Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Gjergj Fishta
a>
 

Gjergj Fishta (1871 - 1940) lindi në fshatin e vogël Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871. Jetën e filloi si barì. Por shumë shpejt, kur ishte 6-vjeçar zgjuarsia e tij i bie në sy famulltarit të fshatit, i cili e dërgon Fishtën në Seminarin Françeskan të Shkodrës. Më 1880, kur hapet seminari në Troshan, ai vijon në këtë shkollë. Këtu ai shfaqi trillin poetik. Më 1886 dërgohet për studime në Bosnjë. Vitin e parë e kaloi në Guçjagorë afër Travanikut. Mësimet filozofike i mori në kuvendin e Sutidkës, ndërsa ato teologjike në kuvendin e Livnos. Të kësaj kohe janë edhe "Ushtrimet e para poetike". Më 1893 përfundoi studimet shkëlqyeshëm.

Aktiviteti patriotik

I formuar në periudhën e Rilindjes sonë kombëtare, poeti ynë Gjergj Fishta është një nga vazhduesit më autentikë dhe të drejtpërdrejtë të saj, shprehës i idealeve atdhetare dhe demokratike në kushtet e reja që u paraqitën në shekullin e njëzetë. Mënyrat e pasqyrimit të jetës, në veprat e tij, janë vazhdim i natyrshëm i teknikës letrare të Rilindjes, ku mbizotëron romantizmi, realizmi dhe klasicizmi. Deri më 1899, Fishta shkruan me alfabetin shqip të françeskanëve. Në janar 1899 ai bëhet bashkëthemelues dhe pjestar aktiv i shoqërisë "Bashkimi", të cilën e drejtoi poeti atdhetar Preng Doçi. Me alfabetin e kësaj shoqërie u botuan edhe veprat e Fishtës të kësaj periudhe.

Më 1902 emërohet drejtor i shkollës françeskane në Shkodër deri atëherë e drejtuar nga klerikë të huaj. Menjëherë ai futi gjuhën shqipe si gjuhë mësimi në këtë shkollë. Shpejt Fishta u afirmua si poet dhe si atdhetar. Më 1908 ai mori pjesë në Kongresin e Manastirit si përfaqësues i shoqërisë "Bashkimi". U zgjodh Kryetar i Kongresit dhe drejtoi punën e Komisionit të Alfabetit. Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë ai e priti me entuziazëm të veçantë, por Luftën Ballkanike dhe Konferencën e Ambasadorëve me një brengë të madhe. Shkodra, qyteti i tij, të cilin kërkonte ta aneksonte Mali i Zi, ishte në duart e fuqive ndërkombëtare. Brenga dhe entuziazmi duken në poezitë, por edhe në shkrimet publiçistike që boton në revistën "Hylli i dritës", revistë letrare-kulturore, të cilën e themeloi në tetor 1913 dhe u bë drejtor i saj. Nën pushtimin austriak boton gazetën "Posta e Shypnisë" (1916-1917), më 1916 themelon, bashkë me Luigj Gurakuqi, "Komisinë letrare" që kishte për qëllim formimin e gjuhës letrare kombëtare.

Mbarimi i Luftës së Parë Botërore përkon me pjekurinë e plotë të personalitetit të Fishtës si poet, si intelektual, dhe politikan atdhetar. Nga fillimi i prillit 1919 dhe gjatë vitit 1920 është sekretar i përgjithshëm i delegacionit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris. Në dhjetor 1920 zgjidhet deputet i Shkodrës. Në prill 1921, në mbledhjen e parë të parlamentit shqiptar zgjidhet nënkryetar. Si nënkryetar i Parlamentit kreu veprimtari të dënduara politike. Merr pjesë në Revolucionin e Qershorit, 1924. Përndiqet pas rikthimit të Zogut në Shqipëri. Vitet 1925 e 1926 i kalon në Itali. Ndërkohë, shkruan, boton e riboton pareshtur. Të kësaj kohe janë edhe pjesa më e madhe e dramave, dramave lirike, tragjedive etj. Pas kthimit në Shqipëri nis etapa e fundit e veprimtarisë së Fishtës. Kësaj etape i vë vulën përfundimi e botimi i plotë i "Lahutës së Malësisë", (1937).

Veprat artistike

Arrin të botojë këngët e para të "Lahuta e Malëcisë", kryevepër e poezisë epike shqiptare, më 1904. Më 1907 boton përmbledhjen satirike "Anzat e Parnasit", dhe më 1909 përmbledhjen lirike "Pika voëset", më 1913 "Mrizi i Zanave".

