Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Bajram Curri
a>
 

Bajram Curri lindi më 1862 në Gjakovë; vdiq më 29 mars 1925 në Dragobi. Ka qenë atdhetar e demokrat i shquar revolucionar, udhëheqës i lëvizjes për çlirimin e bashkimin kombëtar të vendit, Hero i Popullit.

U brumos me idetë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ishte një nga organizatorët e Lidhjes Shqiptare të Pejës të viteve 1899-1900. Udhëheqës i lëvizjes antiimperialiste në Kosovë dhe një nga prijësit kryesorë të Mbledhjes së Ferizajt, të korrikut 1908, ku përkrahu kërkesën për vendosjen e kushtetutës. Ndihmoi në themelimin e klubeve e të shkollave shqipe në Kosovë, mbrojti alfabetin e gjuhës shqipe të vendosur në Kongresin e Manastirit. Nënkryetar i klubit "Bashkimi" të Shkupit nga viti 1908. Ndihmoi kryengritjen e armatosur të Malësisë së Mbishkodrës të vitit 1911, u bëri një qëndresë të fortë ushtrive osmane në Qafën e Morinës.

Në maj të vitit 1912 u bashkua me vendimet e mbledhjes së Junikut, mori pjesë në kryengritjen e përgjithshme të armatosur, u shqua si një nga komandantët e talentuar popullorë që theu ushtritë osmane në Qafën e Prushit e në fushën e Kosovës. Së bashku me Hasan Prishtinën, Isa Boletinin e Idriz Seferin në krye të forcave kryengritëse hyri në Shkup, duke çliruar nga zgjedha osmane gjithë vilajetin e Kosovës. Pas 1912 punoi në Kosovë për mbrojtjen e shtetit të pavarur shqiptar. Bajram Curri nuk u pajtua me vendimet e padrejta të Konferencës së Londrës të 1913 që lanë jashtë kufijve të shtetit shqiptar Kosovën dhe vise të tjera shqiptare dhe luftoi për bashkimin e tyre me atdheun. Në vitin 1913 qe një nga drejtuesit e kryengritjes së armatosur popullore në Kosovë kundër zgjedhës serbomalazeze. Në vitin 1914 mori pjesë në luftën kundër veprimeve antikombëtare e separatiste të Esat Pashë Toptanit në Durrës.

Në vitin 1918 u zgjodh anëtar i Komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" dhe u bë një nga udhëheqësit e tij kryesore. I ngarkuar nga ky Komitet, i dërgoi një protestë Konferencës së Paqes në Paris (1919) në të cilën kërkonte që të njiheshin të drejtat e Shqipërisë dhe që popullsisë shqiptare në Kosovë t'i jepej e drejta të shprehte lirisht aspiratat kombëtare. Më 12 dhjetor 1920, i drejtoi Qeverisë sovjetike një promemorie, ku shprehu bindjen se ajo do t'i bënte një vlerësim të drejtë çështjes së kufijve të Shqipërisë. Hyri në lidhje me udhëheqësit e lëvizjeve revolucionare të popujve ballkanikë që vuanin nën zgjedhën e monarkisë serbomadhe. Në Kongresin e Lushnjës u zgjodh anëtar i Këshillit Kombëtar, i cili e caktoi ministër pa portofol të qeverisë dhe komandant të përgjithshëm te forcave të armatosura. Ai udhëhoqi veprimet ushtarake për shtypjen e lëvizjes esatiste. Kuptoi shpejt rrezikun që i sillte vendit forcimi i pozitave të Ahmet Zogut në shtetin shqiptar, iu kundërvu atij qysh në fillim dhe u radhit në krahun e forcave demokratike që luftonin kundër çifligarëve reaksionarë. Në dhjetor 1921 u caktua Komandant i Përgjithshëm i forcave të armatosura në qeverinë e Hasan Prishtinës. Pas marrjes së pushtetit nga Ahmet Zogu u vendos në Krasniqe nga ku vazhdoi luftën në gjirin e malësorëve të Veriut. Mori pjesë në Lëvizjen e Marsit të vitit 1922 kundër Ahmet Zogut dhe forcave reaksionare. Krijoi një zonë të lirë në Malësinë e Gjakovës (Tropojë) nga ku kërcënonte qeverinë reaksionare të Tiranës dhe bashkëpunoi me çetën e Azem Galicës që luftonte në Kosovë për çlirim kombëtar. Ishte ndër udhëheqësit kryesorë të forcave demokratike revolucionare që shpartalluan repartet zogiste dhe i hapën rrugën fitores së Revolucionit Demokratik të Qershorit 1924. Në vjeshtë të vitit 1924 shkoi në Gjenevë për të paraqitur para Lidhjes së Kombeve çështjen e të drejtave të popullsisë shqiptare të Kosovës të shtypur egërsisht nga serbomëdhenjtë. E vazhdoi luftën kundër reaksionit të brendshëm dhe shovinistëve serbë edhe pas shtypjes së Revolucionit të Qershorit. U vra nga forcat zogiste dhe agjentët e shovinistëve serbë në Dragobi, më 29 mars 1925.

