Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Adem Demaçi
a>
 

Adem Demaçi u lind më 26 shkurt 1936 në Prishtinë. Adem Demaçi ishte veprimtar për kauzën kombëtare në kohën e Jugosllavisë dhe luftonte për barazinë e Kosovës me Republikat e tjera të Jugosllavisë. Për angazhimin e tij politik, Adem Demaçi vuajti 28 vjet me radhë në burgjet e Jugosllavisë. Pasi u lirua ai menjëherë vazhdoi aktivitetin e tij politik. Ai quhet edhe Nelson Mandela i Evropës. Adem Demaçi udhëhoqi Këshillin për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut (KMDLNJ) nga 1990 deri 1995.

Në vitin 1991 u nderua nga Parlamenti Evropian me Çmimin Saharov. Gjatë periudhës 1998/1999, kur mbaheshin takimet në Rambouillet për të ardhmen e Kosovës, ai ishte zëdhënës politik i UÇK-së.

Sot ai angazhohet për të drejtat e pakicave në Kosovë dhe respektohet shumë nga vendorët dhe të huajit. Ishte (2005-2007) kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës.

 

Biografia

Adem Demaçi lindi, zyrtarisht, më 26 shkurt 1936, kurse, si mësojmë nga romani “Libër për Vet Mohimin”, që ka pjesërisht edhe karakter autobiografik, u lind, në të vërtetë, në kosimet e dyta, dikund në korrik 1935. Që nga lindja, me sa shihet, si çdo njeri të madh, do ta ndjekin vazhdimisht skajet e tipit shkurt-korrik. Se, derisa për njërën palë (Shqiptarët) do të jetë engjëlli mbrojtës i çështjes shqiptare, për palën tjetër (Serbët) do jetë satanai.

Nëse lufta për liri shënon shkallën më të lartë të emancipimit kulturor të individit dhe të popullit, atëherë mund të thuhet me gojën plot se Adem Demaçi është artikulimi më i kulluar dhe më i fushqishëm i aspiratave liridashëse të popullit tonë.

Adem Demaçi u rrit në një familje të varfër të Prishtinës. Babai, Zeqiri, i vdiq shumë herët nga tuberkulozi. Demaçi nuk i kishte mbushur as plot tetë vjet. Gjithë barra e familjes ra mbi të vëllanë e tij të madh, Maliqin, i cili, si gazetashitës, ia doli me shumë vështirësi të siguronte kashatën e gojës për familjen (tregimi “Një Natë Bajrami”). Por, pas pesë-gjashtë vjetësh i vdiq edhe i vëllai Maliqi po nga tuberkulozi. Atëherë, për t’i mbajtur në jetë dy fëmijët e mbetur, Ajshen dhe Ademin, nënë Nazifja iu qep vekut dhe duke endur pëlhura të ndryshme, arriti t’i ushqente disi fëmijët, madje edhe ta shkollonte Demaçin (tregimet “Vegjëtarja”, “Vegjëtarja në treg”). Demaçi do ta mbarojë shkollën fillore në Prishtinë më 1946, ku do ta kryejë edhe Gjimnazin real. Studimet në Degën e Letërsisë Botërore do t’i ndjekë plot pesë semestra në Universitetin e Beogradit, të cilat do të shtrëngohet t’i ndërprejë për shkak të sëmundjes së nënës. Ndaj, u kthye në Prishtinë dhe gjeti punë në veprimtarinë botuese të ndërmarrjes “Rilindja”. Burgosjes së Tij të parë, më 19 nëntor 1958, do t’i paraprijë shpërngulja me dhunë e shqiptarëve në Turqi (“Kthimi”, “Mestani”), aksioni i armëve dhe Procesi i Prizrenit. Do ta goditë sidomos burgosja e gazetarit të devotshëm Sedat Dida, e cila do të ngjallë frikë e panik në mesin e punëtorëve dhe gazetarëve të “Rilindjes”. Në procesin gjyqësor të marsit të vitit 1959 të Gjyqit të Qarkut të Prishtinës, Demaçi do të dalë hapur me kërkesën që pa bashkimin e Kosovës me Shqipëri, nuk do të ketë paqe në Ballkan. Për këto qëndrime të tij u dënua me 5 (pesë) vjet burg të rëndë. Gjyqi Suprem i Serbisë ia vërtetoi dënimin në 3 (tre vjet), të cilat i vuajti në kazamatin e Sremska Mitrovicës.