Për veprimtarinë poetike, arsimore, atdhetare e fetare Gjergj Fishta mori nderime të ndryshme. Më 1931, Greqia i jep dekoratën "Foenix". Më 1939, Italia e bën anëtar të Akademisë së saj. Padër Gjergj Fishta vdiq në Shkodër më 30 dhjetor 1940 në spitalin civil të qytetit të Shkodrës ku ai ishte shtruar nga një sëmundje e zemrës dhe e mushkërive. Varrimi i tij u krye një ditë më vonë në kishën Françeskane të Gjuhadolit. Fjala e fundit u mbajt nga Prof. Aleksandër Xhuvani.

Korrespondenca e Fishtës me Musolinin dhe Jakomonin

Njihen dy letra që at Gjergj Fishta i ka drejtuar Benito Musolinit. Letra e parë i takon vitit 1934 dhe është e postuar në Livorno, Italia. Është e shkruar italisht, herë-herë me fjalë jo të italishtes së sotme. Duke ndjerë se nuk i mbetej shumë për të jetuar, Fishta i kërkon Mussolinit që vepra e tij të botohet e plotë dhe “e paraqitshme”, gjë që nuk mund ta bëjë Urdhri Françeskan, dhe as Provinca e Fishtës. Dhe të ardhurat nga shitja e veprës t’i kalojnë kësaj province.

Deri në atë kohë dijetari shqiptar thuajse e kishte mbyllur ciklin e gjithë veprimtarisë së tij, pavarësisht rishikimeve të mëvonshme. Lutja konsiston në botimin e të shtatë vëllimeve të veprës ku përfshihen poezia ajo epike me “Lahutën e Malcisë”, lirika, drama, satira politike dhe sociale, proza, përkthimet nga Iliada e Homerit, Molieri etj.

Letra e dytë e Fishtës drejtuar Musolinit është shkruar në Romë, me datë 27 prill 1940, dhe po ashtu si letra e parë mban edhe vitin përkatës fashist, viti XVIII, i drejtohet tashmë Udhëheqësit – Duçe. Në këtë letër të shkurtër i shkruan për prof. Gino Bottiglioni, i Universitetit të Bolonjës që në atë kohë ishte thirrur nga Akademia Italiane – anëtar i kësaj Akademie Gjergj Fishta u bë në 1939 – i ngarkuar me misionin për të promovuar studime në të gjitha fushat e dijes dhe për të drejtuar të rinjtë studentë. “Qendra jonë e Studimeve Shqiptare do donte një impuls të dukshëm nga profesori i Universitetit të Bolonjës ku me iniciativën e tij, po organizohet një grup të rinjsh veçanërisht i përkushtuar ndaj albanologjisë”. Për këtë Fishta “guxon” t’i drejtohet Duçes dhe “gjykimit të tij të ndritur” për t’u gjetur një mënyrë që ta shtyjë më tej këtë nismë.

Letra drejtuar Jakomonit, mëkëmbësit të mbretit Viktor Emanuel III është një lutje për të ndihmuar albanologun Norbert Jokl.

Tituj të veprave

 • Lahuta e Malcís  - poemë (Zarë, 1925)
 • Anzat e Parnasit - satirë (Sarajevë, 1907)
 • Pika voese, më vonë ribotuar si Vallja e Parrizit (Zarë, 1909)
 • Shqyptari i gjytetnuem - melodramë (1911)
 • Shqyptarja e gjytetnueme - melodramë
 • Vëllaznia apo Shën Françesku i Assisi-t (1912)
 • Hylli i Dritës - revistë (1913)
 • Juda Makabé - tragjedi (1914)
 • Gomari i Babatasit (Shkodër, 1923)
 • Mrizi i Zanave (Shkodër, 1924)
 • Sh. Luigji Gonzaga, (Shkodër 1927)
 • Lahuta e Malcís - botimi komplet (1937)
 • Jerina ase mbretnesha e luleve, (Shkodër, 1941)

Mirënjohjet

 • Urdhrin "Nderi i Kombit" Shqipëri, 2002
 • Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit Kosovë
 • Kurorë Argjëndi, nga Klubi "Gjuha shqipe" i Shkodrës (1911).
 • Dekorata Mearif, nga Mbretëria Turke (1912).
 • Dekorata Ritterkreuz, nga Mbreteria e Austrisë (1912).
 • Penë floriri, nga qyteti i Beratit (1913).
 • Medaglia di Benemerenza, nga Papa Piu XI (1925).
 • Lector Jubilatus, nga Paria e Urdhnit françeskan (1929).
 • Dekorata Phoenix, nga Greqia (1931).
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Nageand( Nageandaymail.xyz ), 06/17/2020 at 9:17pm (UTC):
  Sinus Infection Zithromax https://bbuycialisss.com/ - buy generic cialis Clomid Diamicron <a href=https://bbuycialisss.com/#>Buy Cialis</a> No Prescription Diflucan

