Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Avni Rrustemi
a>
 

Avni Rrustemi (1895, Libohovë, Gjirokastër - 10 qershor 1924) - pedagogë[1], mësues[2], aktivist, deputet[3], atentator[4], shqipëtar nga Shqipëria.

Atdhetar e demokrat revolucionar i shquar, udhëheqës i shoqërisë demokratike "Bashkimi", pjesëtar i opozitës demokratike në Asamblenë Kombëtare në prag të Revolucionit të Qershorit 1924. Hero i Popullit. Lindi në Libohovë, Gjirokastër në një familje atdhetare. Mësimet fillore i mori në vendlindje, vazhdoi në normalen e Elbasanit dhe më vonë në Shën Mitër Korone (itali), kurse studimet e larta për pedagogji i filloi në Universitetin e Romës. Ndërkohë Avni Rrustemi punoi si mësues në Libohovë (1910), në Tragjas të Vlorës (1913), në Tepelenë (1916-1917) e në Vlorë (1917-1918).

I rritur dhe i edukuar në një mjedis atdhetarësh, Avni Rrustemi u shqua si veprimtar me armë në dorë për lirinë, pavarësinë e tërësinë territoriale të Shqipërisë. Më 1908 braktisi bankat e shkollës për t'u bashkuar me çetën e Çerçiz Topullit , më 1910 bëri një përpjekje për të vrarë në Shkodër komandantin e ekspeditës ushtarake osmane gjeneral Shefqet Turgut pashën. Më 1914 u radhit në forcat shqiptare për çlirimin e Shqipërisë së Jugut nga pushtimi i forcave greke. Më 1918 , me nismën e tij u formua në Vlorë shoqëria atdhetare e rinisë vlonjate me emrin "Djalëria e Vlorës". Në krye të saj organizoi demonstratën anti-imperialiste të 28 Nëntorit 1918 kundër pushtuesve italianë. Në pranverë të vitit 1919 në Shën Mitër krijoi "Lidhjen e Rinisë Shqiptare" për mbrojtjen e të drejtave kombëtare, kurse më 13 qershor 1920 vrau me atentat në Paris Esat Pashë Toptanin, politikan me botëkuptime feudale.

Akti heroik i Avni Rrustemit në Paris, nuk ishte një atentat i thjeshtë, ai nuk kishte karakter terrorist, apo anarkist... Plumbat e Avni Rrustemit që shtrinë përdhe Pashën e Toptanit ishin sinjali, kushtrimi i Revolucionit Demokratiko-Borgjez, i një revolucioni të ri i popullit shqiptarë që po ngrihej kundër feudalizmit. Me t'u kthyer në Shqipëri, në dhjetor 1920 ai filloi punën për bashkimin e shoqërive demokratike ekzistuese në një organizatë të vetme. Kongresi i mbajtur më 25 prill 1921 në Vlorë krijoi një shoqëri që mori emrin federata "Atdheu". Kryetar nderi i saj u zgjodh Avni Rrustemi. Me nismën e tij u krijuan dhe organizata profesionale të mësuesve. Pas mbylljes së federatës "Atdheu", në gusht 1922 përsëri me nismën e Avni Rrustemit më 13 tetor 1922 u krijua në Tiranë shoqëria demokratike "Bashkimi".

Avni Rrustemi nuk qe vetëm organizatori kryesor i shoqërive demokratike, por edhe një ndër ideologët më të shquar demokratë. Idetë e tij, të formuluara në një sërë fjalimesh e artikujsh publicistikë u bënë armë e fuqishme në duart e rinisë demokratike e të masave të shtypura punonjëse. "Kur qeveria, nuk plotëson nevojat më me rëndësi që ka kombi, - thoshte ai, atëherë kjo nevojë duhet të realizohet me interesimin e pjesës së organizuar të popullit e ta bëjmë ne qeverinë që ta ndjejë këtë nevojë". Daljen e vendit nga prapambetja Avni Rrustemi e shikonte në zhvillimin e ekonomisë së pavarur kombëtare. "Pa pavarësi ekonomike, - shkruan ai, - nuk mund të ketë pavarësi politike". Idetë e tij demokratike e revolucionare ai i shprehu edhe në Asamblenë Kushtetuese të vitit 1924, ku u zgjodh deputet nga populli i ish-prefekturës së Kosovës. Ai kritikoi me guxim shpërdorimet e aparatit burokratik të kohës, fodullëkun e injorancën e klasave sunduese reaksionare dhe mbrojti me zjarr traditat e popullit tonë dhe të drejtat e shqiptarëve që jetonin në trojet e veta në Jugosllavi.