Pas lirimit nga burgu, nuk e linin të zinte punë, me qëllim që t’u kallnin edhe më shumë datën të tjerëve për pasojat që mund të kishin. Për më tepër, me ardhjen e Hrushçovit në Shkup, pas tërmetit, më 1963, e izoluan dhe e mbajtën në burg gjatë gjithë qëndrimit të tij në ish-Jugosllavi.

Megjithatë, në fillim të viteve ‘60 ishin formuar në disa qytete të Kosovës, si në Pejë, Gjakovë e gjetiu, organizata të ndryshme, që luftonin në mbrojtje të kauzës kombëtare. Duke parë disponimin e masës për t’iu kundërvënë terrorit dhe dhunës së shtetit totalitar, veçmas politikës së egër antishqiptare, Demaçi bëri çmos të formohej Lëvizja Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve, si dhe hartoi (bashkë me Ramadan Shalën, tash të ndjerë) Statutin dhe Programin e Lëvizjes. Lëvizja formoi komitetet e saj në Prishtinë, Gjakovë, Pejë, Mitrovicë, Gjilan; ndërmori një varg aksionesh për ngritjen e flamujve kombëtarë, u përpoq të vinte kontakte me lëvizjet e ndryshme revolucionare dhe ta propagandonte sa më shumë çështjen e pazgjidhur kombëtare të shqiptarëve në Ballkan. Megjithatë, kjo LRBSH u zbulua mjaft herët dhe Demaçi si kryetari i saj u dënua me 15 (pesëmbëdhjetë) vjet burg të rëndë, të cilat në fillim i vuajti në Nish, e pastaj, për ta larguar sa më shumë nga familja, e dërguan në Pozharevc, ku në kohën e ish-Jugosllavisë kishin vuajtuar dënimet shumë atdhetarë shqiptarë, midis të cilëve edhe Azem Bejta. Po e theksojmë këtë fakt, sepse kjo mbase do të jetë arsyeja që Demaçi të shkruajë në shtator të vitit 1969 dramën e parë me titull “Popu” (shkurtim i fjalëve po-litika dhe pu-shka), dorëshkrimin e së cilës e nxori nga burgu Xhafer Mamuxhiku, kryerat i Komitetit të Prishtinës, në një arkë me dy kapakë.

Pas ndryshimeve dekorative politike në ish-Jugosllavi më 1966, dënimin ia zvogëluan në 10 (dhjetë) vjet, të cilat i vuajti ditë më ditë deri më 8 qershor 1974.

Për herë të tretë ra në burg më 6 tetor 1975 dhe në procesin e montuar politik u dënua përsëri me 15 (pesëmbëdhjetë) vjet burg të rëndë, vite këto të cilat do t’i vuajë në burgun famëkeq të Stara Gradishkës. Më 21 prill 1990, me urdhrin e Kryesisë shtetërore të ish-Jugosllavisë, lirohet pesë muaj e gjysmë para se ta kryente dënimin e plotë.

Janë proverbiale fjalët e tij pas daljes nga burgu: Që nga 21 prilli i këtij viti ndodhem në burgun më të madh në botë, që e njeh historia e njerëzimit - në burgun e Kosovës, ku më se dy milionë Shqiptarë nga regjimi hegjemonist-shovinist-terrorist janë zhveshur nga të gjitha liritë dhe të drejtat më elementare njerëzore e kombëtare. Si luftëtarit më të paepur për lirinë e mendimit, si mbrojtësit më këmbëngulës të lirive dhe të drejtave të njeriut, Paralamenti Evropian, më 10 dhjetor 1991, i dha Çmimin Saharov. Të theksojmë se këtë çmim deri më tash e kishin marrë: Saharovi, emrin e të cilit e mban, Dubçeku, Nelson Mandela, Marçenko, Aung Sun, disa nga të cilët (Mandela, Aung Su) u bënë më vonë edhe fitues të çmimit Nobel.

Me këtë rast, në Parlamentin Evropian, Demaçi tha se duke më nderuar mua, keni nderuar popullin tim të shumëvuajtur, por gjithmonë liridashës, paqedashës e krenar.

