Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Çerçiz Topulli
a>
 

Çerçiz Topulli lindi në Gjirokastër në vitin 1880 dhe ra dëshmorë më 15 korrik të vitit 1915, ishte shkrimtar, atdhetar e veprimtar i shquar i Rilindjes, udhëheqës i luftës së armatosur të çetave kundër sunduesve osmanë për çlirimin kombëtar të vendit, hero i popullit.

Mjedisi familjar në të cilin u rrit e sidomos vëllai më i madh Bajo Topulli, ndikuan në formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesë në veprimtarinë e Komitetit të Fshehtë «Për lirinë e Shqipërisë» në Gjirokastër.

Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e Gjirokastrës dhe të Korçës. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit 1908 në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi Luftën e Mashkullorës më 18 mars 1908.

Në thirrjen "Nga malet e Shqipërisë" drejtuar bashkatdhetarëve të tij dhe botuar në janar 1907 në gazetën "Shpresa e Shqipërisë" Çerçiz Topulli pasi dënonte grabitjet e administratës osmane kërkonte që Shqipëria të shkëputej nga Perandoria Osmane dhe të bëhej e lirë dhe e pavarur. Ai shprehte bindjen se e vetmja rrugë për çlirimin e Shqipërisë ishte ajo e kryengritjes së përgjithshme të armatosur, dhe ftonte gjithë shqiptarët të ngriheshin me armë në dorë në luftën për lirinë e Shqipërisë.

Pas fitores së revolucionit xhonturk të 1908, Çerçiz Topulli punoi për formimin e klubeve shqiptare dhe për çeljen e shkollave shqipe në viset e ndryshme të vendit. Në shoqëritë dhe klubet patriotike mbrojti interesat e kombit dhe të vegjëlisë. Pas Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 nëntor 1912 u vu në shërbim të qeverisë së I. Qemalit dhe luftoi për mbrojtjen e tërësisë territoriale të atdheut. U vra më 15 korrik në Fushën e Shtoit (Shkodër) nga forcat e pushtuesve malazezë. Më 1937 eshtrat e Çerçiz Topulli u vendosën në Gjirokastër.

The last comments on this page:
Comment posted by Wells( candacewellsgmail.com ), 10/02/2013 at 2:08pm (UTC):
I am glad to be a visitant of this thoroughgoing site !
, thanks for this rare info! .

Comment posted by Crayton( orlandocraytongmail.com ), 09/30/2013 at 12:58am (UTC):
Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
There_s a lot of folks that I think would actually
enjoy your content. Please let me identify. Thanks

Comment posted by Doe( coraldoeyahoo.com ), 09/28/2013 at 6:29pm (UTC):
in this day and age wwe would always use eco-friendly stuffs along the lknes of, eco
friendly foods, shoes and bags.

Comment posted by Robson( carinarobsont-online.de ), 09/28/2013 at 8:44am (UTC):
I recently came across your blpg and hav beedn scaning
along. I thought I would leave my first comment.
I don_t recognize what to say except that Ihave enjoyed scaning what you all hace to say

Comment posted by Lytle( anja_lytlelive.de ), 09/28/2013 at 8:17am (UTC):
Nice article. It does shed some light on tthe issue. By the for those interested in binary
options caan find out an exclusive binary options bonus.

Comment posted by Coughlin( fostercoughlingmail.com ), 09/28/2013 at 7:57am (UTC):
this is something i have never ever read. very detailed
analysis.

Comment posted by Richardson( brianrichardsongmail.com ), 09/27/2013 at 10:50am (UTC):
I really enjoy the article.Actually looking forward to read more.

Fantastic.

Comment posted by Maddox( derek_maddoxlive.com ), 09/27/2013 at 12:20am (UTC):
I amm glad to be a visitant of this sodding site ! , regards for this
rare information ! .

Comment posted by Pickering( leandra_pickeringgooglemail.com ), 09/26/2013 at 11:38pm (UTC):
Hi there, Could I copy that snapshot and implement that onn my webpage?

Comment posted by Barone( nathanbaronegmail.com ), 09/26/2013 at 12:18pm (UTC):
Hey! I could have sworn I_ve been to this
blog preceding to in spite of tjis right after reading beecause a result of some of the submit I recognized
it_s new to me. Nonetheless, I_m surely ddelighted
I found it aand I_ll be bookmarking and checking back again often!

Comment posted by Weller( winifredwellerarcor.de ), 09/26/2013 at 9:18am (UTC):
you have an amaziong weblog right here! would you would like
to make some invite posts on my blog

Comment posted by Haller( alvarohalleryahoo.com ), 09/26/2013 at 3:54am (UTC):
Thank you, I_ve recently been seeking for info abouut this subject for
ages and yours is the besst I_ve casme upon so far. In spite of
this, wgat in regards to that thhe boottom line? Are you certain about the
supply?

