Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Andon Zako Çajupi
a>
 

Andon Zako Çajupi, (27 mars 1866 - 11 korrik 1930), ishte poet i shquar, veprimtar patriot dhe demokrat revolucionar.

 

Biografia

Andon Zako Çajupi lindi në Sheper të Zagorisë. Në Nivan kreu mësimet gjysmë të mesme, të cilat i plotësoi në një lice francez në Egjipt, ku jetonte i ati. Më 1887, pasi bëri një vizitë në Sheper, që ishte e fundit për të, Çajupi shkoi në Zvicër, atje kreu studimet e larta dhe mori titullin e doktorit të drejtësisë. Në Kajro, ku u vendos për gjithnjë, punoi për një farë kohe si avokat. Nga fundi i shek. XIX mori pjesë gjallërisht në lëvizjen patriotike shqiptare dhe mbajti krahun e saj më të përparuar. Në rrethet e gjera atdhetare u bë i njohur me një artikull që shkroi në kuadrin e diskutimit rreth çështjes së alfabetit në të cilin doli kundër adoptimit të alfabetit grek për gjuhën shqipe. Më 1909 botoi shkrimin e njohur Klubi i Selanikut, një pamflet dërrmues kundër armiqve të brendshëm të lëvizjes kombëtare shqiptare. Patriotizmi i flaktë dhe qëndrimi i prerë ndaj pushtuesve të huaj dhe veglave të tyre e nxorën Çajupi në krye të patriotëve që vepronin në Egjipt. Më 1919 u zgjodh kryetar i shoqërisë "Vëllazëria" me qendër në Kajro. Qe frymëzuesi dhe njëri nga hartuesit e memorandumit që shqiptarët e Egjiptit i dërguan Konferencës së Paqes më 1919 në mbrojtje të tërësisë territoriale të Shqipërisë. Më 1920 themeloi "Shoqërinë e Miqve", e cila në vitin 1928 e ngriti zërin kundër shpalljes së monarkisë nga ana e A.Zogut.

Pothuaj në të njëjtën kohë me veprimtarinë atdhetare Çajupi e nisi punën letrare. Më 1902 botoi librin"Baba Tomori", një nga veprat më të shquara të letërsisë së Rilindjes Kombëtare. Me këtë përmbledhje që dallohet nga fryma luftarake patriotike, demokratizmi i hapur dhe fryma popullore në brendi dhe në formë Çajupi solli një ndihmesë të çmuar në pasurimin e letërsisë kombëtare. Në pjesën e parë dhe të dytë të librit janë vendosur me radhë vjershat patriotike dhe ato me temë dashurie; vjershat me karakter shoqëror dhe fabulat e shqipëruara janë përfshirë në pjesën e tretë të librit, që përmbyllet me komedinë e njohur "Katërmbëdhjetë vjeç dhëndërr". Vjersha e gjatë "Baba Tomori", me të cilën hapet përmbledhja, është një grishje e zjarrtë drejtuar bashkatdhetarëve që të zgjohen dhe të përpiqen për atdheun e robëruar. Patriotizmi i flaktë shquan edhe një varg krijimesh të tjera poetike, si Mëmëdheu, Ç'jemi? .... Ku kemi lerë?, Vaj etj. në të cilat duket brenga e poetit tek shihte që lëvizja nuk kishte marrë ende vrullin që ai dëshironte. Në një varg poezish kumboi me forcë thirrja për të rrëmbyer armët kundër robërisë shekullore të huaj (Besa-besën, Shqipëtar, Atdheu dhe dashuria etj.). Dashuria e flaktë për atdheun është shkrirë në poezitë e Çajupi me urrejtjen e papërmbajtur ndaj armiqve të Shqipërisë, të cilët fshikullohen me forcë të veçantë satirike, si në vjershat Sulltani, Punërat e Perëndisë, Greku dhe shqiptari. Në një sërë vjershash poeti foli për plagët shoqërore të fshatit shqiptar (Fshati im, Kurbeti, Fyelli i bariut etj.). i këndoi dashurisë si ndjenjë njerëzore e natyrshme. Pikëpamjet demokratike të Çajupi gjetën shprehje në një varg vjershash ku goditet shtypja dhe pabarazia shoqërore, ngrihet lart e me dinjitet jeta e lirë (Misiri, Varfëria dhe liria). Rreth viteve 1903-1905 Çajupi përfundoi poemën Baba Musa Lakuriq, që mbeti dorëshkrim. Në këtë vepër që zë një vend të rëndësishëm jo vetëm në krijimtarinë e poetit, por edhe në gjithë letërsinë demokratike, poeti parodizoi Biblën dhe në të njëjtën kohë, nëpërmjet legjendave biblike, trajtoi një varg problemesh të mprehta politike të kohës, goditi moralin hipokrit dhe një varg shfaqjesh negative të shoqërisë me klasa. Në këtë vepër u shfaq me forcë të veçantë demokratizmi revolucionar dhe ateizmi e afetarizmi i autorit.

