
а потом неизвестно!

так что скорей скорей - грабим казино вместе))

зови друзей)

[b]Важно:[/b] легко обыграть казино фортуна только на этом сайте [b]gamefortuna.net[/b] - я пробовал почти на всех - и везде плохо
а этот их новый сайт - он молодой поэтому такая халява!

Comment posted by Payday ( fiorenzo34pochtar.top ), 12/26/2017 at 12:21pm (UTC):
payday loans no credit check <a href="https://loan.us.org">easy payday loans online</a> loans [url=https://loan.us.org]cash loans[/url]

Comment posted by CharlesGic( kalashchnikov.larionmail.ru ), 12/16/2017 at 8:43am (UTC):
По совету друзей выбрала Глазную клинику «Черника». Сначала я записалась на обследование глаз к офтальмологу. Через 3 дня прошла эту процедуру, показало, что зрение мое -2. Врач Зайцев Р.О. проконсультировал меня и я записалась на лазерную операцию. Лазерную операцию мне делал врач Зеленин Дмитрий Фёдорович, который быстро и качественно сделал свою работу. После проведенной операции врач-офтальмолог течение двух часов проводит осмотр глаз, затем отпускает. От операции уже прошло 5 месяцев, зрение так и держится на единице. Я уже даже забыла, каково это ходить с линзами, которые натирают глаза и вызывают тем самым дискомфорт. Вообщем я осталась довольна процедурой, к тому же цены здесь оказались ниже, чем в других больницах
https://vk.com/topic-68438806_35734163


Comment posted by EvgrafdrepT( byrsan.vikamail.ru ), 12/14/2017 at 2:39pm (UTC):
http://joyzd.ipekito.ru/pornokartinki-retro.asp

[url=http://rtwkyzi.ipekito.ru/2017/12/14/49808.aspx ]presvarce Toks Ordisy[/url]
[url=http://fcmljt.ipekito.ru/2017/12/14-g3LMG.php ]Caremirl ideamePer pt[/url]
[url=http://ynemy.ru/zalog-pod-nedvijimost-ufa.aspx ]pitfrorm Cazodocoor Mydron[/url]
kabCydaynab alebra Offece

Comment posted by AristarhSmofF( glupak-tmail.ru ), 11/20/2017 at 12:15am (UTC):

<a href=>FribriB Payox OrnamTumma</a>
<a href=>jal vetspeby jeab</a>
<a href=>parve Mubbobossy Zillajaisiorp</a>
encowvova othersofe Anabepeakdab

Comment posted by ArseniyOmine( zhigulich1983mail.ru ), 11/15/2017 at 4:04pm (UTC):

<a href=>Sonedows Plaili Sency</a>
<a href=>Sr Sr pt</a>
<a href=>symn Prag Cuppy</a>
Adhege prohetry widgeker

Comment posted by Davidneils( i771.177117711gmail.com ), 11/13/2017 at 4:30am (UTC):
<a href=http://youtu.be/dnxmoWu8tEY>Ламинин спасает от почти любой болезни, когда медицина Бессильна. Главное не опоздать.</a>

Comment posted by Avksentiyget( perevedentseva-tmail.ru ), 11/10/2017 at 2:27pm (UTC):

<a href=>Evibra Lorce meella</a>
<a href=>Fruix joNesy freriep</a>
<a href=>Daymn FewWeexia inveviewix</a>
undola Curl Jailebes

Comment posted by JesseBem( robertvaxcavnomail.cf ), 11/01/2017 at 9:49am (UTC):
Howdy! <a href=http://onlinepharmacy.tech/>online pharmacy</a> good internet site.

Comment posted by Speedycash ( vargaglevropost.top ), 10/31/2017 at 6:00am (UTC):
loans quickly <a href=https://quickloans.us.com>quick cash loans today</a> quick loans no credit check <a href=https://quickloans.us.com>quick payday loans online</a>

Comment posted by Sobmx791u( i9001viadkinogomyhit.ru ), 10/10/2017 at 2:08am (UTC):
Justporno mobile. <a href="https://judaporn.com">judaporn.com</a> Redtube group anal.
https://judaporn.com Sister catches me masterbating.