The last comments on this page:
Comment posted by padymnplapele( wijoigoseclenhencurrymail.men ), 11/13/2018 at 4:58pm (UTC):
online casinos for us players <a href="https://onlinecasino.us.org/">casino play</a> | <a href=" https://onlinecasino.us.org/ ">real casino</a> | <a href=https://onlinecasino.us.org/>play slots online</a> <a href=https://onlinecasino.us.org/>borgata online casino</a>

Comment posted by Insodasmoonry( orrctgoseclenhenvillarrealmail.men ), 11/13/2018 at 2:04pm (UTC):
online casino slots <a href="https://onlinecasinodd.com/">slots online</a> | <a href=" https://onlinecasinodd.com/ ">borgata online casino</a> | <a href=https://onlinecasinodd.com/>gsn casino games</a> <a href=https://onlinecasinodd.com/>free online casino</a>

Comment posted by abseliecibra( bcyelgoseclenhenamericainsurance2018.top ), 11/13/2018 at 1:57pm (UTC):
free casino games <a href="https://casinorealmoney.us/">caesars free slots</a> | <a href=" https://casinorealmoney.us/ ">virgin online casino</a> | <a href=https://casinorealmoney.us/>winstar world casino</a> <a href=https://casinorealmoney.us/>slots free games</a>

Comment posted by padymnplapele( abbtmgoseclenhencurrymail.men ), 11/13/2018 at 12:51pm (UTC):
casino online <a href="https://onlinecasino.us.org/">free vegas slots</a> | <a href=" https://onlinecasino.us.org/ ">vegas world casino games</a> | <a href=https://onlinecasino.us.org/>jackpot magic slots</a> <a href=https://onlinecasino.us.org/>casino slots</a>

Comment posted by Insodasmoonry( mnkkqgoseclenhenvillarrealmail.men ), 11/13/2018 at 10:01am (UTC):
slots lounge <a href="https://onlinecasinodd.com/">world class casino slots</a> | <a href=" https://onlinecasinodd.com/ ">real casino</a> | <a href=https://onlinecasinodd.com/>vegas world slots</a> <a href=https://onlinecasinodd.com/>online casino gambling</a>

Comment posted by padymnplapele( cqmtmgoseclenhencurrymail.men ), 11/13/2018 at 8:51am (UTC):
free casino games slotomania <a href="https://onlinecasino.us.org/">slots games</a> | <a href=" https://onlinecasino.us.org/ ">free online casino slots</a> | <a href=https://onlinecasino.us.org/>free casino games slots</a> <a href=https://onlinecasino.us.org/>scatter slots</a>

Comment posted by Insodasmoonry( odprbgoseclenhenvillarrealmail.men ), 11/13/2018 at 5:28am (UTC):
doubledown casino <a href="https://onlinecasinodd.com/">slots of vegas</a> | <a href=" https://onlinecasinodd.com/ ">play free vegas casino games</a> | <a href=https://onlinecasinodd.com/>las vegas casinos</a> <a href=https://onlinecasinodd.com/>bovada casino</a>

Comment posted by abseliecibra( khgtbgoseclenhenamericainsurance2018.top ), 11/13/2018 at 5:19am (UTC):
online casino bonus <a href="https://casinorealmoney.us/">hyper casinos</a> | <a href=" https://casinorealmoney.us/ ">free casino games sun moon</a> | <a href=https://casinorealmoney.us/>online slot games</a> <a href=https://casinorealmoney.us/>play slots</a>

Comment posted by padymnplapele( swepzgoseclenhencurrymail.men ), 11/13/2018 at 4:40am (UTC):
slots free <a href="https://onlinecasino.us.org/">casino bonus codes</a> | <a href=" https://onlinecasino.us.org/ ">vegas slots online</a> | <a href=https://onlinecasino.us.org/>slots online</a> <a href=https://onlinecasino.us.org/>free vegas casino games</a>