Më 1993, Klubi i Rektorëve Universitarë në Madrid i dha Çmimin Special për Paqe, kundër racizmit, ksenofobisë, për qëndrim paqësor e tolerant dhe për përpjekje për të ndërtuar një të ardhme të mbështetur në të drejtat e njeriut dhe në shumësi kulturore, që do t’u bënin të mundshme grupeve etnike të ish-Jugosllavisë të jetonin së bashku në paqe e harmoni... Dhe kjo ndodhi pikërisht në kohën, kur qarqet shoviniste serbe e akuzonin për luftënxitje?! Në shkurt të vitit 1994, pesë anëtarë të Parlamentit të Norvegjisë e kandiduan shkrimtarin Adem Demaçi për çmimin Nobel. Edhe në shtator u kandidua sërish për çmimin Nobel për Paqe, me ç’rast theksoi se ky është një nder për mua dhe një mirënjohje për popullin shqiptar.

Ndërkaq, më 14 dhjetor 1995 Adem Demaçit iu dorëzua Çmimi për të Drejtat e Njeriut i Universitetit të Oslos. Demaçi, duke shprehur falënderimin për këtë çmim, tha: Këtë mirënjohje nuk e kuptoj vetëm si mirënjohje të punës dhe të luftës sime për të drejtat e popullit tim, por edhe si dëshirë të qeverisë e të intelegjencisë paqedashëse norvegjeze që t’i tërheqë vëmendjen opinionit të gjerë ndëkombëtar për problemin e Kosovës.

Veprat letrare

 1. “Gjarpinjtë e gjakut” (roman), Jeta e Re, 1958.
 2. “Gjarpinjtë e gjakut dhe novela të tjera” (zgjedhje), Nju-Jork, 1983.
  1. “Gjarpinjtë e gjakut” (ribotim), “Zëri i Kosovës”, Zvicër, 1984.
  2. “Gjarpinjtë e gjakut” (ribotim), “Lumi”, Lubjanë, 1984.
  3. “Gjarpinjtë e gjakut” (ribotim i kthyer në gjuhën letrare), “Buzuku”, Prishtinë, 1990.
 3. “Kur Zoti harron” (vëllim me tregime), Zëri i Rinisë, Prishtinë, 1990.
 4. “Libër për Vet Mohimin” (roman), botoi autori, Prishtinë, 1994.
  1. “Libër për Vet Mohimin” (ribotim), Rotanor Boksproduksjon AS, Skien Norway, 1994.
 5. “La metamorfosi di Vet Mohim” (përkthyer nga Nermin Vlora Falaski), Romë, 1995.
 6. “Tung, vargu im”, “Rilindaj”, Prishtinë, 2002.
 7. “Heli dhe Mimoza”, botoi autori, Prishtinë, 2006.
 8. “Dashuria kuantike e Filanit”, “Infopress” & “Buzuku”, Prishtinë, 2007.
 9. "Alb Prometeu", QNK "Arbnori", Tiranë, 2008.

Librat me intervista

 1. “Kosova flet vetë” (intervistoi M. Emërllahu), “Zëri i Rinisë”, Prishtinë, 1990.
 2. “Njëzet e tetë vjet - as i gjallë, as i vdekur” (intevistoi M. Hanzhek), “Lumi”, Lubjanë, 1990.
 3. “Republika e Kosovës është shpallur në zemrën e popullit tim” (vëllim me intervista), “Zëri i Kosovës”, Zvicër, 1990.
 4. “Dhjetë mijë ditë robëri” (intervistoi F. Radonçiq), Danas, Zagreb, 1990.
 5. “Kosova në udhëkryq”, “Albanian Esperanto-Institut”, Tiranë, 2005

Shënim: Libri i tregimeve “Kur Zoti harron” ishte gati që më 1958, por botohet pas plot 32 vjetësh. Në atë kohë botohen edhe dy fragmente: “Maliqi” dhe “S’ka paqe ndër kasolle” të romanit “S’ka paqe ndër kasolle”, të cilin ia konfiksoi dhe nuk ia ktheu kurrë më policia. Më 1969 autori shkruan dramën, si e përmendëm edhe më lart, "Popu", e cila edhe sot e kësaj dite ngeli në dorëshkrim.

Për veprën letrare të Demaçit kanë shkruar: Hasan Mekuli, Nermin Vlora Falaski, Rexhep Qosja, Sadri Fetiu, Sefedin Fetiu, Arben Hoxha, Teki Dërvishi, Rexhep M. Shala, Ramadan Musliu, Shaip Beqiri, Shkëlzen Maliqi, Kadrush Radogoshi, Abdullah Konushevci etj.

 
The last comments on this page:
Comment posted by Orton( monteortonbigstring.com ), 10/12/2013 at 2:26pm (UTC):
Thanks for every other wonderful article. Where else may anybody
learn that kind of information iin such a perfect tactic of writing?
I have a presentation next week, and I_m at the look for such information.