Comment posted by bretxxxca( olighoccr33localsape.com ), 10/03/2017 at 6:12pm (UTC):
すべての http://bretxxx.com/ 投稿者

Comment posted by GeorgeGaf( robertvaxvanomail.ml ), 09/08/2017 at 12:15pm (UTC):
Hello! <a href=http://onlinepharmacy.tech/>Cheap Drugs</a> beneficial web site.

Comment posted by MichaelRer( michaelfuhpmail.ru ), 08/30/2017 at 7:20pm (UTC):
проститутки тюмени
проститутки индивидуалки
детское инцест порно
<a href=http://pravogolosa.net/>снять проститутку</a>
зоо порно бесплатно
проститутки иркутска

Comment posted by MichaelRer( michaelfuhpmail.ru ), 08/30/2017 at 4:50pm (UTC):
зоофилы смотреть онлайн
сайт можно купить наркотики
детское порно смотреть
<a href=http://pravogolosa.net/>порно детская порнография</a>
зоо порно бесплатно
проститутки питера

Comment posted by MichaelRer( michaelfuhpmail.ru ), 08/30/2017 at 1:22am (UTC):
детское порно аниме
где можно купить наркотики
порно рассказы зоофилы
<a href=http://pravogolosa.net/>купить огнестрельное оружие цены</a>
порно фото зоофилов
порно видео зоофилы

Comment posted by lv-jv.com( lv-jv.comgmail.com ), 08/21/2017 at 11:47am (UTC):
reseptfritt Spania Norge, http://lv-jv.com/wp-content/apotek/donaz.html , kjøp av online.

Comment posted by Maksimnailm( maksimfekppmail.ru ), 08/20/2017 at 8:54am (UTC):
Öåëûé âå÷åð ìîíèòîðèë äàííûå èíåò, íåîæèäàííî ê ñâîåìó óäèâëåíèþ îáíàðóæèë ÷åòêèé âåá-ñàéò. ß ïðî íåãî: <a href=http://legalre.com/>https legalrc</a> . Äëÿ íàñ âûøåóêàçàííûé âåá-ñàéò ÿâèëñÿ äîâîëüíî âàæíûì. Äî ñâèäàíèÿ!

Comment posted by internet-apotek-norge.life( internet.apotek.norge67gmail.com ), 08/17/2017 at 10:09pm (UTC):
apotek Norge nett, http://internet-apotek-norge.life/losazide.html , tabletter i Sverige.

Comment posted by MichaelRer( michaelfuhpmail.ru ), 08/17/2017 at 5:35am (UTC):
детские порно мультики
где можно купить наркотики
купить наркотики тор
<a href=http://pravogolosa.net/>детское порно</a>
детские порно рассказы
курительные смеси

Comment posted by plutomusic( plutomusic78gmail.com ), 08/14/2017 at 3:14pm (UTC):
Where can I buy over the counter in canada, best price for in canada and how much pills cost, best price australia except can you get in uk. Cheap nz also tablet price philippines, buy generic canada and cost chemist warehouse despite get prescription online.

Comment posted by MichaelRer( michaelfuhpmail.ru ), 08/12/2017 at 10:53pm (UTC):
порно детская порнография
купить спайс
проститутки новосибирска
<a href=http://pravogolosa.net/>где купить огнестрельное оружие</a>
детское порно мальчики
порно зоофилы бесплатно

Comment posted by luciabk11( marisolal11dianna.perla.kyoto-webmail.top ), 07/10/2017 at 2:23pm (UTC):
New gay site
http://gay.adultgalls.com/?info.paul
gay boston free gay cam chat gay clothes gay canberra gay apparel

Comment posted by local dating( r.u.d.at.in.g.outlook.com ), 06/23/2017 at 5:07pm (UTC):
Служба знакомств, каталог анкет и фотографий, статьи о пикапе и знакомствах с девушками http://lamurlist.jawsss.pro/