  Comment posted by melmemi( Heifeholiaymail.xyz ), 06/12/2020 at 3:40pm (UTC):
  Prednisone Without A Script https://cheapcialisir.com/ - Cialis Online Viagra Purchase <a href=https://cheapcialisir.com/#>cialis online without</a> Viagra Achat Suisse

  Comment posted by StepJek( stepPapmitchl.xyz ), 03/10/2020 at 3:07pm (UTC):
  Keflex Overdose <a href=http://apcialisle.com/#>Buy Cialis</a> Propecia Itch Hair Loss <a href=http://apcialisle.com/#>Cialis</a> Buy Mirtazapine In Uk

  Comment posted by Ponder( helenpondergmail.com ), 10/12/2013 at 3:23am (UTC):
  I would for example to consider the ability of thanking you for the professional direction I have enjoyed
  going to your site. We are looking forward to the commencement of my school research and that the complete preparing
  would never are complete without visiting yourr website.
  If I may be of any asssistance to others, I_d personally be ready to help byy mawnner of
  what I have learned out of here.

  Comment posted by Maclanachan( azucena-maclanachanbigstring.com ), 10/11/2013 at 1:54pm (UTC):
  Hello. Great job. I did not expect this. This is mostly a excellent story.

  Thanks!

  Comment posted by Poltpalingada( alecia.poltpalingadagmail.com ), 10/11/2013 at 12:24pm (UTC):
  Cheap VPS or virtual private server is the ultimate waay to costly maintenance web servers.
  In fact, virtual private server is more advanced than shared hosting & is more for example dedicated server,
  conversely to emphasize, at a much lower cost. The low cost of virtual private
  server is that tthe significant difference between shared web-site hosting and dedicated server.
  A slightly advanced than shared website hosting and has that the features of the dedicated server,
  on the other hand it can be approach less expensive than a dedicated server.
  The financial advantage of using virtual private
  server seriously is not thee merely advantage it could give away tto its customers or users.
  Explained blow have been thgat the additional advantages and disadvantages
  of uskng low-cost virtual private servers.

  Comment posted by Yoo( zackyooaol.com ), 10/04/2013 at 1:09am (UTC):
  Good write-up, I amm regular visitor of one?s web site, maintain up thawt
  the fine operate, and It_s going to be a regular
  visitor forr a long time.

  Comment posted by Renteria( christianrenteriainbox.com ), 10/03/2013 at 12:58am (UTC):
  make this blog

  Comment posted by Houck( juliane-houcklive.com ), 10/02/2013 at 2:48pm (UTC):
  When I originally commented I clicked the -Notify me
  when new surveys have been added- checkbox and after this whenever a comment is
  added I purchase four emails using that the same comment.
  Is there in whatever approach you have been able to remove me out of
  that service? Thanks!

  Comment posted by Beaty( brock_beatyyahoo.de ), 09/30/2013 at 9:18pm (UTC):
  I think other website owners should ake this website ecause an model, very clean and superb user ggenial design and
  style .

  Comment posted by Beaver( wilmer.beaveryahoo.de ), 09/30/2013 at 2:10am (UTC):
  As a Newbie, I am always looking on line for articles
  that can help me. Thank you

  Comment posted by Schulz( phoebe-schulzt-online.de ), 09/28/2013 at 10:59am (UTC):
  dance shoes that are shiny are the most cool stuff that you could possibly
  wear,

  Comment posted by Melendez( lukas_melendezbigstring.com ), 09/27/2013 at 10:05am (UTC):
  Hello im curious to ask does anybody recognize where I can recommend Christian Louboutin heels from

  Comment posted by Cassidy( delorascassidygmail.com ), 09/26/2013 at 11:27pm (UTC):
  F*ckin? amazing things here. I am very satisfied to perr your post.
  Thanks so much and i am looking ahead to contact you.
  Will you please drop me a mail?

  Comment posted by Mcdaniels( chanelmcdanielsgawab.com ), 09/26/2013 at 4:11am (UTC):
  Nice post. I find out some thing more difficult on diverse blogs everyday.
  It will always be stimulating to see content using their company writers and rehearse a minor there.
  I_d oppt to try some with the content in my blog regardless of whether or not you don_t mind.
  Natually I_ll ofvfer you a link on your oown internet weblog.
  A whole lot of thanks sharing.

  Comment posted by Beck( lillie-beckgmail.com ), 09/25/2013 at 11:03pm (UTC):
  Hello There. I discocered your blog the usage of msn. This is an extremely neatly written article.

