Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Pjetër Bogdani
a>
 

Pjetër Bogdani (rreth 1625 Lindi në Gur i Hasit - 1689 vdiq në Prishtinë) - prift, ipeshkëv, kryeipeshkëv, teolog dhe filozof shqiptar nga Hasi (Krahinë e lashtë), që shtrihet në Shqipëri dhe Kosovë.

Lindi në Gur i Hasit. Mësimet e para i bëri në Ciprovac, Bullagri. Në vitin 1674 ishte nxënës i kolegjit ilirik të Loretos, po këtë vit bën një kërkesë për studimin e medicinës dhe për lëshuarjen e Kolegjit. Më 1651 ushtron detyrën e meshtarit në Pult e në fshatrat e Prizrenit, në anët e vendlindjes. Në vitin 1656 thirret në Romë për të vazhduar studimet e larta në Kolegjin e Propagandës. Aty i mëson gjuhët e Lindjes. Më 1658 kreu studimet e larta të teologjisë e filozofisë në Romë dhe mori titullin doktor. Menjëherë emërtohet ipeshkv i Shkodrës dhe administrator i Tivarit. 1663–1664: Njihet dhe i bën shërbime Kardinal Barbarigos, i cili në atë kohë gjendej në Romë. Më 1675 e shkruan librin Çeta e profetëve dhe ia paraqet Propagandës për botim. Rekomandimi i Propagandës ishte të përkthejë librin. Fillon përkthimin e librit. Në vitin 1677 emërtohet arqipeshkv i Shkupit në vend të të ungjit, Ndre Bogdanit. Lufta turko–austriake fillon më 1683. Në dhjetor të atij viti vdes Ndre Bogdani. Bogdani arratiset në male me ç'rast e humb librin e Gramatikës latinisht–shqip të punuar nga Ndreu. Strehohet në Ciprovac dhe në Dubrovnik. Në pjesën e parë të vitit 1685 shkon në Venedik e në Padovë. E merr me vete librin e përgatitur për botim. Libri Cuneus Prophetarum botohet në fund të fund të vitit në Padovë te Barbarigo. Shkruan Relacionin e njohur nga Shkupi: Dello stato spirituale e temporale del regno di Albania e Servia. 1687–1688: Merret aktivisht me organizimin e rezistencës antiturke dhe u bën vizita të gjitha vendeve të arqipeshkvisë së vet. Në vitin 1689 depërton ushtria austriake. Në nëntor kjo ushtri arrin në Prishtinë. Bogdani të niset me ushtrinë për Prizren, ku i inkuadron edhe 6.000 shqiptarë dhe bashkë me ta arrin atje. Atje sëmuhet nga murtaja. Kthehet në Prishtinë për shërim te mjekët gjermanë, po më kot. Vdes në fillim të dhjetorit 1689 në Prishtinë ku edhe varroset. Siç njoftonte nipi i tij Gjon Bogdani, menjëherë pas thyerjes së ushtrisë austriake ato ditë, tatarët dhe turqit e nxjerrin nga varri trupin e tij.

Vepra e ipeshkvit Pjetër Bogdani "Çeta e profetëve" (Cuneus prophetarum) u botua më 1685 në Padovë, u rishtyp më 1691 dhe 1702 në Venedik me titull të ndryshëm. Libri “Cuneus Prophetarum”, apo sipas përkthimit të Justin Rrotës “Çeta e profetëve”, është një nga veprat më të rëndësishme të trashëgimisë sonë të vjetër letrare. Fakti që është e para vepër origjinale në gjuhën shqipe, në krahasim me veprat e autorëve paraardhës që ishin kryesisht përkthime, e bën tepër të rëndësishëm këtë libër. Karakteri origjinal i veprës duhet marrë në mënyrë relative për karakterin fetar që kishte, por duhet thënë që nuk është mbështetur në ndonjë autor të caktuar në formë përkthimi. Tematika e larmishme i shton rëndësinë veprës. Aty gjejmë që nga tematika fetare, historiografike, të shkencave të natyrës, por edhe letërsi artistike, poezi. Kjo larmishmëri temash çon edhe në larmishmëri stilesh, që është një tregues i shkallës së lartë të përpunimit të gjuhës për atë kohë. Dhe padyshim ky është një gur i rëndësishëm në themelin e gjuhës së sotshme shqipe.

