Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Ibrahim Rugova
a>
 

Ibrahim Rugova lindi më 2 dhjetor të vitit 1944 dhe vdiq më 21 janar të vitit 2006, ishte politikan shqiptar, president historik i Kosovës.

Biografia

Dr. Ibrahim Rugova lindi më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cercë, komuna e Istogut. Më 10 janar 1945 komunistët jugosllavë ia pushkatuan të atin, Ukën dhe gjyshin Rrustë Rugova, që kishte qenë luftëtar i njohur kundër çetave çetnike që po depërtonin në Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ibrahim Rugova shkollën fillore e kreu në Istog, të mesmen e kreu në Pejë, më 1967. Fakultetin Filozofik – Dega Gjuhë e Letërsi Shqipe e kreu në Prishtinë. Gjatë vitit akademik 1976-77 qëndroi në Paris, në Ecole Pratique des Hautes Etudes, nën mbikëqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore në studimin e letërsisë, me përqendrim në teorinë letrare. Doktoroi në fushën e letërsisë në Universitetin e Prishtinës, më 1984. Në vitin 1996 Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anëtar korrespondent i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Kosovës. Në fillim ishte redaktor në gazetën e studentëve Bota e re dhe në revistën shkencore Dituria (1971-72), që botoheshin në Prishtinë. Një kohë punoi edhe në revistën Fjala. Mandej, për afro dy dekada, Dr. Ibrahim Rugova veprimtarinë e vet shkencore e zhvilloi në Institutin Albanologjik si hulumtues i letërsisë. Një kohë ka qenë kryeredaktor i revistës Gjurmime albanologjike të këtij Instituti. Me krijimtari letrare u mor që nga fillimi i viteve gjashtëdhjetë.

Dr. Ibrahim Rugova më 1988 u zgjodh kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, që u bë bërthamë e fuqishme e lëvizjes shqiptare, e cila kundërshtoi sundimin komunist serb dhe jugosllav në Kosovë.

Si intelektual me nam që i jepte zë kësaj lëvizjeje intelektuale e politike Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh, më 23 dhjetor 1989, nga themelimi kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, partisë së parë politike në Kosovë që sfidoi drejtpërdrejt regjimin komunist në fuqi. LDK, nën udhëheqjen e Dr. Ibrahim Rugovës, u bë shpejt forca politike prijëse në Kosovë, duke mbledhur shumicën e popullit rreth vetes. Në bashkëpunim me forcat e tjera politike shqiptare në Kosovë si dhe me Kuvendin e atëhershëm të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova dhe LDK-ja përmbyllën kornizën ligjore për institucionalizimin e pavarësisë së Kosovës. Deklarata e pavarësisë (2 korrik 1990), shpallja e Kosovës Republikë dhe miratimi i kushtetutës së saj (7 shtator 1990), referendumi popullor për pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, mbajtur në fund të shtatorit 1991, qenë prelud për zgjedhjet e para shumëpartiake për Kuvendin e Kosovës, mbajtur më 24 maj 1992. Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Republikës së Kosovës. Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh President i Republikës së Kosovës në zgjedhjet e mbajtura në mars të vitit 1998. Nën udhëheqjen e Dr. Ibrahim Rugovës LDK-ja fitoi shumicën e votave në zgjedhjet e para lokale të sponsorizuara ndërkombëtarisht në Kosovën e pasluftës në tetor të vitit 2000 si dhe n zgjedhjet e para nacionale në vitin 2001 dhe në zgjedhjet e dyta lokale të vitit 2002. LDK fitoi edhe zgjedhjet e fundit nacionale më 2004.

Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Kosovës në mars të vitit 2002 dhe u rizgjodh edhe më 2004.

Dr. Ibrahim Rugova vdiq më 21 kallnor 2006 në Prishtinë dhe u varros në Bregun e Diellit me nderimet më të mëdha të popullit të Kosovës.

Në përvjetorin e vdekjes së Ibrahim Rugovës, më 21 janar 2007, Presidenti i Kosovës, Dr. Fatmir Sejdiu, dekoroi Presidentin historik të Kosovës me Urdhrin “Hero i Kosovës”, titulli më i lartë në vendin tonë që u jepet figurave historike shqiptare dhe të Kosovës që kanë bërë “vepra trimërie për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës”.