Comment posted by Wilhelm( genevievewilhelmgawab.com ), 10/03/2013 at 11:06pm (UTC):
I_m impressed, I must say. Truly rarely do I encounter a weblog that_s both
educative and entertaining, and without a doubt, you_ve hit that the nail on that the
head. Your notion is outstanding; ab muscles an element that there are not
enough persons have been speaking intelligently about.
I_m happy i always found this at my search for something relating to this.

Comment posted by Newsome( darlene_newsomegmail.com ), 10/03/2013 at 8:21am (UTC):
hi and hanks regarding that the particular post ive really been looking regarding
this kind of information on-line for sum time today hence thanks a ton

Comment posted by Barker( issacbarkerweb.de ), 10/02/2013 at 8:42pm (UTC):
cnclusion you to have bbeen absolutelly right iin spite of this several require to be

Comment posted by Nance( kashanancecare2.com ), 09/30/2013 at 6:38pm (UTC):
First-class blog here! Also your site loads upp very fast!

What host have been you using? Caan I learrn your affiliate link to your
host? I wish my site loaded up because fast as yours loll xrumer

Comment posted by Meadows( rozellameadowsbigstring.com ), 09/28/2013 at 12:15am (UTC):
Hey, thanks for the blog.Thanks Again. Great.

Comment posted by Polk( tammipolkyepmail.net ), 09/26/2013 at 10:34pm (UTC):
Just what I was looking for, regards for posting .

Comment posted by Wickham( chante-wickhamt-online.de ), 09/26/2013 at 10:30pm (UTC):
Hey! Do you know if that they make anyy plugins to help with SEO?
I_m trying to look for my blog to ank
for some targeted keywords then agakn I_m not seeing very first-class results.

If you identify of any other please share. Thanks!

Comment posted by Hurt( carriehurtgawab.com ), 09/26/2013 at 10:02pm (UTC):
I enjoy yoou aas of all of you efforts on this website.

Kim take interest in getting into investigations and it's simple to see why.
We identify all concerning the dynamic mode you produce priceless ideas by approach of
the web blog and because well as recommend participation from some other people on this area then our own daughter is certainly becoming educated lots of things.
Take pleasure in that the remaining portion of the year.

You_re carrying out a splendid job.

Comment posted by Blanchette( tabitha_blanchetteyepmail.net ), 09/26/2013 at 8:27pm (UTC):
In most cases I don_t read article on online resources, in spite of this I want to say that this write-up very pressured
me to use and do it! Your writing taste has been amazed me.
Thanks, very nice article.

Comment posted by Mccreary( delila_mccrearyt-online.de ), 09/26/2013 at 10:00am (UTC):
Buff Secret, that the secret site for Boulder, Colordado residents

Comment posted by Zimmer( madelaine_zimmeryahoo.com ), 09/26/2013 at 9:19am (UTC):
I think othe website roprietors should ttake this internet sitee because
an example , verdy clean andd great user pleasant pattern .

Comment posted by Crittenden( corinacrittendeninbox.com ), 09/25/2013 at 2:48am (UTC):
Cheers for this fine. I was wondering whether you were planning of publishing similar posts
to this. .Keep upp that the goood articles!

Comment posted by Spears( remonaspearsaol.com ), 09/25/2013 at 12:57am (UTC):
Hola i would actually love to subscribe and read your
blog posts ,!

Comment posted by Dayton( cleo_daytongawab.com ), 09/24/2013 at 11:08pm (UTC):
I admire the useful facts you give inside your articles.
I will bookmark your weblog and even have my young ones verify upp here often.
I_m very sure that they_ll figure out quite a lot of new things right here than anybody else!

Comment posted by Luther( willaluthergmail.com ), 09/23/2013 at 5:01pm (UTC):
It's for example you read my mind! You appear to recognize a ton about
this, like you wrote the book in it or something.
I think someone to could do with several pics to drive that
the message home a bit, then again other than that, this is
fantastic blog. A great read. I_ll certainly be back.

Comment posted by Ketchum( tiffaniketchumbigstring.com ), 09/23/2013 at 3:56pm (UTC):
Many thanks foor being that the mentor on this niche.
We enjoyed the article vey much and most of all appreciated
how you actually handled the issues I regarded because being controversial.
You have been always very kind towards readers actually just like me and assist me to in my life.

Thank you. Palm Beach Gardens

Comment posted by Roberts( theo.robertsyahoo.com ), 09/23/2013 at 1:00pm (UTC):
Great blog here! Also your website loads up fast!
What host hve been you tbat the usage of? Cann I determine your affiliate hyperlijnk for the host?
I want my website loaded up because quickly as yours lol.