Në historinë e letërsisë shqiptare Çajupi zuri vend edhe si dramaturg. Rëndësi të veçantë kanë sidomos komeditë e tij Katërmbëdhjetëvjeç dhëndër dhe Pas vdekjes (shkruar më 1910, botuar më 1937), me të cilat solli një ndihmesë me vlerë në zhvillimin e këtij lloji në letërsinë tonë. Në komedinë e parë, autori vuri në lojë me një humor të lehtë mentalitetin dhe zakonet prapanike të fshatit shqiptar, të cilin e dha me ngjyra të gjalla e plotë imtësi të goditura jetësore dhe etnografike. Pas vdekjes është një komedi politike, ku me anë të situatave komike të gjetura bukur, përshkroi me sarkazëm dërrmuese portretin e politikanit që bënte lojën e xhonturqve në gjirin e lëvizjes patriotike shqiptare. Penës së Çajupi i përket edhe tragjedia Burri i dheut (botuar më 1937),

Çajupi u mor edhe me përkthime. Përveç një varg vjershash dhe fabulash që botoi në Baba Tomori, më 1921 nxori në dritë Përralla të zgjedhura të vjershëtarit të madh La Fontenit, në të cilat, duke u nisur nga kërkesat ideore të shoqërisë shqiptare, rrahu me mjeshtëri çështjet politike, shoqërore, morale etj. të jetës së kohës, satirizoi veset njerëzore dhe shfaqjet negative të shoqërisë me klasa, si grabitjen, mashtrimin, dhunën etj. Më 1922 u botua Lulet e Hindit, përmbledhje me vjersha të poetëve indianë.

Çajupi është një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të letërsisë përparimtare shqiptare. Me veprat e tij, që shquhen nga patriotizmi luftarak, fryma e spikatur demokratike, karakteri Popullor, spontaneiteti dhe realizmi në pasqyrimin e jetës, ai dha një ndihmesë të çmuar në përparimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të letërsisë sonë kombëtare.

Shkrimet e Çajupi u prunë ne Shqipëri na Sofokli Çapi.

Veprat

 • Baba Tomorri (Kajro, 1902)
 • Dhjata e vjetër e shfaqur - satirë
  • ose Baba Musa lakuriqë
 • Burri i dheut - tragjedi (1908)
 • Pas vdekjes - komedi
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Hindmarsh( sergiohindmarsharcor.de ), 10/11/2013 at 9:36pm (UTC):
  Hi, youu used to write fine articles, on the other hannd the last a couple of posts are kinda boring_ I miss your super writing.
  Past a couple off posts are jjust a little from track!

  Comment posted by Lassiter( hudson.lassitert-online.de ), 10/11/2013 at 9:53am (UTC):
  I real glad to lookup out this web site on
  bing, just what I was searching for : D likewise saved to bookmarks .

  Comment posted by Kincaid( charliekincaidlive.com ), 10/03/2013 at 11:05pm (UTC):
  A very very interesting article! I_ll tryy to track tuat continues here!
  Thank you.

  Comment posted by Savoy( chandra-savoygooglemail.com ), 10/03/2013 at 10:55pm (UTC):
  When I originally commented I clicked that the -Notify me when new comments have been added-
  checkbox and already whenever a comment is added I recieve four
  emails using the same comment. Could there be conversely
  you_ll have the ability to eliminate me out of
  that service? Thanks!

  Comment posted by Branch( sherita-branchmoose-mail.com ), 10/03/2013 at 9:52am (UTC):
  A cool blog post there mate . Thank you for itt .

  Comment posted by Townes( iratownesgmail.com ), 10/03/2013 at 8:10am (UTC):
  Cheers for this first-rate. I was wondering whether or
  not you're planning of publishing similar posts to this.
  .Keep up the fine articles!

  Comment posted by Sheppard( teresita_sheppardt-online.de ), 10/03/2013 at 3:03am (UTC):
  The next occasion I read a weblog, Hopefully that this doesnt disappoint
  me as much because this one. Comme on, man, Yes, it
  was my choice to read, howsver When i thought youd
  have some thing fascinating to express. All I hear can be a quantity of whining about something youu could fix should you werent tooo busy in lookup of attention.

  Comment posted by Giron( hollisgirongmx.de ), 10/02/2013 at 7:46pm (UTC):
  you have a great weblog here! do you need to earn some invite posts in my
  blog?

  Comment posted by Trowbridge( sheryltrowbridgelive.com ), 10/01/2013 at 9:16pm (UTC):
  I found so a lot of interesting stuff in your blog especially
  it's discussion. From that the many comments on your articles, I guess I am not the only
  one having all that the enjoyment here! keep up that the good work.

  Comment posted by Gabriel( juanagabrielgmail.com ), 09/28/2013 at 12:17pm (UTC):
  Rattling first-class information can be found on site .