Veprat

 • Prekje lirike, Rilindja, Prishtinë, 1971,
 • Kah teoria, Rilindja, Prishtinë, 1978,
 • Bibliografia e kritikës letrare shqiptare 1944-1974, Instituti Albanologjik, Prishtinë, 1976 (së bashku me Isak Shemën),
 • Kritika letrare (nga De Rada te Migjeni), Rilindja, Prishtinë, 1979 (së bashku me Sabri Hamitin),
 • Strategjia e kuptimit, Rilindja, Prishtinë, 1980
 • Vepra e Bogdanit 1675-1685, Rilindja, Prishtinë, 1982,
 • Kahe dhe premisa të kritikës letrare shqiptare 1504-1983, Instituti Albanologjik, Prishtinë, 1986
 • Refuzimi estetik, Rilindja, Prishtinë, 1987,
 • Pavarësia dhe demokracia, Fjala, Prishtinë, 1991,
 • Çështja e Kosovës, Dukagjini, Pejë, 1994,
 • Kompleti i veprave të Ibrahim Rugovës në tetë vëllime, Sh.B. Faik Konica, Prishtinë, 2005

Çmimet dhe titujt ndërkombëtarë

 • Më 1995, Dr. Ibrahim Rugovës iu dha Çmimi për paqe i Fondacionit Paul Litzer në Danimarkë.
 • Më 1996, Dr. Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit të Parisit VIII, Sorbonë, Francë.
 • Më 1998, Dr. Ibrahim Rugovës iu nda Çmimi Saharov i Parlamentit Evropian.
 • Në vitin 1999, Dr. Rugova mori Çmimin për paqe i qytetit Mynster, Gjermani, ndërsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedik, Milano dhe Breshia.
 • Në vitin 2000, Dr. Ibrahim Rugova mori çmimin për paqe të Unionit Demokratik të Katalonisë “Manuel Carrasco i Formiguerra” në Barcelonë, Spanjë.
 • Në vitin 2004 Dr. Ibrahim Rugova u nderua me Çmimin e Evropës, Senator Nderi nga Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi.
 • U nderua gjithashtu nga Komonuelthi i Pensilvanisë (SHBA), “Mik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.
 • Më 2004, Dr. Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit të Tiranës.
 • Në vitin 2006 Persidenti i Shqipëris, Alfred Moisiu dekoroi Presidentin Dr. Ibrahim Rugova (post mortum) me çmimin “Urdhërin e Flamurit Kombëtar"
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Lyttleton( margheritalyttletonarcor.de ), 10/11/2013 at 1:03pm (UTC):
  Thanks for helping out, fine information. _Courage comes
  and goes. Hold on for that the nsxt supply._ by Vicki Baum.

  Comment posted by Linville( annetta-linvillegmx.net ), 10/03/2013 at 11:20pm (UTC):
  Pretty nice post. I only stumbled upn yokur blolg and wanted to say
  that I have truly enjoyed browsing your weblog posts. In any
  other case I_ll be subscribing to your rss feed and I hope yyou write once
  more very soon!

  Comment posted by Salter( karol_saltergmx.net ), 09/28/2013 at 11:24am (UTC):
  Oh my goodness! a fantatic write-up dude. Thanks Nonetheless I_m expefiencing trouble with uur rss .

  Don_t recognize why Struggling to subscribe to it. Could
  there be any individual acquiring exactly tthe same rss dilemma?
  Anyone who knows kindly respond. Thnkx

  Comment posted by Reddick( javier-reddickinbox.com ), 09/27/2013 at 9:25pm (UTC):
  Fantastic conjtent together with convenient that will unjderstand story.
  How do That i seet about gaining agreement that will put up part within the article in doing my
  coming bulletin Offering first-class credit ranking to your any other writer together
  with website link into that the web page will not manifest because a challenge.

  Comment posted by Pruitt( houston.pruittfreenet.de ), 09/27/2013 at 5:26pm (UTC):
  This is mostly a grat bog and i want to visit this every
  day off the week ,

  Comment posted by Love( stefanie.lovefreenet.de ), 09/25/2013 at 3:23pm (UTC):
  Hip dysplasia seriously is not uncommon in a whole lot of dog
  breeds, particularly that the larger breeds. It can be a deformity
  of the of the hip joint so the bone and socket do not fit snug.
  It causes rubbing and degeneration of that the bone, inflamation and damage to surounding cartalidge.
  That the condition usually leads to arthritus as the bone is grinded down
  new mishapen bone grows back causing pain. That the good news about Canine Hip Dysplasia is that most cases can be
  treated to help eliminate or decrease pain, allowing fairly normal levels of activity.
  Very few dogs currently have to be put to sleep to alleviate
  suffering. There are always choices to be made, conversely that the vast majority of affected animals can live
  quite comfortable lives. Depending on how severe the damege is pain medication
  and anti-inflammatory drugs can be given. An extra very first-class supplement to provide is glueclosamine.
  Eventually though surgery might be necessary. . . I would suggest talking to
  the shelter about having him examined by a vet of your choice before officially adopting him.
  If you have been willing to spend a tiny cash to consult with a vetranarian you_ll have the ability to discuss this guy_s prognosis.
  This approach you possibly can know beforehand if his case is mild or severe
  and what treatment options have been reccommended and at what
  cost. I hope I haven_t scared you away from adopting this dog because it may simply
  be arthritis misdiagnosed or a mild case of hip dysplasia, only a vet can tell you for sure.

