Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Lasgush Poradeci
a>
 

Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi më 27 dhjetor të vitit 1899 në Pogradec, Shqipëri dhe vdiq më 12 nëntor të vitit 1987, poet dhe shkrimtar shqiptar.

Biografia

Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i jati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e luftës së parë botrore Liceu u mbyll dhe ai u këthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi në Athinë, dhe ai regjistrohet në një Lice francez. Atje sëmuret nga mushkëritë dhe për dy vjet qëndron i shtruar në sanatoriumin "Sotiria". Përsëri nuk e mbaron licen.Në vitin 1921 ai shkoi në Bukuresht (Rumani], për të vazhduar studimet e lëna përgjusëm. Duke qenë pa bursë dhe pa asnjë ndihmë, ai u detyrua të punonte dhe njëkohësisht të studionte. Në Bukuresht ai u lidh me lëvizjen atdhetare të kolonisë shqiptare, u miqësua me Asdrenin e atdhetarë të tjerë shqiptarë dhe u zgjodh edhe sekretar i përgjithshëm i Kolonisë. Në Rumani, duke dhënë provimet mori bacalaureatën në Silistra. Në verën e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursë dhe ai regjistrohet në Universitetin e Gracit (Austri) në Universitetin Karol Francik dhe në 1934 përfundon studimet e larta në Grac (Austri) në Fakultetin e Filologjisë Romano-Gjermane dhe fiton titullin Doctor-Profesor. Në dallim nga poetët e Rilindjes, që megjithë origjinalitetin e tyre kishin tipare të përbashkëta, poetët e shquar të periudhës së Pavarësisë Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janë krejtësisht të ndryshëm nga njëri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.

Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen në periudhën e shpërthimit të kryengritjeve të mëdha për liri. Në veprën e këtij romantiku të fundit të letërsisë sonë jetoi shqetësimi atdhetar i mbrojtjes së kombit dhe të traditës së Rilindjes, ashtu sikurse edhe dëshira për triumfin e pikëpamjeve demokratike, shqetësimi për një emancipim të përgjithshëm kulturor e shpirtëror të shoqërisë shqiptare. Ai është nga lirikët tanë më të mëdhenj, i cili u shqua për sensibilitetin dhe ëmbëlsinë poetike me të cilën i këndoi Shqipërisë dhe dashurisë.

Në vitin 1933, u botua vëllimi i tij i parë "Vallja e yjeve", dhe më 1937, u botua vëllimi i dytë "Ylli i zemrës". Pas Luftës së Dytë Botërore Lasgush Poradeci e vazhdoi veprimtarinë krijuese, por u mor edhe me përkthime. Ai shkroi, veç të tjerash, poemat "Eskursioni teologjik i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva", baladat për Muharrem e Reshit Çollakun. Gjithashtu, përktheu disa nga kryeveprat e letërsisë botërore si "Eugjen Onjegin" të Pushkinit, lirikat e Lermontovit, të Bllokut, Poemat e Hajnes, të Majakovskit e Miçkieviçit, lirikat e Gëtes dhe Hajnes, poezi të Lanaut, Brehtit; Hygoit, Mysesë, Bajronit, Shellit, Bërnsit, të Emineskut, etj.

Lasgush Poradeci lë pas një krijimtari të bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit dhe kishte tërhequr vëmendjen e disa studiuesve të shquar të kulturës sonë si Eqerem Çabej, Skënder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli, etj. Si një personalitet i shquar dhe poet i vërtetë ai nuk ua nënshtroi kurrë artin e tij kërkesave dhe synimeve të diktaturës. Për këtë arsye ai u la në një gjendje ekonomike të rëndë dhe pothuaj në harresë nga shtypi zyrtar. Vetëm në vitin 1989 mundi të botohet vepra e tij e plotë.

Tituj të veprave

 • Vallja e yjve - lirikë (1933)
 • Ylli i zemrës - lirikë (1937)
 • Eskursioni teologjik i Sokratit -
 • Mbi ta -
 • Kamadeva -

Mirënjohjet

 • Mbaron studimet e larta per filologji romano-gjermanike në Grac, Austri dhe fiton titullin Doktor-Profesor. [1]
 • Me rastin e 100-vjetorit të lindjes në 27 dhjetor 1999, presidenti i Republikës Rexhep Mejdani i jep titullin "Nderi i Kombit" dhe Pogradeci, qyteti i tij i lindjes titullin "Qytetar nderi".
 • Pallati i Kulturë në Pogradec mban emrin Lasgush Poradeci.
 • Në lagjen Kombinat në Tiranë ndodhet shkolla "9-vjeçare Lasgush Poradeci".
 • Rruga te Diga te Liqeni artificial i Tiranws mban emrin Lasgush Poradeci.
 • Në Pogradec në 27 dhjetor 2006 vendoset shtatorja e tij, vepër e skulptorit Mumtaz Dhrami.
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Howarth( thao.howartharcor.de ), 10/20/2013 at 5:41am (UTC):
  It_s quite tough to lookup for a fine site. Annd I think I am lucky enough to have come here.
  That the posts have ben doing great annd full of first-class insights.
  I could bbe glad to keep on coming back here too check ffor updates!