Në kushtet e ashpërsimit të kontradiktave klasore e politike të vendit, reaksioni çifligar me Ahmet Zogun në krye organizoi vrasjen e Avni Rrustemit më 22 prill 1924. Me këtë akt reaksioni synonte të godiste lëvizjen demokratike-borgjeze në ngritje. Vrasja e udhëheqësit të shquar të Lëvizjes demokratike shërbeu si shkëndijë e revolucionit që triumfoi më 10 qershor 1924.

Aktivitete

 • Anëtarë dhe ideologë në:
  • Çeta e Çerçiz Topullit
  • Shoqata "Djalëria e Vlorës"
  • Trupit organizatorë të demonstratës anti-imperialiste të 28 Nëntorit 1918
  • Trupit krijues të organizatës "Lidhja e Rinisë Shqiptare"
  • Trupit organizues dhe ekzekutues atentati mbi Esat Pashë Toptanin
  • Trupit formues të federatës "Shoqëria Atdheu"
  • Trupit formues të shoqërisë "Shoqëria Bashkimi"

Burimi i të dhënave

 1.  Studimet për pedagogë në Universitetin e Romës
 2.  Avni Rrustemi punoi si mësues në Libohovë (1910), në Tragjas të Vlorës (1913), në Tepelenë (1916-1917) e në Vlorë (1917-1918)
 3.  Deputet i Prefektrës së Kosovës
 4.  Atentati mbi Esat Pashë Toptanin
 5. The last comments on this page:
  Comment posted by Helmick( abraham.helmickmoose-mail.com ), 10/12/2013 at 12:19am (UTC):
  You made somee first rate factors there. I regarded on-line for the question and located most people
  will go together with with your website.

  Comment posted by Mcdougall( frederic-mcdougallwildmail.com ), 10/03/2013 at 5:07pm (UTC):
  As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts.
  You must keep iit up forever! Best of luck.

  Comment posted by Ethridge( saul_ethridgeyahoo.de ), 09/30/2013 at 10:57pm (UTC):
  I_d must verify with you here. Which isn_t something I
  often do! I enjoy studying a publish that can make people
  think. Also, thanks for permitting me to remark!

  Comment posted by Farris( jonathanfarrist-online.de ), 09/29/2013 at 6:36pm (UTC):
  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything
  such as this just before. So nice to uncover somebody with some original ideas on
  this subject. realy thanks for starting this up.
  this fabulous website is mostly a thing that is needed on that
  the internet, someone after a tiny originality. beneficial question for bringing an extra challenge via internet!

  Comment posted by Mckeon( randal_mckeonmail-central.com ), 09/28/2013 at 11:25am (UTC):
  Merely wanna say that this is extremely helpful,
  Thanks for taking your timje to write this.

  Comment posted by Marx( etta_marxweb.de ), 09/28/2013 at 9:41am (UTC):
  Bloghopping is actually my forte and i for instance to visit sites_

  Comment posted by Burton( darrylburtoninbox.com ), 09/28/2013 at 1:59am (UTC):
  This is actually interesting, I_ll check out your other posts!

  Comment posted by Conte( tericontegmail.com ), 09/27/2013 at 7:35am (UTC):
  Im thankful for that the blog.Really thank you! Really Cool.

  Comment posted by Goodrich( ramonitagoodrichgawab.com ), 09/27/2013 at 4:44am (UTC):
  I went over this internet site and I hink you have quite
  a loot of fantastic information , saved to favv (:.

  Comment posted by Mccarter( mollie-mccartergmail.com ), 09/26/2013 at 10:19pm (UTC):
  Can I only say such a relief to look for one who truly know
  what theyre ppreaching about via internet. Yoou definitely have learned
  to bring a concern to light to make it essential.

  The best mwthod to should check out this and understand this side with that the story.

  I ccant believe youre less universal since you also
  absolutely develop that the gift.

  Comment posted by Peeples( cary.peeplesarcor.de ), 09/26/2013 at 6:25am (UTC):
  Lovely sharp post. Never consieered that it was that straightforward.
  Praises to you!

  Comment posted by Vandiver( edwinavandiverinbox.com ), 09/26/2013 at 12:29am (UTC):
  Together with every tiny thing that appears to be building within this specific subject material, a significant
  percentage of perspectives have been somewhat stimulating.

  Thenn again, I beg your pardon, on the other hand I can not subscribe to your whole strategy, all be it exhilaratiing none the less.
  It looks to everybody that your opinions have been noot totally justified and iin reality you are yourself not entirely certain of that the point.
  In any event I did enjoy examining it.