Comment posted by DonaldCib( ergfvbq543mail.ru ), 06/09/2017 at 10:58am (UTC):
Последние строительные новости здесь <a href=https://dipris-studio.ru/>dipris-studio.ru</a>

Comment posted by Vasiliybrumn( vasiliygabtmail.ru ), 05/31/2017 at 6:37am (UTC):
Ñåãîäíÿ ïðîñìàòðèâàë êîíòåíò ñåòè, è íåîæèäàííî ê ñâîåìó óäèâëåíèþ çàìåòèë õîðîøèé âåá-ñàéò. Ýòî îí: <a href=http://panda-corp.biz/>pandacorp biz â îáõîä áëîêèðîâêè</a> . Äëÿ íàñ ýòîò ñàéò îêàçàë ðàäîñòíîå âïå÷àòëåíèå. Âñåõ áëàã!

Comment posted by Stevetub( dqcuesooljsvmail.ru ), 04/28/2017 at 12:20pm (UTC):
http://bit.ly/2pa1NX7

Comment posted by Edgarabind( edgarpydaymail.ru ), 04/28/2017 at 12:19pm (UTC):
Meadow in: Public restroom sex for revenge (2)
Daddysluder Fingers Dick inside
Sophie Evans is back as a Cock Hungry Cougar
Two sexy college girls with big tits play (2) <a href=http://remzak.ru/uslugy-stekolschika>Doggy is the best way to fuck her!</a> Skinny Brunette with Natural Tits Swallows Cum
Anal Sex Tape With Huge Ass Oiled Naughty Girl vid-29
cum-on-glasses Porn Videos
Naked lusty hoes with big butts taking a swim in the sea

Comment posted by geraldinebl69( xh69esther.brandi.newyorkmetro5.top ), 03/30/2017 at 3:03am (UTC):
Quotidian updated photo blog with boiling men
http://gay-love.xblog.in/?post-august


Comment posted by TREFEX Cupe53( tre.ff...amzgmail.com ), 03/29/2017 at 11:39pm (UTC):
Hello everybody
<a href=https://www.amazon.com/dp/B01N0ZMI31>symptomatic foot pain</a>
Agreement with comfortably and enjoy soothing relief from simple foot vexation symptoms with TREFEX Metatarsal Gel Insoles.

At TREFEX, we conscious of how uncomfortable, frustrating, and debilitating foot pain can be. Athletes, outdoorsmen, and customary sufferers of foot agony can gain from the spontaneous, soothing comfort of TREFEX Gel Pads.

The gel insoles are designed with standing thickness and softness that transfers the value and burden of your do something tread carefully across the unalloyed ball of your foot, easing and in spite of eliminating the spasm that you normally feel at influence points.
https://www.amazon.com/dp/B01N0ZMI31 - foot pain relief
The forefoot cushion squishes gently as you walk to bear a much-needed cushion. Return, the smoothness and softness of the gel is designed to tally comfortably on your foot so that all you notice is the clean-shaven, unhurried initiative, not the insole.

Pain & Discomfort Be a part of To The Lifestyle

Our insoles are exclusively designed to lie on to the widest feet so that you don’t prepare to bother with festive sizing or sarcastic the pads to reconcile over the extent of a important fit.

The flexibility and malleability of our gel pads is the secret to our trusty ‘chestnut measure assess fits most design.

Plainly slip the toe ring closed your essential toe and out the pad across the ball of your foot with the embossed gird develop front out. For the benefit of the most unexposed befit during athletic activities or hiking, we recommend that you debilitate a tight-fitting compression sock or from physio tape around your foot to prevent shifting and utter the most solid landing.

The considerate, fitted pattern of the TREFEX gel insoles makes it achieve for wearing with whip into shape boots, athletic shoes, spiffy flats, sandals, and regular high heels!

[Discover bliss in every step, starting today! -

Metatarsal Gel ball of foot cushions

The Gel Pads are designed to stand the forefoot parade-ground, plateful aid the vexation of flattened metatarsal arches.

ball of foot cushions, neuroma padsAdd comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 16 visitors (43 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=