Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Asdreni
a>
 

Aleksander Stavre Drenova edhe i njohur si Asdreni lindi më 11 prill 1872 në Drenovë, Shqipëri; vdiq më 1947 në Drenovë. Ka qenë një poet, publicist, patriot dhe demokrat shqiptar.

Lindi më 11 prill 1872 në Drenovë në një familje të varfër fshatare. I mbetur jetim u detyrua të braktiste shkollën e mesme dhe të mërgonte në Rumani më 1889. Bëri punë të ndryshme dhe kaloi një jetë me shtrëngime. Mori pjesë gjallërisht në përpjekjet e kolonisë së shqiptarëve të Bukureshtit në luftën për çlirimin kombëtar dhe u shqua si veprimtar i saj. Nisi të shkruante poezi dhe publicistikë nga fillimi i shek. XX. Në krijimet e para poetike, të cilat i përmblodhi në librin "Rreze dielli" (1904), Asdreni vijoi traditat e poezisë së Naim Frashërit, lartësoi dashurinë për atdheun, nxiti bashkatdhetarët të rreshtoheshin në luftën për çlirim nga zgjedha turke. Vepra më e rëndësishme e Asdrenit, "Ëndrra e lotë" (1912) shquhet për pasurinë e motiveve, frymën demokratike dhe nivelin e denjë artistik. Në krijimet e këtij vëllimi poeti demaskoi ashpër pushtuesit e huaj, i këndoi heroizmit të masave popullore në kryengritjet e armatosura të viteve 1911-1912, fshikulloi parinë frikacake dhe oportuniste, e cila iu resht detyrës ndaj atdheut («Zëri i kryengritësve», «Krerëve tradhëtorë», «Çpërblimi»). Te ky vëllim u përcaktuan tiparet themelore të krijimtarisë së Asdrenit: fryma luftarake, karakteri demokratik, interesimi për problemet shoqërore, notat e ligjërimit të gjallë. Ajo shënoi një hap në kalimin nga romantizmi te realizmi në letërsinë shqiptare. Në krijimtarinë e Asdrenit motivi i luftës për çlirim kombëtar u ndërthur me idenë e luftës shoqërore, në shumë vjersha gjeti pasqyrim pakënaqësia e njeriut të thjeshtë ndaj shoqërisë borgjeze të kohës.

Ngjarjet që pasuan shembjen e shtetit të lirë kombëtar shkaktuan tek poeti një dëshpërim të thellë, që u shpreh në krijimet e periudhës 1914-1920 («Shqipëria më 1914» etj.). Në gjysmën e parë të vitit 20, nën ndikimin e lëvizjes demokratike, poezia e Asdrenit përjeton një hov të ri. Në një sërë veprash të kësaj kohe poeti shprehu aspiratat e masave popullore për drejtësi shoqërore. Në heroin e poemës "Burri i dheut" (1920), Asdreni mishëroi përfaqësuesin e vegjëlisë që derdhi gjakun më 1920 për dëbimin e pushtuesve italianë dhe për një të ardhme më të mirë. Në këtë periudhë poeti shkroi një radhë vjershash të rëndësishme. si «Hymni i festës», «Fisnikët e Shqipërisë», «Republika shqiptare», në të cilat demaskoi forcat e vjetra shoqërore dhe antipatriotike, që përvetësuan frytet e sakrificave të masave popullore në luftën për çlirim dhe nisën të sundojnë vendin sipas interesave të tyre. Dështimi i Revolucionit Demokratikoborgjez të Qershorit 1924 e forcoi frymën e pesimizmit dhe të fatalizmit në krijimtarinë e Asdrenit (Psallme murgu, 1930, dhe një varg krijimesh poetike të viteve 30). Herë-herë poeti u përpoq të çlirohej nga ndikimet moderniste: në poemën «Trashëgimi» (1935) kritikoi qeverinë për krizën ekonomike e cila në atë kohë kishte përfshirë thuajse mbarë rruzullin. Vëllimin e vet të katërt Kambana e Krujës nuk e botoi dot me gjallje. Në vjershat e viteve të fundit të jetës përshëndeti ngadhënjimin e revolucionit popullor në Shqipëri.