  Comment posted by Aviles( marcela.avilesgmx.de ), 09/25/2013 at 8:34pm (UTC):
  For my part, thee particular was presenhted an employment that is non secular enlargement.

  Comment posted by Minton( candice_mintonyahoo.de ), 09/25/2013 at 11:59am (UTC):
  I'm not against that the agree with that the things you suggested.

  Comment posted by Rodman( rosaurarodmangmail.com ), 09/25/2013 at 6:33am (UTC):
  Hello. I wanted to ask oone thing_is this a woordpress web site
  as we have been planbing to be shifting over to WP. Furthermore did you
  make this template yourself? Thanks.

  Comment posted by Paul( jamie-paulinbox.com ), 09/25/2013 at 5:00am (UTC):
  I actually liked ykur post.Much thanks again. Awesome.

  Comment posted by Goddard( marquitagoddardfreenet.de ), 09/25/2013 at 12:01am (UTC):
  I adore your wp web template, wherever would you
  have the it through?

  Comment posted by Cervantes( olliecervantesbigstring.com ), 09/24/2013 at 12:21pm (UTC):
  Sweet blog! I found it whgile browsing on Yahoo News.
  Do you have any other tips on hhow to look for listed in Yahoo News?
  I_ve been trying for a while then again I neverr seem to look ffor there!
  Thanks

  Comment posted by Bethel( angeliabethelyahoo.de ), 09/24/2013 at 10:30am (UTC):
  In this day and age really do not stop eating as there is yeet the decision that you will tranhsform into.

  Work from yyour home us rrs often a fad ffor the who wants to earn dollar
  yet still enough time requires most substantial ooccasions usibg little ones and young ones
  goes for because that the modern habit. attract abundance

  Comment posted by Smiley( earlenesmileybigstring.com ), 09/24/2013 at 9:32am (UTC):
  Be that the precise blog iff you have wants too find out
  about this topic. You comprehend considerably
  it can be nearly onerous too argue to yoou (not that I personaslly would needHaHa).
  You undoubtedly put an alternative spin for a topicc thats beenn discussing foor some
  time. Niice stuff, simply nice!

  Comment posted by Crutcher( katja_crutcherzoho.com ), 09/23/2013 at 10:58pm (UTC):
  In fact when someone doesn_t be aware of after that it's up
  to other users they will help, so here you will need place.

  Comment posted by Lind( rudolphlindgmail.com ), 09/23/2013 at 3:14pm (UTC):
  This design is steller! You most certainly be acquainted with how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost_HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had tto say, plus muh more than
  that, howw you presented it. Too cool!

  Comment posted by Jansen( danieljansengawab.com ), 09/23/2013 at 1:18am (UTC):
  Im noot sufh an skilled when iit involfes this.
  awesome browse, appreciate your bloging this.

  Comment posted by Keller( irvingkellerfmail.co.uk ), 09/22/2013 at 7:25pm (UTC):
  Thhis is actually interesting, You_re a very skilled blogger.
  I_ve joined your rss feed and look forward to looking more of yyour
  fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

  Comment posted by Cooksey( modestocookseyweb.de ), 09/22/2013 at 7:15pm (UTC):
  What i don_t understood iss in fact how yyou have been no longer really much more well-appreciated
  than you'll be right now. You have been very intelligent.
  You realize thus considerably in terms of this
  matter, produced me in my view consider it from so many numerous angles.
  It's just like women and men aren_t involved until it is one thing to do wuth Woman
  gaga! Yourr personal stuffs outstanding. Always take cre of it
  up!

  Comment posted by Guillen( rogerguillenzoho.com ), 09/22/2013 at 2:51am (UTC):
  Hello! This is my first visit to your blog!

  Comment posted by Buckley( kaseybuckleygmail.com ), 09/22/2013 at 2:47am (UTC):
  Your blog is amazing dude. i love to visit it everyday.
  very nice layout and content ,

  Comment posted by Bussey( dallas-busseyweb.de ), 09/21/2013 at 10:41pm (UTC):
  I liked that the site..This is such a great resource that you are providing and
  you offer itt away for free. I love seeing blog that undrrstand that the value of providing a quality resource for at no cost.

  Comment posted by Roth( michelrothweb.de ), 09/21/2013 at 8:31pm (UTC):
  I hate the fact that my iPhone be changing
  words aand shit for instance damn.. Let me be nonformal for a minute.Ceezyyy

  Comment posted by Maguire( josefamaguirearcor.de ), 09/21/2013 at 1:52pm (UTC):
  I really liked your article. Fantastic.  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 11 visitors (92 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=