Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Hasan Tahsini
a>
 

Hasan Tahsini lindi më 1811 në Sarandë, Shqipëri dhe vdiq më 1881, ishte rilindas, filozof, matematikan, psikolog shqiptar.Biografia

Hasan Tahsini ishte bir i një fshatari nga Ninati i Sarandës. Hasan Tahsini që në vogëli u dha pas mësimit e diturisë, mbaroi shkollën e ulët në fshat dhe vazhdoi pastaj mësimet në një nga medresetë më të dëgjuara të Stambollit. Për gjerësinë e diturive që zotëronte, si dhe për aftësitë e tij intelektuale ai u caktua rektor i Universitetit të porsahapur të Stambollit. Ai bëri kërkime në fusha të ndryshme të shkencave natyrore, që i paraqiti në mjaft artikuj dhe libra shkencorë në gjuhën turke, midis të cilëve dallohen "Psikologjia" dhe "Bazat e astronomisë". Njohuritë dhe të dhënat që përmbajnë këta libra, janë nga më të përparuarat për kohën dhe i dhanë autorit të tyre emrin e një dijetari të shquar në Perandorinë Osmane. Veprimtaria e Hasan Tahsinit për përhapjen e diturive shkencore, që vinin në kundërshtim me botëkuptimin zyrtar fetar-idealist ra në sy të autoriteteve shtetërore e fetare dhe shumë shpejt ai u pushua nga puna si rektor e u ndoq nga Universiteti.

Jeta dhe veprimtaria e Hasan Tahsinit u karakterizua jo vetëm nga interesi i tij për shkencat natyrore, por dhe nga dashuria e zjarrtë për atdheun dhe popullin e tij. Hasan Tahsini, ashtu si rilindësit e tjerë të shquar, e kuptoi se një nga fushat më të rëndësishme të luftës për çlirimin e Shqipërisë dhe lartësimin e popullit të saj, ishte ajo e shkrimit të gjuhës shqipe dhe e përhapjes së diturisë në gjuhën shqipe. Për këtë ai qysh në vitet '60 të shek. XIX, në bashkëpunim dhe me patriotë të tjerë, si Kostandin Kristoforidhi, filloi të mendojë e të punojë për krijimin e shoqërive që do të punonin për përhapjen e diturisë midis shqiptarëve dhe për hartimin e një alfabeti të ri të gjuhës shqipe. Është i njohur projekti i tij i alfabetit të gjuhës shqipe me 30 bashkëtingëllore dhe 3 zanore, i hartuar në fillim të viteve '70. Më pas Hasan Tahsini mori pjesë në komisionin që hartoi alfabetin e Stambollit.

Hasan Tahsini u ndoq nga fanatikët dhe reaksionarët edhe për veprimtarinë e tij patriotike, bile ai njohu dyert e burgut të sulltanit. Por asgjë nuk e largoi Hasan Tahsinin nga bindjet e tij shkencore dhe nga veprimtaria e tij patriotike. Hasan Tahsin vdiq më 4 korrik të vitit 1881.

The last comments on this page:
Comment posted by Abell( broderick_abellgmail.com ), 10/03/2013 at 7:41am (UTC):
I wanted to make a remark to say thanks to you for these awesome ways you are giving out on
this site. My incredibly log internet search has now ben paid with professional knowledge to talk about
with my contacts. I _d state that thatt most of us visitors actually are rather
blessed to bbe from a fabulous network with so tons of wonderful professionals with insightful solutions.
I feel vatly lcky to have come across the webpage and look forward to plenty of more awesome tikes
reading here. Thanks a lot again for a whole lot of things.

Comment posted by Bryson( francescabrysongmail.com ), 10/02/2013 at 8:00pm (UTC):
Thank you, I_ve recently been seearching for information about
this subject for ages and yyours is tuat the best I have discoovered tilll now.
However, what about the bottom line? Are you
sure about that the source?

Comment posted by Murrell( elwoodmurrellgawab.com ), 10/02/2013 at 5:58am (UTC):
I something like this post, enjoyed this one regards for putting up.

Comment posted by Quigley( dewittquigleyinbox.com ), 10/02/2013 at 5:01am (UTC):
Somebody essentially assist to make severely articles I might state.
This is the first tim I frequented youur website page and thus far I
amazed with the analysis you made to make this particular post extraordinary.
Fantasfic task!

Comment posted by Barnhill( danellebarnhillarcor.de ), 09/28/2013 at 6:09pm (UTC):
Aw, it was a actually excellent post. In concept I must put in writing similar too his additionally
_ spending time and actual effort to manufacture a first-class article_ but exactly what ddo
I say_ I procrastinate alot and no system get a hold of a strategy
to go carried out.

Comment posted by Bragg( carleybraggcare2.com ), 09/28/2013 at 8:28am (UTC):
Hello! I_ve been following your blog for a while now aand fionally got the courage to go ahead and
present you a shout out outt of Kingwood Texas! Just wanted to mention keep
up the excellent work!

Comment posted by Slocum( charlesslocumweb.de ), 09/28/2013 at 4:47am (UTC):
very goood put up, i really love this wweb site, keep on it

Comment posted by Rodrigues( kattierodriguesgooglemail.com ), 09/27/2013 at 11:45pm (UTC):
Asking questions have been truly fastidious thing whenever you are not understanding something entirely,
then again this piece of writing presents nice understanding yet.

Comment posted by Grisham( chrisgrishamweb.de ), 09/27/2013 at 6:36pm (UTC):
I was able to discover excellent info from your blog articles.