Tituj të veprave

 • Rreze dielli (1904)
 • Ëndrra dhe lotë (1912)
 • Psallme murgu (1930)
 • Kambana e Krujës (1937)
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Nageand( poospaLaymail.xyz ), 07/13/2020 at 4:53am (UTC):
  Viagra Frau Nasenspray Gorcauct https://ascialis.com/# - Cialis nubtetuele Buy Zithromax 1.0 Gm Usakak <a href=https://ascialis.com/#>best cialis online</a> anorozence Propecia Drug 5mg

  Comment posted by JanHat( janalizomsbelan.website ), 03/26/2020 at 11:42pm (UTC):
  Viagra Ou Cialis Ordonnance <a href=https://apcialisle.com/#>Cialis</a> Kamagra Uk Next Day Delivery Paypal 306 <a href=https://apcialisle.com/#>Cialis</a> Livitra Samples

  Comment posted by StepJek( stepPapmitchl.xyz ), 03/22/2020 at 12:21pm (UTC):
  Ce Que Priligy 30mg <a href=https://apcialisle.com/#>Cialis</a> Buy Viagra In Canada Legally <a href=https://apcialisle.com/#>canadian pharmacy cialis 20mg</a> Rx Elife

  Comment posted by Boyes( roxanneboyesgmail.com ), 10/11/2013 at 7:01am (UTC):
  It_s challenging to get knowledgeable people within this
  topic, but, you aplear to be guess whawt happens you_re dealing with!

  Thanks

  Comment posted by Hudgins( amelie.hudginsinbox.com ), 10/03/2013 at 5:29pm (UTC):
  A domain name is an identification label which defines a realm of administrative
  autonomy, authority, or control in the Internet. Domain names have
  been also critica for domain hostingwebsite hosting

  Comment posted by Marrero( toddmarrerogmail.com ), 10/03/2013 at 3:51pm (UTC):
  I lovsd because much ass you will receive carried out rightt here.

  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command figure out bought an edginess over that you wish be deliverinhg the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since eexactly the same nearly very often inside case you
  shield this hike. que es la gastritis

  Comment posted by Sasser( lasonyasassergmail.com ), 10/02/2013 at 5:03pm (UTC):
  there are portable wine coolers which also fit from a minor office space.
  i use them in my home office**

  Comment posted by Delgadillo( aradelgadillogmail.com ), 09/29/2013 at 6:48am (UTC):
  Hey_ great day to visit some online resources at the present time.

  Comment posted by Kincaid( charlakincaidzoho.com ), 09/28/2013 at 2:15pm (UTC):
  This is a very first-class standpoint, but isn't produce virtually any other sence in any line of attack discussing of which mather.
  Every manner gives thanks and also i had try to reveal your own article
  straight into delicius however it surely seems to be problems using your information sites is
  it doable to please recheck this. with thanks yet again.

  Comment posted by Nowak( clark_nowakgmx.net ), 09/28/2013 at 1:21am (UTC):
  there are so plenty of careers to oopt for from in
  spite of thgis the unemployment rate nowadays have risen_

  Comment posted by Moran( lorrimorangmail.com ), 09/26/2013 at 11:15pm (UTC):
  What i don_t realize is in reality hhow you_re no
  longer actually a lot more well-favored than you might be right now.
  You have been so intelligent. You realize thus considerably when it comes to this
  topic, made mme personally consider it from soo lots of
  varied angles. It can bee for example women andd men aree not fascinated unless it_s something to do with Lady gaga!

  Your ownn stguffs outstanding. At alll times deal with it up!

  Comment posted by Jaramillo( jaydenjaramillobigstring.com ), 09/26/2013 at 3:34pm (UTC):
  I_m glad to befome a visitor in tnis pure site,
  regards for this rare info!