Comment posted by HewTheorsewrect( jktavgoseclenhenblakemail.men ), 11/05/2018 at 3:46am (UTC):
vegas world casino games <a href="https://playcasinoslots.ooo/">simslots free slots</a> | <a href=" https://playcasinoslots.ooo/ ">online casino</a> | <a href=https://playcasinoslots.ooo/>simslots free slots</a> <a href=https://playcasinoslots.ooo/>casino online slots</a>

Comment posted by elarveafferse( shevxgoseclenhenleonmail.men ), 11/05/2018 at 3:03am (UTC):
firekeepers casino <a href="https://slotsrealmoney.icu/">best online casino</a> | <a href=" https://slotsrealmoney.icu/ ">zone online casino</a> | <a href=https://slotsrealmoney.icu/>slots for real money</a> <a href=https://slotsrealmoney.icu/>best online casino</a>

Comment posted by WrellUrililemon( trjilgoseclenhengibsonmail.men ), 11/05/2018 at 2:58am (UTC):
casino games slots free <a href="https://casinorealmoney.icu/">casino bonus</a> | <a href=" https://casinorealmoney.icu/ ">casino play</a> | <a href=https://casinorealmoney.icu/>buffalo gold slots</a> <a href=https://casinorealmoney.icu/>vegas casino slots</a>

Comment posted by HewTheorsewrect( tkghygoseclenhenblakemail.men ), 11/04/2018 at 11:53pm (UTC):
no deposit casino <a href="https://playcasinoslots.ooo/">free online casino games</a> | <a href=" https://playcasinoslots.ooo/ ">vegas world casino games</a> | <a href=https://playcasinoslots.ooo/>pch slots</a> <a href=https://playcasinoslots.ooo/>real casino</a>

Comment posted by elarveafferse( xqtobgoseclenhenleonmail.men ), 11/04/2018 at 11:32pm (UTC):
casino blackjack <a href="https://slotsrealmoney.icu/">free casino games</a> | <a href=" https://slotsrealmoney.icu/ ">play casino</a> | <a href=https://slotsrealmoney.icu/>casino games free online</a> <a href=https://slotsrealmoney.icu/>free casino games slotomania</a>

Comment posted by abseliecibra( deygbgoseclenhenamericainsurance2018.top ), 11/04/2018 at 9:40pm (UTC):
free casino games <a href="https://casinoo.ooo/">free slots</a> | <a href=" https://casinoo.ooo/ ">mgm online casino</a> | <a href=https://casinoo.ooo/>heart of vegas free slots</a> <a href=https://casinoo.ooo/>borgata online casino</a>

Comment posted by elarveafferse( tvmpmgoseclenhenleonmail.men ), 11/04/2018 at 7:32pm (UTC):
parx online casino <a href="https://slotsrealmoney.icu/">casino play</a> | <a href=" https://slotsrealmoney.icu/ ">online casino gambling</a> | <a href=https://slotsrealmoney.icu/>liberty slots</a> <a href=https://slotsrealmoney.icu/>penny slots free online</a>

Comment posted by Ginotret( czmqbgoseclenhenrussellmail.men ), 11/04/2018 at 7:15pm (UTC):
zone online casino games <a href="https://slotgames.icu/">play slots online</a> | <a href=" https://slotgames.icu/ ">scatter slots</a> | <a href=https://slotgames.icu/>old vegas slots</a> <a href=https://slotgames.icu/>casino games free online</a>

Comment posted by WrellUrililemon( aijcugoseclenhengibsonmail.men ), 11/04/2018 at 7:05pm (UTC):
zone online casino games <a href="https://casinorealmoney.icu/">caesars online casino</a> | <a href=" https://casinorealmoney.icu/ ">las vegas casinos</a> | <a href=https://casinorealmoney.icu/>gold fish casino slots</a> <a href=https://casinorealmoney.icu/>vegas slots online</a>

Comment posted by abseliecibra( ngzblgoseclenhenamericainsurance2018.top ), 11/04/2018 at 5:04pm (UTC):
vegas casino slots <a href="https://casinoo.ooo/">old vegas slots</a> | <a href=" https://casinoo.ooo/ ">online casino real money</a> | <a href=https://casinoo.ooo/>online casino bonus</a> <a href=https://casinoo.ooo/>zone online casino games</a>

Comment posted by SlevoniTitiot( jyfergoseclenhencarinsurance2018.top ), 11/04/2018 at 1:46pm (UTC):
vegas slots online <a href="https://usacasino.ooo/">cashman casino slots</a> | <a href=" https://usacasino.ooo/ ">casino games online</a> | <a href=https://usacasino.ooo/>online casino real money</a> <a href=https://usacasino.ooo/>cashman casino slots</a>