  I will make sure tto bookmark it and come
  back to read more oof your useful information.

  Thank you for the post. I willl certainly return.

  Comment posted by Champion( kendra-championweb.de ), 09/25/2013 at 3:42am (UTC):
  Soometimes youur blog iss loading slowly, better find a better host..-,
  ~_

  Comment posted by Woodson( tonya_woodsonyahoo.com ), 09/24/2013 at 9:52pm (UTC):
  I¡_m now not certain where you_re getting
  your information, on that the other hand great topic.

  I must spend some time looking upp more or understanding more.
  Thanks for great info I used to be on the lookout for this info for my mission.

  Comment posted by Rand( sung.randt-online.de ), 09/24/2013 at 5:09pm (UTC):
  You seem to be vvery professional in the way you write.;.;_:

  Comment posted by Guay( freya.guaygmail.com ), 09/24/2013 at 10:37am (UTC):
  Everyone loves your blog post.. very nice colorings & motif.
  Have anyone layout this amazing site your self and also
  would people rely on someone else to locate it done for you personally?
  Plz react since I!m aiming to style and design by myself blog and also want to be
  acquainted with exactly where you obtained that the fkllowing
  by. thanks a ton

  Comment posted by Portillo( dorcasportillomoose-mail.com ), 09/24/2013 at 5:19am (UTC):
  wow, awesome post.Much thanks again. Really Great.

  Comment posted by Oshea( thurmanosheahotmail.com ), 09/23/2013 at 7:05pm (UTC):
  I lately stumbled on yoir website and also are learning along.
  I was thinking I might leave my very first remark. I
  do not recognize what to state except that I have liked reading through.

  Solid website. I am going to maintain browsing this site incredibly in most cases.

  Comment posted by Maas( rosariomaasyahoo.com ), 09/23/2013 at 2:44pm (UTC):
  Have you ever ever considered including extra movies to your blog posts to keep the readers more entertained?

  I mean I only find out byy your complete article of yours and it was fairly good
  on thbat the other hand since I_m more of the visual learner,I discovered that too be extra useful effecttively let me
  recognize the manner it seems! I love what you guys are alwayhs up too.
  Such clever work and reporting! Sustain the great works guys I_ve added you guys to
  my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information..
  I_ll go to your weblog regularly for some newest post.
  Anyway, in my language, thede are usually not much excellent source along thee lines of this.

  Comment posted by Schenk( julianaschenkzoho.com ), 09/23/2013 at 11:21am (UTC):
  Wow pst thanks! We think your articles are great and want more soon.
  We love anything to do with word games/word play.

  Comment posted by Scribner( idascribneryahoo.com ), 09/23/2013 at 12:55am (UTC):
  Fascinating submit reminds mme of a new gem. Our greatest glory
  is not in never falling, then again in getting up every time we do.
  Confucius

  Comment posted by Morrill( luzmorrillinbox.com ), 09/22/2013 at 11:39pm (UTC):
  Which state has best pays for plumbers, My present corporation really sucks when it comes
  to wages, i am searching forward to have somke travelling so i can get a hold of a resonable
  plumber post.

  Comment posted by Beard( angelicabeardweb.de ), 09/22/2013 at 10:42pm (UTC):
  An impressive share, I just given this ont a colleague who was doing
  a smalkl evaluation onn this. And he in reality bought
  me breakfast because a result of I found it ffor him.. smile.
  So let me reword that: Thnx for the treat! Howevver yeah Thnkx for spending tbat
  the time to discuss this, I actually feel strongly about it and love studying extra onn this topic.
  If potential, because you develop into expertise, would you
  mind updating your weblog with extra particulars? It_s extremely useful for me.
  Huge thumb uup for this weblog submit!

  Comment posted by Staten( agustinstatengmx.net ), 09/20/2013 at 1:30pm (UTC):
  Asking questions are truly fastidious thing when you are not understanding something entirely, then again this piece of
  writing presents nice understanding yet.

  Comment posted by Herring( aracelyherringgmx.de ), 09/20/2013 at 7:55am (UTC):
  The vacation trades offered have been evaluated a range of in that
  the chosen andd only excxellent value all around the world.
  Thoxe hostels have been in most cases bassed
  towards hoseholds whch you_ll find accented via charming
  shores promoting crystal-evident fising holes, concurrent of one_s Ocean.

  Hotels Discounts

  Comment posted by Alexander( alexandriaalexandergmail.com ), 09/20/2013 at 5:51am (UTC):
  I aam perpetually thought about this, thankyou ffor posting .  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 18 visitors (128 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=