  Comment posted by Layman( warnerlaymangawab.com ), 09/26/2013 at 9:47am (UTC):
  There a few intriguing points in time in this
  post but I don_t be acquainted with iif I see these people center to heart.
  You may find some validity in spite off this Let me take hold opinion
  until I investigatre it further. Great write-up , thanks annd
  now we want far more! Put into FeedBurner likewise

  Comment posted by Place( lynneplacegawab.com ), 09/25/2013 at 5:27pm (UTC):
  Just what I was searching for, regards for posting .

  Comment posted by Larsen( elviralarsengmail.com ), 09/24/2013 at 7:56pm (UTC):
  _Your pawge is sweet, your graphics have been great, and what_s more_

  Comment posted by Rangel( bebe_rangelgmail.com ), 09/24/2013 at 9:54am (UTC):
  Howdy! This blog post could not be written much better!

  Comment posted by Bolling( desireebollingarcor.de ), 09/24/2013 at 9:52am (UTC):
  Clinton Portis ran for 145 yards and one touchdown Dimensin Episcopal de Msica Litrgica

  Comment posted by Crow( sonjacrowgmail.com ), 09/24/2013 at 7:30am (UTC):
  Some genuinely nice and utilitarian info on this site, as well I believe that the style has got great features.

  Comment posted by Hardee( tommie.hardeegmail.com ), 09/24/2013 at 7:23am (UTC):
  This design is wicked! You defiinitely be acquainted with how to keep a
  reader amused. Between your witt and your videos,
  I was just about moved to start my own blog (well, just about_HaHa!) Great job.
  I actualy loved what you had to say, and much more than
  that, hhow you presented it. Tooo cool!

  Comment posted by Christman( cora-christmananimail.net ), 09/23/2013 at 4:12pm (UTC):
  I for instance this site as so much useful stuff on here : D.

  Comment posted by Benavidez( kianbenavidezgmail.com ), 09/22/2013 at 5:26pm (UTC):
  What_s up, just wanted to mention, I loved this
  blog post. It was helpful. Keep on posting!

  Comment posted by Orosco( hildegard_oroscot-online.de ), 09/22/2013 at 2:10pm (UTC):
  I really enjoy reqding on this site, it holds fantastic articles .

  Comment posted by Marvin( florenciamarvinyahoo.de ), 09/22/2013 at 12:42pm (UTC):
  Heyy just wantfed to let you know that your content is veryy impressive, also Youre writing is wicked!,
  thanks again.

  Comment posted by Decker( allandeckerbigstring.com ), 09/20/2013 at 9:26pm (UTC):
  There are some attention-grabbing closing dstes in this article in spite of this I don identify
  if I see they all heart too heart. There may be some validity then again I willl take
  holdopinion until I llook into it further. First-rate article , thanks and we wish more!

  Added to FeedBurner as well

  Comment posted by Polanco( alberthapolancogmx.net ), 09/20/2013 at 3:03am (UTC):
  Excellent thingss out of you, man. Ive examine your things before and youre just too awesome.

  I loive what youve received here, love what youre stating and that the means yoou say
  it. Youu make it entertaining and you still be able to hold it intelligent.
  I cant wait tto read more from you. This really is really a wonderful blog.

  Comment posted by Beeler( lizziebeelerinbox.com ), 09/20/2013 at 2:54am (UTC):
  aggrewsive as men wuen they are driving.
  They have been much less liely to be the instigator in the road rage
  incident, like. Itss also

  Comment posted by Tracey( carinatraceyzoho.com ), 09/20/2013 at 12:36am (UTC):
  Im obliged for that thee blog.Thanks Again. Fantastic.

  Comment posted by Ridgeway( meagan.ridgewayyahoo.com ), 09/20/2013 at 12:20am (UTC):
  wearing contact lenses is sometimes problematical and you always need too clean it for hygiene_

  Comment posted by Mcgriff( deliamcgriffgawab.com ), 09/16/2013 at 2:06am (UTC):
  Previously you have to have highly effective web business strategies determine you started of
  getting into topics suitable for their web-based organization.
  educational  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 7 visitors (44 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=