Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Abdyl Frashëri
a>
  Abdyl Frashëri lindi në vitin 1839 në fshatin Frashër, Shqipëri dhe vdiq më 23 tetor të vitit 1892 në Stamboll, turqi ishte patriot demokrat i shquar, një nga ideologët përparimtarë të Rilindjes Kombëtare dhe një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit.

Lindi në Frashër (Përmet) në familjen e një spahiu të vogël të deklasuar; vëllaj i madh i Naim Frashërit dhe Sami Frashërit. Abdyl Frashëri e kaloi pjesën e parë të jetës në fshatin e lindjes deri në moshën 18-vjeçare kur u vendos për nevoja pune në Janinë. U shqua si personalitet politik qysh më 1877, sapo u duk se Kriza Lindore po rrezikonte trojet shqiptare. Si kryetar i Komitetit Shqiptar të Janinës që u formua po atë vit, hartoi projektin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë me anën e kryengritjes çlirimtare antiosmane. Por shpresat e tij se idenë e shtetit shqiptar do ta përkrahnin rivalët e Perandorisë Ruse, të cilët nuk e dëshironin supremacinë e saj në Gadishullin Ballkanik, nuk u realizuan. Bisedimet që zhvilloi me përfaqësuesit e Greqisë në korrik dhe në dhjetor 1877, për një aleancë politike dhe ushtarake shqiptaro-greke kundër Perandorisë Osmane dështuan gjithashtu mbasi as Athina nuk e pranoi idenë e një Shqipërie të Pavarur në kufijtë e saj etnikë.

Në fund të vitit 1877, Abdyl Frashëri (atëherë deputet i Janinës në parlamentin e dytë osman), u zgjodh kryetar i Komitetit Qendror për Mbrojtjen e të Drejtave të Kombësisë Shqiptare, që u formua në Stamboll (Komiteti i Stamboilit). Si kryetar i tij ai dha një kontribut të rëndësishëm në përpunimin e platformës politike që adoptoi lëvizja kombëtare pas fitores ruse mbi Perandorinë Osmane dhe sidomos pas nënshkrimit të Traktatif të Shën Stefanit. Sipas tezës së Abdyl Frashëri. në kushtet e krijuara nga prirjet ekspansioniste të Rusisë cariste, nga interesat e fuqive perëndimore për ta mbajtur më këmbë Perandorinë Osmane dhe nga synimet e monarkive ballkanike fqinjë për ta copëtuar Shqipërinë, zgjidhja më e përshtatshme (një zgjidhje kjo e përkohshme) ishte krijimi i një shteti autonom shqiptar nën suzerenitetin e sulltanit ose, të paktën, krijimi i një vilajeti të bashkuar shqiptar në kuadrin e Perandorisë Osmane, i cili, po të realizohej, do të sanksiononte kufijtë etnikë të Shqipërisë dhe të drejtat kulturore të shqiptarëve.

Si një nga autorët kryesorë të platformës politike të Komitetit Qendror të Stambollit, të cilën Abdyl Frashëri e parashtroi publikisht edhe me anën e artikujve që botoi në disa organe të shtypit evropian gjatë pranverës së vitit 1878, ai mori pjesë aktivisht në themelimin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Pas themelimit të Lidhjes, e cila e adoptoi këtë platformë, Abdyl Frashëri. u shqua si udhëheqës, organizator, diplomat dhe aktivist i saj. Veprimtarinë e tij kryesore e zhvilloi sidomos në viset e vilajetit të Janinës dhe të Kosovës. Nuk e shkëputi asnjëherë luftën për mbrojtjen e tërësisë tokësore të atdheut nga lufta për autonominë e Shqipërisë. Mori pjesë pothuajse në të gjitha kuvendet kryesore që u organizuan nga Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Shqiptare ose nga komitetet ndërkrahinore të saj. Kudo udhëhoqi krahun autonomist të lëvizjes. Në Kuvendin themelues të Lidhjes së Prizrenit u zgjodh kryetar i koinisionit të punëve të jashtme të saj. Ai përfaqësoi Toskërinë në Kuvendin e Parë të Dibrës (1 nëntor 1878), ku u miratua rezoluta me të cilën kërkohej zyrtarisht nga Porta e Lartë krijimi i vilajetit të bashkuar autonom të Shqipërisë. Ai qe organizatori kryesor i Kuvendit të Prevezës (janar 1879), i cili arriti ta pengonte lëshimin e Çamërisë në favor të Greqisë. Në pranverën e vitit 1879 kryesoi delegacionin e Lidhjes që vizitoi kryeqytetet e Fuqive të Mëdha për të mbrojtur nga afër tërësinë territoriale dhe të drejtat për autonomi të Shqipërisë. Abdyl Frashëri, ishte promotori i projektit që miratoi Kuvendi i Dytë i Frashërit për të formuar qeverinë e përkohshme. Ai udhëhoqi gjithashtu Kuvendin Kombëtar të Gjirokastrës që u shpreh për krijimin e shtetit autonom shqiptar me anën e lëvizjes së armatosur.