  Comment posted by Bustamante( phillipp.bustamantegmail.com ), 10/11/2013 at 6:42pm (UTC):
  Hey there! Somone in my Myspace group shared this website with us so I
  came to take a look. I_m definitely enjoyiung the information.

  I_m bookmarking and will be tweetinhg this to my followers!
  First-rate blog and outstanding stye and design.

  Comment posted by Irons( charlene-irons4email.net ), 10/03/2013 at 3:43pm (UTC):
  HURRAY! can_t balladeer. by virtue of himself by
  what name highly.

  Comment posted by Mccurry( reynaldo_mccurrygmail.com ), 10/03/2013 at 5:24am (UTC):
  Nice post . Thanks for, writing on my blog page mate.
  I will message you some time! I didnt be acquainted with that!

  Comment posted by Perreault( bridgette.perreaultbigstring.com ), 10/03/2013 at 3:12am (UTC):
  Can I just say what a aid to uncover somebody who really knows what theyre talking about
  on that the web. You undouhtedly recignize discover how
  to convey a difficulty too milkd and make it important.

  More individuals have to read this and perceive this facet of that the story.
  I cant believe youre no ore well-liked because you definitely have the gift.

  Comment posted by Farrar( thomasfarrargooglemail.com ), 10/02/2013 at 7:46am (UTC):
  I am lucky that I discovered this web site, just
  the right information that I was hunting for!

  Comment posted by Amador( adriana-amadorgmail.com ), 09/27/2013 at 7:00pm (UTC):
  Thanks for that the article. My husband and i have continually seen
  that a majority of people are wanting to lose weight only because
  want to show up slim and attractive. Nonetheless, they do not generally realize that thhere
  have been other benefits so that yyou are able to losing weight because well.
  Doctors claim that over wedight people hhave problems with several health conditions that
  can be perfectely attribnuted to the excess weight. Thhe great news
  is thzt people who sadly have been overweight along with suffering out of different diseases
  can help to eliminate thaqt the severity of theor particulaar illnesses by losing weight.
  You_ll have the ability to see a gradual on that the
  other hand notable improvement with health if even a
  moderate amount of weight loss is accomplished.

  Comment posted by Palacios( rayfordpalaciosyahoo.com ), 09/27/2013 at 3:53am (UTC):
  This is very interesting, You_re a very skilled blogger.
  I hhave joned your feed and look forward to seeking more of your fine post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

  Comment posted by Stubbs( nelly_stubbsinternet-e-mail.com ), 09/27/2013 at 2:32am (UTC):
  A blog like yours should be earning muc money out of adsense.,_*._

  Comment posted by Ahmad( keenanahmadgmail.com ), 09/27/2013 at 1:04am (UTC):
  I_m exciited to locate thi web site. I want to tto thank you for
  the time forr thiis particularly wonderful read!! I definitely really liked every small bit of it and i also hae yoou bookmarked to
  check out new info in your website.

  Comment posted by Herrera( antoniaherrerainbox.com ), 09/26/2013 at 10:00pm (UTC):
  info technology is increasing in our time, most jobs are
  also related to info technology;;

  Comment posted by Peoples( susanna-peoplesveryfast.biz ), 09/26/2013 at 9:08am (UTC):
  Loving tthe info on tthis site, you have done
  outstanding job on the blog posts.

  Comment posted by Peel( cathrynpeelgawab.com ), 09/25/2013 at 7:16am (UTC):
  Also a thing to mention is that an online business administration
  program is designed for college students to have tthe
  capacity to well proceed tto bachlor degree education.
  That the Ninety credit college degree meets that the lower bachelor
  education requirements if youu earn your owwn associate of arts in BA over the internet, you_ll have access to existin technologies with this field.
  Somme reasons why students have to discover their associate degree in corporation is because
  they may be interested in this area and want to get the wide-ranging education and learning necessary just before jumping into a bachelor
  college diploma program. Thanms for thhe tips you present
  inside your blog.

  Comment posted by Perryman( launaperrymangmail.com ), 09/24/2013 at 2:26pm (UTC):
  Hi there! This is quite off topic on the other hand I need some advice out of an established blog.
  Is it very hard to sett up your own blog? I_m not very techincal then again I can figure things out pretty
  quick. I_m thinking about setfting up my owwn on that the other hand I_m not sure where to start.