Comment posted by Shively( katherinashivelyt-online.de ), 09/25/2013 at 2:37pm (UTC):
I along the lines of this blog so much, saved to my bookmarks .

Comment posted by Willis( denicewillist-online.de ), 09/25/2013 at 10:47am (UTC):
One other thing I would alkong the lines of to mention is that becaue an additional to
trying to fit all your on the web degree lessons on
days you to finish work (considering that people arre exhausted when they come home),
try to have most of your sessions on tha the weekends and simply a few courses in weekdays,
even if it means taking some ime away from your weekend break.
This is beneficial because on that the week-ends, you will be far more
rested plus concentrated in school work. Thanks a bunch for that
the different tips I have realized from your site.

Comment posted by Hogan( mildred.hogangmail.com ), 09/24/2013 at 1:44pm (UTC):
I for example this site greatly so much first-rate information.

Comment posted by Milner( isabellemilnergmail.com ), 09/24/2013 at 12:34pm (UTC):
A whole lot of thanks for aking that the effcort to talk about this,
I feel strongly about this and enjoy learning a great deal more onn this matter.
If promising, because you gain expertise, woupd
you mind updating your website with a gteat deal more details?
It_s very useful for me.

Comment posted by Strickland( ralf.stricklandarcor.de ), 09/24/2013 at 7:13am (UTC):
naturally just like your web sute on that the other hhand
you might want to test that the spelling on quite seeveral of
your posts. Several of them have been rife with spellinjg problems and I tto
look for it very troublesome to inform that the truth however I_ll definitely coe again again.

Comment posted by Large( amelie_largewhale-mail.com ), 09/24/2013 at 5:27am (UTC):
Thanks for that the auspicious writeup. It actually used to be
a leisure accxount it.Glance complicated to more delivered agreeable from you!
Conversely, how can we be in contact?

Comment posted by Conyers( nichole.conyersgmail.com ), 09/23/2013 at 1:50am (UTC):
If you happen to excited about eco items, sometimes be difficult shock to anybody them recognise that to help make unique baskets ust for this quite liquids carry basic steps liters associated ceiling fan oiil producing.
dc at no cost mommy blog giveaways family members trip home gardening
house power wash baby laundry detergent

Comment posted by Wolff( sommerwolffgmail.com ), 09/23/2013 at 1:29am (UTC):
Great post, I conceive website owners should larn a large amount out of this website it's very
user friendly .

Comment posted by Charlton( whitney.charltongmail.com ), 09/22/2013 at 10:47pm (UTC):
I just added your RSS Feed on my RSS reader, its so nice to read your
blog.`_,;;

Comment posted by Yamamoto( jeramyyamamotobigstring.com ), 09/22/2013 at 6:40pm (UTC):
This is really a cool blog. Extremely helpful info. Thank you!

Comment posted by Rayburn( feliperayburnmailworks.org ), 09/22/2013 at 5:00pm (UTC):
I truly appreciate this post. I have been seeking everywhere for this!
Thank goodness I found it onn Google. You have made
my day! Thx again..

Comment posted by Tuggle( lintugglet-online.de ), 09/22/2013 at 2:19am (UTC):
Very interesting subject , thanks for putting up.

Comment posted by Albrecht( anhalbrechtyahoo.de ), 09/21/2013 at 1:13am (UTC):
I left you a special gift durng your threeway

Comment posted by Mattingly( mohamedmattinglyyahoo.de ), 09/20/2013 at 9:29pm (UTC):
Amazing! This blog looks just like my old one!

It_s on a totally different opic but it has pretty much that the
same layout annd design. Greeat choice of colors!

Comment posted by Jenkins( hassanjenkinsinbox.com ), 09/20/2013 at 9:55am (UTC):
As I website owner I believe the articles here is actually
fantastic , thankyou for the efforts.

Comment posted by Matthew( alysamatthewarcor.de ), 09/19/2013 at 9:22pm (UTC):
why do people call Lebron Jamss _King James_.
Because Kings rule & have thrones, Lebron hasn_t even won a title,
who's Lebron ruling over ?,IAmBobbyDrake,

Comment posted by Corrigan( porter.corrigangmail.com ), 09/19/2013 at 7:49pm (UTC):
Thank you so much for spending some time to line all of this out
for people. Thhis posting has been very helpful inn my opinion.

Comment posted by Westfall( edward.westfallyahoo.de ), 09/19/2013 at 6:36pm (UTC):
I always was interested in this subject and still am,
appreciate it for posting .Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 16 visitors (107 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=