Abdyl Frashëri, e mbrojti programin e Gjirokastrës në Kuvendin e Dytë të Dibrës ku udhëhoqi si gjithnjë krahun radikal të lëvizjes. Edhe pse programi i autonomisë nuk u pranua nga përfaqësuesit e rrymës së moderuar, ai kaloi në Kosovë dhe aty së bashku me bashkëluftëtarët e vet kosovarë, vuri në jetë vendimet e Gjirokastrës. U bë anëtar i qeverisë së përkohshme që u formua në Prizren në fillim të vint 1881 dhe dha një kontribut të rëndësishëm né përgatitjet politike dhe ushtarake që u morën për mbrojtjen e autonomisë kundër ekspeditës ushtarake osmane.

Pas shtypjes së Lidhjes, u arrestua dhe u dënua me vdekje nga gjyqi special osman, por dënimi u kthye në burgim të përjetshëm. Megjithatë, pasi qëndroi në burg 3 vjet dhe në internim 20 muaj, për arsye shëndetësore u lirua, por me kusht që të, hiqte dorë nga veprimtaria politike patriotike. Edhe pse i sëmurë dhe i izoluar, ai e vazhdoi veprimtarinë patriotike derisa vdiq në Stamboll më 23 tetor. Eshtrat e tij u sollën në Tiranë më 1978.

Tituj të veprave

 • Kryetar i komisionit të jashtëm në Lidhjen e Prizrenit
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Pence( erlinda_pencebigstring.com ), 10/11/2013 at 4:24pm (UTC):
  hi, I am ranking my site higher _pre spun articles_.

  Comment posted by Stinnett( richellestinnettt-online.de ), 10/03/2013 at 7:49am (UTC):
  fantastic post, very informative. I speculate why that the other specialists of this sedtor do nott notice this.
  Yoou have to continue your writing. I am confident, you
  have a great readers_ base already!

  Comment posted by Word( dorthea-wordarcor.de ), 10/01/2013 at 9:39pm (UTC):
  Awesome post, will bee a daily visitor from noow on!

  Comment posted by Taber( sherrill.taberwildmail.com ), 09/28/2013 at 3:48am (UTC):
  Clinton Portis raan for 145 yards and one touchdown Dimensin Episcopal de Msica
  Litrgica

  Comment posted by Pointer( rayfordpointergawab.com ), 09/27/2013 at 11:34am (UTC):
  hey you must figgure out social media plugins for your posts.
  I was hunmting for the _something like_ button but
  couldn_t gett a hold of it.

  Comment posted by Singh( refugiosinghinbox.com ), 09/26/2013 at 3:02pm (UTC):
  Simply wanna state that this is very helpful ,
  Thanks for taking your time to write this.

  Comment posted by Archie( larry.archiegawab.com ), 09/26/2013 at 11:59am (UTC):
  This is really a very nice guide and I think much more in detail than a lot off of the posts elasewhere

  Comment posted by Greenwood( johnette_greenwoodgmx.net ), 09/26/2013 at 7:47am (UTC):
  I couldn_t refrain frpm commenting. Well written!

  Comment posted by Kinney( wayne-kinneyfreenet.de ), 09/25/2013 at 10:21pm (UTC):
  Very welll written story. It will be useful to everyone who utilizes it, as well
  because myself. Keep up the first-rate work _ i will definitely read more posts.

  Comment posted by Barajas( barbarabarajasaol.com ), 09/25/2013 at 6:00pm (UTC):
  bless you with regard to the particular blog post ive really been
  searching with regard to this kind of solutions on thhat tthe nett
  for summ tijme in this day and age hence with thanks

  Comment posted by Goldstein( clarence-goldsteinfreenet.de ), 09/25/2013 at 4:26am (UTC):
  Do people still use these? Pertsonally I love gadgets on that the other hand I do prefer something a bit more existing.
  Still, nicely written piece thanks.