Comment posted by Haines( mandyhainesfreenet.de ), 09/26/2013 at 3:50pm (UTC):
I as well because my friends ended up ggoing through that the nice info located on your web blog and
then before long came upp with a terribgle suspicion
Ihad not expressed respect too the wweb site owner for those strategies.

These ladies are aalready so stmulated to study them and have in fact been using
those things. Appreeciation for truly being well considerate ass
wellas ffor making a decision on varieties of brilliant subject matter milliions of individuals have been actually wanting
to find. Our honest apollogies for not expressing appreciation to
you earlier.

Comment posted by Lancaster( onitalancastergmail.com ), 09/26/2013 at 9:55am (UTC):
Thank you ever so for you article.Actually thank you!
Great.

Comment posted by Bittner( mitchelbittnert-online.de ), 09/25/2013 at 6:58pm (UTC):
youngsters clothing should be because comfortable because possible which
can be why that the choice of fabric is also critical-

Comment posted by Stillman( christian_stillmangmail.com ), 09/25/2013 at 2:06pm (UTC):
Just wanna remark on few wide-ranging things, That the website style is ideal, that the topic matter is rattling
fine

Comment posted by Andrews( delbertandrewsgawab.com ), 09/25/2013 at 12:11pm (UTC):
Bloghopping is actually myy forte and i for example to visit web sites_

Comment posted by Burleson( berniceburlesongawab.com ), 09/25/2013 at 12:26am (UTC):
It looks to me that this web site doewsnt load up on a Motorola Droid.
Have been other folks gettinng the exact same issue I enjoy
this bblog and dont would for instance to hace to miss it when Im
away out of my computer.

Comment posted by Pierce( tarahpiercegmail.com ), 09/25/2013 at 12:16am (UTC):
I_m impressed, I must say. Truly rarely must i encounter
a weblog that_s both educative and entertaining, and without a
doubt, you have hit that the nail about tthe head. Your concept is outstanding; the thing is something too few people have
been speaking intelligently about. My business is
happy that we stumbled across this within my seardch for some thing relating to this.

Comment posted by Sterling( randal.sterlingfreenet.de ), 09/24/2013 at 11:13pm (UTC):
wearing contact lenses is sometimes demanding and you always need to clean it for hygiene_

Comment posted by Huntley( dusty_huntleygooglemail.com ), 09/24/2013 at 12:49pm (UTC):
Hola i would really love to subscribe and reqd yolur blog posts ,!

Comment posted by Brothers( mitchelbrothersbigstring.com ), 09/23/2013 at 3:27pm (UTC):
That the seet designers have been clearly distinguishing Ryan_s
style from that regarding his predecessor, Pat Kenny. i_ll
share together with you versions importance LV bags conjoontly
trade ploan products color primed purchasable.

Comment posted by Hefner( jade.hefneryahoo.de ), 09/23/2013 at 4:47am (UTC):
An ineresting dialogue is value comment. I believe that it iss best
to write more on this matter, it won't be a taboo subject on the other hand typically persons
have been not enough to speak on such topics. To the next.

Cheers

Comment posted by Calloway( emorycallowayarcor.de ), 09/22/2013 at 7:43am (UTC):
Thanks for every other informative blog. That the place else
could I find out that kind of info written in such an ideal line of attack?
I_ve a challenge that I am just noww running on, and I_ve been on
the glance out for such info.

Comment posted by Wimberly( lawerencewimberlygmail.com ), 09/22/2013 at 4:06am (UTC):
I are exploring for a bit for any other high-quality articles oor
blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo
I at last stumbled upon this website. Reading this information So i¡_m
satisfied tto show that I have an inmcredibly first-class
uncanny feeling Icame upon exactly what I needed. I most for sure will make certain to do not forget this website
and offer it a look a continuing.

Comment posted by Whitman( wilma.whitmangmail.com ), 09/22/2013 at 12:43am (UTC):
Hey, thanks for thee blog.Thannks Again. Great.

Comment posted by Briggs( von.briggsgmail.com ), 09/22/2013 at 12:28am (UTC):
Great web site. Manyy useful information here. I am sending it to
several buddies ans also sharing in delicious.
And naturally, thanks for the sweat!

Comment posted by Guess( rosetta.guessgmail.com ), 09/21/2013 at 10:01pm (UTC):
Whenn I originallly commented I clicked that the -Notify me when new surveys are added- checkbox and already whenever a comment
is added I am four emails with similar comment. Could there
be but it is possible to remove me from that service?
Thanks!

Comment posted by Barone( wernerbaroneweb.de ), 09/21/2013 at 1:04pm (UTC):
I agree with most of your points, but a couple of need to
be discussed further, I will hold a small talk wwith
my partners and maybe I will look for you some suggestion soon.

Comment posted by Rucker( salvador_ruckerweb.de ), 09/21/2013 at 11:43am (UTC):
I only wish that I had the ability to convey whaat I wanted to say in that the way that you have
presented this info. Thanks.

Comment posted by Mcallister( melindamcallisteryahoo.com ), 09/21/2013 at 10:18am (UTC):
Hey there. I ish to to ask a minor something_is this a
wordpress web log because we are planning to be transferring over tto WP.

Additionally did you make this template all by yourself?
Tons of thanks.

Comment posted by Sample( audrey-samplegmail.com ), 09/20/2013 at 1:08pm (UTC):
Wow! This could be one particular of the most helpful websites We_ve ever arrive across on this subject.
Actually Great. I_m also an expert in this topic therefore I can understand your challenging work.

Comment posted by Willson( orville-willsongawab.com ), 09/20/2013 at 10:59am (UTC):
Reading, watching movies or plays, or similar activities that might
bring inspiration.Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 9 visitors (70 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=