Autori ka gjetur mundësi të shtjerë elemente të jetës shqiptare të kohës e të historisë së popullit tonë, si është rasti i qëndresës burrërore të kelmendasve kundër ekspeditës turke më 1639. Mendimet e njohuritë e Pjetër Bogdanit shpalosen më shkoqur në parathënien e librit dhe në relacionet e shumta, që hartoi pas vizitave në viset e ipeshkvive që drejtoi. Shkroi me dashuri të madhe për gjuhën shqipe, për Shqipërinë e për popullin shqiptar, shprehu dhembje për gjendjen e mjeruar e padijen në të cilat i kishte hedhur robëria bashkatdhetarët e tij dhe urrejtje të thellë për pushtuesin osman. Pjetër Bogdani kërkonte që t'i jepeshin popullit libra në gjuhën amtare, punoi për mëkëmbjen e zhvillimin e kulturës kombëtare dhe çlirimin e vendit.

Vepra ka në krye një seri kushtimesh e poezish shqip, latinisht, italisht, sllavisht, shkruar për nder të Pjetër Bogdani nga miq e të njohur të tij. Dy vjershat shqipe të L. Bogdanit e të L. Sumës dhe ato të vetë autorit të shpërndara në kapituj të ndryshëm të librit, me teknikën poetike përgjithësisht të sigurt janë tregues të lëvrimit të mbarë të vjershërimit shqip në këtë kohë.

Pjetër Bogdani krijoi me vetëdije të plotë për ta pasuruar e përpunuar gjuhën shqipe, gjurmoi dhe vuri në qarkullim fjalë e shprehje të vjetra të lëna në harresë, krijoi edhe fjalë të reja, duke bërë përpjekjet e para për krijimin e termave në ndonjë degë të shkencës. Ligjërimi i tij dallohet mjaft herë edhe për zhdërvjelltësi e ndërtime sintaksore të një arkitektonie të sigurt. Me veprat e Pjetër Bogdani letërsia dhe gjuha letrare shqipe shënuan hapa të rëndësishëm përpara.

Për veprën e Pjetër Bogdanit kanë shkruar studiues e shkritarë të njohur shqiptarë e të huaj si Gaetano Petrotta, Eqrem Çabej, Faik Konica, Filip Fishta, Alberto Straticò, Mario Roques, Justin Rrota, Matteo Sciambra, Injac Zamputi, Idriz Ajeti, Ibrahim Rugova, Sabri Hamiti etj.

Në vitin 1982, studiuesi e kritiku i njohur Ibrahim Rugova botoi te Rililindja e Prishtinës librin Vepra e Bogdanit 1675–1685, që konsiderohet një nga studimet më të mira të veprës së Pjetër Bogdanit.

Në vitin 2006, studiuesja Anila Omari, Instituti i Gjuhësisë dhe Letërsisë në Akademinë e Shkencave, botoi një studim të plotë të "Çeta e profetëve" të Pjetër Bogdanit. Në 950 faqe, studiuesja Omari ka sjellë të parin studim filologjik të veprës së Bogdanit, duke tentuar edhe një publik pak më të gjerë se ai me përgatitje shkencore. Sipas Omarit, "Çeta e Profetëve" përfshin riprodhim anastatik të tekstit origjinal dhe në faqen përbri, një transkriptim fonetik shoqëruar me aparatin kritik, ku sqarohen fjalë të rralla apo shndërrime morfologjike të gjuhës së Bogdanit. Seit Mancaku, shef i departamentit të Historisë së Gjuhës, është shprehur se "ky botim përbën të parin studim filologjik për veprën e Bogdanit, duke u vënë në përdorim të një publiku më të gjerë. Një nga punët më të vështira që ka bërë Omari, është transkriptimi i tekstit".

Për sa i përket alfabetit, në përgjithësi Bogdani ka përdorur alfabetin latin, por meqë shqipja ka disa tinguj që nuk gjenden në këtë alfabet, Bogdani ka përdorur disa shenja të veçanta. Këto shenja i kanë përdorur edhe autorë të tjerë paraardhës të tij. P.sh për grafikën e Y-së e ka marrë nga një shenjë e glagolitishtes, një shkrimi të vjetër sllav - boshnjak, ndërsa fonema të tjera të shqipes Bogdani i mori nga greqishtja.

Tituj të veprave

 • Çeta e profetëve (Cuneus prophetarum)
 • Kenget e Sibilave
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Doi( veradoissl-mail.com ), 10/11/2013 at 10:26am (UTC):
  When hve been you going to post again You actually entertain
  quite a lot of people!