  Comment posted by Keeler( jay_keelerfreenet.de ), 09/24/2013 at 12:22pm (UTC):
  This site is really a walk-through for all of the data it suited you with this
  and didn_t recognize who need to. Glimpse here, and you_ll definitely find
  it.

  Comment posted by Harkins( prestonharkinsanimail.net ), 09/24/2013 at 8:34am (UTC):
  It_s rare knowledgeable folks with this topic, thdn again,
  you sound luke do you know what you_re speaking about!

  Thanks

  Comment posted by Rutledge( melaine-rutledgegmx.net ), 09/23/2013 at 5:28pm (UTC):
  Good write-up,I_m regular visitor off one_s web site, maintain upp
  the first-class operate, and It_s going to bbe a regular visitor ffor a long time.

  Comment posted by Trotter( melvin.trottergmail.com ), 09/22/2013 at 8:07pm (UTC):
  I_m keen on this post, enjoyed this one thank you posting .

  Comment posted by Rider( otisriderinbox.com ), 09/22/2013 at 2:55pm (UTC):
  Flexibility method your space ought to locate incremented with the improve
  in quantity of weblog users.

  Comment posted by Terrill( aubrey-terrillt-online.de ), 09/22/2013 at 1:31pm (UTC):
  I am really enjoying that the theme/design of
  your site. Do you ever run into any other internet browser
  compatibility problems? A nummber of my blog
  audience have complained about my blog not working correctly in Explorer on thazt the other
  hand looks great in Chrome. Do you have any other ideas to help fix
  this issue?

  Comment posted by Clarkson( poppy-clarksonlive.de ), 09/22/2013 at 8:46am (UTC):
  Thank you, I_ve just been searching for info about this
  topic for a while and yours is that the best I have came upon so far.
  Conversely, hat about the bottom line Have been you sure concerning that the
  source

  Comment posted by Galvin( william-galvinlive.de ), 09/21/2013 at 11:54pm (UTC):
  I will invite all my friends to your blog, yoou really got
  a great blog.*:_`

  Comment posted by Sumner( regenasumnergmx.net ), 09/21/2013 at 6:26pm (UTC):
  This iis so first-class to see. We hqve do more things such as this ffor
  that the military families. That they are protecting us and we need to support them in this method

  Comment posted by Slayton( marinaslaytongmx.net ), 09/21/2013 at 1:53am (UTC):
  Everyone loves it when folks come together and share
  thoughts. Great blog, continue the first-class work!

  Comment posted by Boatwright( phil-boatwrightgmx.de ), 09/20/2013 at 6:59pm (UTC):
  I have to get across myy appreciation for your kindness
  giving support to people that really need help with this
  concept. Your personal commitment to getting the solution across had becime actually
  effective and has continuously made some individuals just like mee to
  realize their desired goals. Your own insightful
  solutions denotes this much to mme and somewhat more too my office workers.
  Manny thanks; out of all of us.

  Comment posted by Wayne( anyawaynegmail.com ), 09/20/2013 at 6:11pm (UTC):
  After study a few of that the blog articles in your internet site now, and that i really appreciate your strategy for blogging.
  I bookmarked it to my bookmark web site list and you will be checking back soon.
  Pls look at my web-site also and discover what you consider.

  Comment posted by Keyser( shanonkeyserfreenet.de ), 09/19/2013 at 7:07pm (UTC):
  Hey. Very nice web site!! Mann .. First-class ..

  Wonderful .. I_ll bookmark this web site and
  take thee feeds also_I am happy to get so mucdh helpful information here within the article.
  Thannks for sharing_

  Comment posted by Camarillo( gwendolyncamarillolive.com ), 09/12/2013 at 9:12pm (UTC):
  Hi aare using WordPress for the blog platform?

  I_m new to the blog world but I_m trying to discover started and create my own.
  Do you nsed any other html coding knowlsdge to make your own blog?

  Any other help would bee vwry much appreciated!

  Comment posted by Winstead( shanon.winsteadgmail.com ), 09/04/2013 at 11:15am (UTC):
  Cool text dude, keep up the excellent work, just shared this with that the mates  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

  Endrit Miftari  
    Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
  Facebook 'Like' Button  
     
  Advertisement  
     
  Mirë se vini  
    Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
  Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
    Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
  Sot kanë qenë 7 visitors (56 hits) në këtë webfaqe
  => Do you also want a homepage for free? Then click here! <=