  Comment posted by Schulte( louie.schultepeacemail.com ), 09/24/2013 at 10:36pm (UTC):
  Really enjoyed this article. Much obliged.

  Comment posted by Mcnutt( friedamcnuttgmx.net ), 09/24/2013 at 8:23am (UTC):
  Keep up that the great work , I read few blog posts on this
  site and I believe thhat your website is real intereeting and has bads of goiod information .

  Comment posted by Yanez( sanfordyanezyahoo.com ), 09/24/2013 at 2:28am (UTC):
  I_ve recently started a site, and that the info you provide on this website has helped me a large
  amount. Thsnk yyou forr all of your time & work.

  Comment posted by Gower( teresegowerbigstring.com ), 09/23/2013 at 7:35am (UTC):
  Preferably, whenever you gain knowledge, have been youu able to mind
  updating your website with ann increase of info? It can be very ideal for me.

  Comment posted by Mena( jeromemenayahoo.com ), 09/23/2013 at 3:44am (UTC):
  Chhaga mushroom dinner mighbt have been taught quite a large amoumt off globslly by line of attack of Euro contributor Alexandr Solzhenitsyn michael_s narrrative _Cancer Ward_
  exactly where that the large persoon could alleviated linked with types
  of cancer among help out of this specific coffee. Chaga Mushroom

  Comment posted by Cade( suzettecadegawab.com ), 09/22/2013 at 11:01pm (UTC):
  Very funny comments above me, quite a lot of don_t seem to make sense???

  Comment posted by Mcclanahan( colin-mcclanahaninbox.com ), 09/22/2013 at 9:18am (UTC):
  Caan I simply ssay thats a relief to find somebody that in fact knows what theyre preaching about over that the
  internet. You really have learned to bring an issue to light andd earn it critical.
  That the diet must read this and understand this side oon the story.
  I cant believe yure no more well-known when you undoubtedly contain the
  gift.

  Comment posted by Seeley( christie.seeleyyahoo.de ), 09/22/2013 at 5:04am (UTC):
  Well ipad tablet is really a elegant device in spite oof this.
  On that the other hand honestly a squander oof your demanding-earned dough .

  -= NpXp_s lasst website_ Exactly how Never to Receive Banned Through Yahoo or google Adsense =-.

  Comment posted by Alston( owen.alstonzoho.com ), 09/20/2013 at 8:08pm (UTC):
  Properly, that is certainlly great, yett consider further options we_ve got here?

  Could you mind submitting an additional article relating to them also?
  Plenty of thanks!

  Comment posted by Mosher( hattiemosherweb.de ), 09/20/2013 at 3:21am (UTC):
  Aw, it was a really nice post. In notion I have to put in
  place writing for instance this additionally _ spending ime and actual effort to have a top notch
  article_ then again what can I say_ I procrastinate
  alot and also by no indicayes apparently go carried out.

  Comment posted by Sander( edmundsanderfreenet.de ), 09/20/2013 at 12:25am (UTC):
  An impressive share, I just now given this onto a colleague who was merely carrying out
  a iny analysis during this. And that he the fact is bought me breakfast
  since I discovered it for him.. smile. So ok, i_ll reword that: Thnx ffor any other treat!
  Conversely yeah Thnkx for spending enough time go over this, Personally i think strongly about it and enjoy readding on
  this topic. If it is workable, ass you become expertise, would you mind updating your wesite with a ton ore
  details? It really is extremely of great help for me.

  Huge thumb up just for this text!

  Comment posted by Boettcher( audreaboettchergmail.com ), 09/19/2013 at 9:30pm (UTC):
  I only would something like to say I am just newbie to blogging
  and truly luked your web page. Moore than likely I_m likmely to bookmark your site .

  You amjazingly have increedible stories. Quite a large amount of thanks for sharing your web-site.

  Comment posted by Holloman( laceyhollomaninbox.com ), 09/19/2013 at 8:37pm (UTC):
  Whaat platform and theme have been yoou using if I may ask?
  Where can I buy them? .

  Comment posted by Sinclair( drusillasinclairbigstring.com ), 09/17/2013 at 10:53am (UTC):
  I would something like to obtain more info on this
  topic. Can you hlp me with the same.  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 12 visitors (101 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=