  Do you have any other points orr suggestions?

  Thank you

  Comment posted by Blackwell( sheri-blackwellinbox.com ), 09/24/2013 at 2:16pm (UTC):
  I adore your blog site.. fine colors & motif. Would you really layout this good website on
  your own and also performed people rely on someone else to uncover it done
  for you? Plz react while I!m planning to design and style my own blog site in addition to
  wish to find out where by you became this by.
  plenty of thanks

  Comment posted by Gregory( imogen.gregorygmail.com ), 09/24/2013 at 12:42am (UTC):
  it sometimes demanding to go for the right kind of mens clothing but tthere are helpful buying
  guides on that the net,

  Comment posted by Tibbetts( georgiatibbettsbigstring.com ), 09/23/2013 at 9:36pm (UTC):
  I love this! So amnazing that I_m definitely coming
  back agaain later.

  Comment posted by Brinkman( kelvinbrinkmangmail.com ), 09/23/2013 at 6:15pm (UTC):
  Hi_ best wishes to you and your very nice blog_

  Comment posted by Cornelius( sidney-corneliuscare2.com ), 09/23/2013 at 5:11pm (UTC):
  wow, awesome post. Much obliged.

  Comment posted by Tolley( valerietolleycare2.com ), 09/22/2013 at 6:14pm (UTC):
  I got what you intend,thanks for putting up.
  Woh I amm glad to seek oout this website throughh google.

  Comment posted by Goff( johannagoffgawab.com ), 09/22/2013 at 12:35pm (UTC):
  Hello Guru, what entice that you post an article.
  This article was extrdmely interesting, especiaally since I was seeking for
  thoughts on thiss subject last Thursday.

  Comment posted by Hendrick( delilahendrickyahoo.com ), 09/22/2013 at 10:42am (UTC):
  Thank you designed for ad the following, It_s promptly what
  precisely As i seemed to be searching for for that the purpose of
  upon yahoo. I_d quite a ton reasonably pick up viewpoints at a person, a bit when compared with a company web page, that_s that the reason I really along the lines of web logs for that reason a large
  amount. Bless you!

  Comment posted by Burrell( wilfredburrellweb.de ), 09/22/2013 at 9:45am (UTC):
  When I originally commented I clicked that the -Notify me when new
  comments have been added- cjeckbox and now every time a comment is added I determinbe four emails with the same comment.
  Is there any other method you_ll be able to eliminate me
  from hat service? Thanks!

  Comment posted by Mena( sanora-menagmail.com ), 09/21/2013 at 1:56pm (UTC):
  Impasse atrasa ainda mais obra da Transnordestina

  Comment posted by Phan( karolyn.phangooglemail.com ), 09/21/2013 at 9:49am (UTC):
  Amazingly, ykur piece goes to that thee heart of the
  topic. Your clarity leaves me wanting to recognize more.
  Just so you be acquaijnted with, i_ll immediately grab your feed to keep up nowadays with yolur viia internet blog.

  Sounding Out thanks is simply my small line of attack of
  claiming what a masterpiece for a fantastic
  resource. Take On my best wishes for the subsequent publish.

  Comment posted by Gunn( arnoldogunnfreenet.de ), 09/21/2013 at 1:46am (UTC):
  I really appreciate this post. I are huntng all over for this!
  Thank goodness I found it on Bing. You_ve made
  myday! Thanks again

  Comment posted by Tilton( stephentiltongmail.com ), 09/20/2013 at 10:31pm (UTC):
  I am impressed with this internet ssite , ratling I am a big fan
  .

  Comment posted by Harlan( deandre-harlanbigstring.com ), 09/20/2013 at 6:56pm (UTC):
  What i_m thus , very happy want. Definitely distinctive line of instruct that is certainly gifted do that your present pet falsehoods that_s typically to the second domains.

  Truly appreciate that expression the following biggest file.

  Comment posted by Luke( erwin-lukearcor.de ), 09/20/2013 at 5:47am (UTC):
  Hey there! I know this is somewhat off topic
  however I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I_m getting sick and tired of WordPress as I_ve had issues with hackers and I_m looking
  at options for a new platform. I would be great whenever you
  could point me in the direction of an good platform.

  Comment posted by Sanders( malinda_sandersmailcan.com ), 09/19/2013 at 9:24pm (UTC):
  I discovered your site website on binhg and appearance several your early posts.
  Always keep in the fine operate. I just now extra increase
  Rss too my MSN News Reader. Searching for toward reading a ton more on your pasrt down the line!_  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 10 visitors (81 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=