Comment posted by Insodasmoonry( hsubrgoseclenhenvillarrealmail.men ), 11/04/2018 at 1:43pm (UTC):
online casino games <a href="https://slotsonline.ooo/">free casino games slot machines</a> | <a href=" https://slotsonline.ooo/ ">online casino games</a> | <a href=https://slotsonline.ooo/>vegas world casino games</a> <a href=https://slotsonline.ooo/>online casino</a>

Comment posted by glullielp( cckdngoseclenhenberrymail.men ), 11/04/2018 at 12:44pm (UTC):
free casino games online <a href="https://vegasslotsonline.icu/">chumba casino</a> | <a href=" https://vegasslotsonline.icu/ ">casino slots</a> | <a href=https://vegasslotsonline.icu/>online gambling casino</a> <a href=https://vegasslotsonline.icu/>free casino games slotomania</a>

Comment posted by SlevoniTitiot( hnzvxgoseclenhencarinsurance2018.top ), 11/04/2018 at 9:12am (UTC):
real casino slots <a href="https://usacasino.ooo/">free vegas slots</a> | <a href=" https://usacasino.ooo/ ">virgin online casino</a> | <a href=https://usacasino.ooo/>casino games free</a> <a href=https://usacasino.ooo/>free slots casino games</a>

Comment posted by Insodasmoonry( nsfbogoseclenhenvillarrealmail.men ), 11/04/2018 at 9:12am (UTC):
slotomania free slots <a href="https://slotsonline.ooo/">online gambling casino</a> | <a href=" https://slotsonline.ooo/ ">play online casino</a> | <a href=https://slotsonline.ooo/>free casino slot games</a> <a href=https://slotsonline.ooo/>casino bonus codes</a>

Comment posted by annuaceFearl( soxpggoseclenhenvaldezmail.men ), 11/04/2018 at 8:46am (UTC):
no deposit casino <a href="https://realmoneyslots.icu/">hollywood casino</a> | <a href=" https://realmoneyslots.icu/ ">free casino games slot machines</a> | <a href=https://realmoneyslots.icu/>free casino games online</a> <a href=https://realmoneyslots.icu/>online casino real money</a>

Comment posted by Movagoask( phhczgoseclenhenwallsmail.men ), 11/04/2018 at 8:43am (UTC):
casino online <a href="https://freecasinogames.icu/">casino blackjack</a> | <a href=" https://freecasinogames.icu/ ">pch slots</a> | <a href=https://freecasinogames.icu/>simslots free slots</a> <a href=https://freecasinogames.icu/>las vegas casinos</a>

Comment posted by glullielp( jhqemgoseclenhenberrymail.men ), 11/04/2018 at 8:27am (UTC):
online casino real money <a href="https://vegasslotsonline.icu/">online casinos for us players</a> | <a href=" https://vegasslotsonline.icu/ ">free online casino slots</a> | <a href=https://vegasslotsonline.icu/>virgin online casino</a> <a href=https://vegasslotsonline.icu/>doubledown casino</a>

Comment posted by Woreireewrica( andpkgoseclenhenfullermail.men ), 11/04/2018 at 8:21am (UTC):
free casino games slotomania <a href="https://realmoneycasino.icu/">free vegas casino games</a> | <a href=" https://realmoneycasino.icu/ ">play slots</a> | <a href=https://realmoneycasino.icu/>slots online</a> <a href=https://realmoneycasino.icu/>free casino games</a>

Comment posted by deerbsobtew( xrbfkgoseclenhenramseymail.men ), 11/04/2018 at 3:17am (UTC):
zone online casino <a href="https://vegascasinoslots.icu/">winstar world casino</a> | <a href=" https://vegascasinoslots.icu/ ">gsn casino games</a> | <a href=https://vegascasinoslots.icu/>real money casino</a> <a href=https://vegascasinoslots.icu/>house of fun slots</a>

Comment posted by Tigneediagiadly( azkkrgoseclenhenaunsurance2018.top ), 11/04/2018 at 2:47am (UTC):
gsn casino <a href="https://casinorealmoney.ooo/">free casino games slotomania</a> | <a href=" https://casinorealmoney.ooo/ ">cashman casino slots</a> | <a href=https://casinorealmoney.ooo/>firekeepers casino</a> <a href=https://casinorealmoney.ooo/>penny slots free online</a>Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 102 visitors (1555 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=