  Comment posted by Whiteman( bernadinewhitemangmail.com ), 09/28/2013 at 11:23am (UTC):
  Ophelie marie sex tape youtube videos gratuites

  Comment posted by Peace( cecilia-peaceweb.de ), 09/27/2013 at 11:30am (UTC):
  certainly for instance your web-site conversely you must cbeck
  that the spelling on quite a couple of of yourr
  posts. Quite a lot of of them are rife with spelling problems
  and I in finding it very bothersome to inform thzt the
  truth then again I will definitely come again again.

  Comment posted by Walters( trisha_walterst-online.de ), 09/27/2013 at 3:38am (UTC):
  I really such as and appreciate your blog post.
  Great.

  Comment posted by Wallace( shellawallacegmail.com ), 09/27/2013 at 2:30am (UTC):
  Thanks, I_ve been searching for info about this topic forr ages
  and yours is that the best I_ve located so far.

  Comment posted by Morin( chastity_moringmail.com ), 09/26/2013 at 7:21pm (UTC):
  I_m a blog crazed person and i love to read cool blog such as yours.:`*__

  Comment posted by Castle( lenacastlegmail.com ), 09/25/2013 at 10:38pm (UTC):
  Pourquoi ne pas noter les valeurs dites la semaine passées via l_état national?
  Au moins on aurait la capacité discuter selon
  les véritables chiffres:

  Comment posted by Mcdonnell( amy_mcdonnellweb.de ), 09/25/2013 at 9:05pm (UTC):
  You are able to still think about a nummber of advised organized tkurs with vvarious
  limoprofessional services. A handful of give away medieval software programs a quantity of will administer you
  really to seek out automobile ffor any other capital center, or
  perhaps checking out that the upstate New York. ????

  Comment posted by Tucker( jilliantuckerfreenet.de ), 09/25/2013 at 6:11pm (UTC):
  I think other website proprietors should take this internet site as an example , very clean and great user pleasant
  pattern .

  Comment posted by Pulido( thedapulidoyahoo.de ), 09/25/2013 at 7:49am (UTC):
  Congratulations for posting such a usful blog. Your blog isn_t only informative then again also extremely
  artistic too. There usually aree extremely couple of individuals whho
  canwrite not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

  Comment posted by Seals( damonsealsgmx.net ), 09/24/2013 at 11:07am (UTC):
  Sewing Machines_ [...]lots of time to read through because well as visit
  that the articles because well as sites we have now linked to[...]_

  Comment posted by Thomas( wilburn.thomasgmail.com ), 09/23/2013 at 5:22pm (UTC):
  Woah! I_m actully digging that thhe template/theme of this blog.
  It_s trouble-free, yet effective. Tons of times it_s difficult tto look for that _perfect balance_ between usability and visual appeal.
  I must say you_ve done a first-rate job with this. Also, the blog loads super fast
  for me on Chrome. Outstanding Blog!

  Comment posted by Roberts( luisa-robertsgmail.com ), 09/23/2013 at 6:57am (UTC):
  Loving thhe info on this web site , you have done outstanding
  job on that the aarticles .

  Comment posted by Pollock( dixie-pollockgmail.com ), 09/23/2013 at 4:59am (UTC):
  Hunting forwarrd to reading more. Great article.

  Comment posted by Provost( velma.provostarcor.de ), 09/22/2013 at 8:29pm (UTC):
  I was suggested this websit by my cousin. I_m not sure
  whether or not this pot is written by him because nobody else recognize such detailed about myy difficulty.
  You are amazing! Thanks!

  Comment posted by Cochrane( domenic.cochranewildmail.com ), 09/22/2013 at 7:31pm (UTC):
  Really nice pattern and fantastic content , absolutely nothing else we need : D.

  Comment posted by Dinkins( jeannedinkinst-online.de ), 09/22/2013 at 3:25pm (UTC):
  It_s actually interesting post, inn spte of
  this I do nnot see everything exclusively understandable,
  especially for someone not involved iin that topic.
  Anyway very interesting to me.

  Comment posted by Browder( kristalbrowderbigstring.com ), 09/22/2013 at 10:47am (UTC):
  Interesting take on this subject, Why ddo you think
  that_s tthe case

  Comment posted by Victor( donnyvictorgmail.com ), 09/22/2013 at 2:56am (UTC):
  Wanted posting. Loads of first-class writing
  here. I wish I saw it found that the site sooner.
  Congrats!

  Comment posted by Armstrong( bradarmstrongyahoo.de ), 09/21/2013 at 6:40pm (UTC):
  I discovered your blog site site on the lookup engines and check a few of ykur early posts.
  Always maintain up the very first-class operate. I recently additional increase Rss
  to mmy MSN Newss Reader. Seeking for toward reading much more on your
  part later on!_

  Comment posted by Schweitzer( curtis_schweitzerfreenet.de ), 09/20/2013 at 10:21pm (UTC):
  I loved as much as you_ll receive carried out right here.
  That thhe sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, yyou commmand discover got an nervousness ovdr someone to wish be delivering that
  the following. unwell unquestionably come more formerly again because exactly the same nearly a ton often inside case you shield this hike.  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 16 visitors (109 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=