Comment posted by Leung( kristy.leungbigstring.com ), 09/22/2013 at 10:30pm (UTC):
I_ve read a few fine stuff here. Certainly vzlue bookmarking for revisiting.
I question howw a large amount attempt you place to make
one of these great informative web site.

Comment posted by Ocampo( gretchenocampogmail.com ), 09/22/2013 at 6:51pm (UTC):
Very good suggestions, I just added this to my RSS feed.
What would you suggsst in regards to your post that you made several dayys
ago?

Comment posted by Murry( carlosmurryarcor.de ), 09/22/2013 at 6:24pm (UTC):
Say, youu got a nice blog article.Actually seeking forward to
read more. Cool.

Comment posted by Bourne( refugiobourneyahoo.de ), 09/22/2013 at 4:39am (UTC):
I am impressed, I must say. very seldom do I stumble uplon a blog thats booth educational and entertaining, and let mme tell you, youve hit the nail on
the head. Your post iis important; that the matter iis something that not lots of of us hafe
been speaking intelligently regarding. i_m very hazppy that I stumbled across this in my explore foor one thing relatikng to
it.

Comment posted by Chandler( luke.chandlergmx.de ), 09/22/2013 at 3:20am (UTC):
ok glad you have been taking her to the vet. this will save my usual speal.
determined by how long the hip has been out, you have been looking at three main options, if the hip iis in ffact out.
first an x-ray will have to be taken tto prove this..
. your vet may manage to _pop_ the hip back in and with
some caqre at home to keep her quiet, you may not have any other trouble..
. if the hip has been out too lolng to easliy _pop_ back in
then an ehmer sling will be applied. this will keep that the leg pinched
up toward the body so she can_t use the leg until
that the muscles tighten and allow that the hhip to stay in place..

. worst case she will need an FHO this is where that the femoral head of that the femur is removed.
it seriously isn't a rare sugery. it_s been done
a few times and your vet should have the ability to do it or refer someone to someone
who can. aside from aftercare of being careful of the site and keeping her calm, most dogs do very well.
she may always have a limp, however she_s a pup and would adjust very
well. often this is better than a hip replacement or anything else something like that fho dogs tend
to not have arthritis issues later on out of that the surgery..
. first-class luck and hope the whole thing just
_pops_ into place tomorrow.

Comment posted by Morton( nikole.mortonyahoo.de ), 09/21/2013 at 7:33am (UTC):
when i wwas still in high school, i always planned to take
pyschologyas iit gives me great interest~

Comment posted by Brand( eddiebrandt-online.de ), 09/20/2013 at 2:17pm (UTC):
I think one of your recent ads initiated my internet browser to resize, you might
well need to put that on your blacklist.

Comment posted by Jude( tracyjudehotmail.com ), 09/20/2013 at 7:06am (UTC):
Aw, this was a really nice post. In concept I would just like
to put inn writing like this additionally ?taking time and
actual effort to make an first-class article?however what can Isay?I procrastinate alot andd
by no way seem to lookjp for something done.

Comment posted by Barone( danialbaronet-online.de ), 09/20/2013 at 3:41am (UTC):
I want to express some thanks tto this writer for rescuing me from such a
circumstances. Becase of lookijg out through that the world wide web
and obtaining principles that were not productive, I figured
my life was done. Beimg alive without that thhe presence of approaches to that tthe issues you_ve solved by
means of your main article is often a crucial case, and ones which may have iin
a negative approach affected myy career iif I had
not come acros your website. Your actual natural talemt and kindness inn taking care of every item
was precious. I am not sre what I would have dkne if I hadn_t encountered suh a stuff for example this.

I am able to now look ahead to my future. Thanks for your time so much for that the expert and effective help.
I will not be reluctant too enorse your site to any other
person who should have direction on this circumstances.

Comment posted by Gibson( katrin.gibsoninbox.com ), 09/19/2013 at 6:02pm (UTC):
I_m not sure exactly why but this blog is loading extremely slow
for me. Is anyone else having this isszue oor is iit a question on
my end? I_ll check baqck later on and see if that the query still exists.

Comment posted by Hills( darrellhillsyahoo.com ), 09/16/2013 at 2:03pm (UTC):
This article contains great original thinking.
The informational content here proves that things aren_t so black and white.

I feel smarter out of just reading this.Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 18 visitors (130 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=