  Comment posted by Jefferies( loganjefferiesbigstring.com ), 10/02/2013 at 4:23am (UTC):
  Magnificent goods from you, man. I have understand your
  stuff preceding to and you have been just extremely first-class.
  I actually something like what you_ve acquired here, certainly
  such as what you have been saying and the way in which
  you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read much more out of you.
  This is really a wonderful web site.

  Comment posted by Mckinley( drewmckinleyyahoo.com ), 10/02/2013 at 2:31am (UTC):
  produce,Underneath tthat the celestial satellite of affection remedy blokes
  sensible sweetheart is awaqre of two of that
  the more poor on the opportunity to begin, and that's your boyfriend_s beloved duration of the
  guiltiness, impressive perfect spare time on her.

  Comment posted by Mcfadden( renee_mcfaddenbigstring.com ), 10/01/2013 at 3:34pm (UTC):
  In att the recent time of austerity in addition to relative stress about
  running into debt, plenty of people balk up against the idea of having a credit
  card to make purdhase of merchandise and also pay for any other gift
  giving occasion, preferring, instead only to rely on
  that the tried along with trusted procedure for making repayment _ toygh
  dollar. In spite of this, whenever you have the cash on hand to make that the purchase completely, then,
  paradoxically, which can be thhe best time just to be able to utilize that the cards for a couple off motives.

  Comment posted by Harris( kris-harrisgmail.com ), 09/28/2013 at 1:36am (UTC):
  I have too obttain across my affection for yolur kindness supporting people
  who absolutely need help with this situation.
  Your special dedicatkon to gettong that the message along had become actually powerful and
  has continuously made guys and women much such as me to
  reach their ambitions. Thhe informative guide denotes
  much to me and further more to my colleagues. With thanks; out of all of
  us.

  Comment posted by Blount( hazel-blountgmail.com ), 09/27/2013 at 3:42pm (UTC):
  That the gods do nothing until they_ve blinded that
  the minds of that the wicked.

  Comment posted by Fong( randallfongfmgirl.com ), 09/27/2013 at 3:20pm (UTC):
  I come up reference an olive offshoot in solitary around, and the freedom fighters gun in the other.
  Do not detonate that the olive limb become lower from
  my hand.

  Comment posted by Brewster( tony_brewsterzoho.com ), 09/27/2013 at 9:19am (UTC):
  I used to be recommended this web site by my
  cousin. I_m no longer sure whethedr this put up is written
  via him as nobody else be acquainted with such exact approximately my problem.
  You_re amazing! Thank you!

  Comment posted by Soares( deanna-soaresfreenet.de ), 09/26/2013 at 9:31pm (UTC):
  I am curious to discover out what blog platform you are working with?
  I_m having some minor security iseues with my latest website and I would for instance to seek out something morte
  safeguarded. Do youu hav any other suggestions?

  Comment posted by Mckinney( kelley.mckinneyinbox.com ), 09/26/2013 at 1:21pm (UTC):
  You have some seriously important info written here. Great
  job and keep posting terrific stuff.

  Comment posted by Lamontagne( raymon-lamontagnet-online.de ), 09/26/2013 at 5:44am (UTC):
  Heya i am for that the first time here. I found this board and I get a hold of
  It actually useful & it helped me out much. I hope to provide something back and aid others for example
  you helped me.

  Comment posted by Romano( sandy_romanogmail.com ), 09/26/2013 at 12:36am (UTC):
  I was very happyy to uncover this site oon yahoo.I wanted to ssay
  thanks to you with regard to thiis great article!!
  I certainlyappreciated every little bit of it and I_ve you bookmarked to have a look at new
  stuff you post.

  Comment posted by Lemons( guadalupelemonsgmail.com ), 09/25/2013 at 7:38pm (UTC):
  Whats up, I just hopped over on your web site by line of attack
  of StumbleUpon. No longer something I_d in most cases read, on the other
  hand I favored your feelings nlne that the less.
  Thank you for making one thing worth reading.

  Comment posted by Fitch( michell-fitchwildmail.com ), 09/25/2013 at 3:12pm (UTC):
  I simply want to saay I am just very neew to blogging
  and site-building and absolutely liked you_re web-site.

  More than likely I_m likely to bookmark your
  site . You absoputely come with remarable articles.
  Thank you for revealing your web page.

  Comment posted by Holliman( lenorehollimanarcor.de ), 09/25/2013 at 5:58am (UTC):
  Nice post. I dizcover some thing tougher on different websites everyday.
  Most commonly it can be stimulating to sttudy content off their writers and use a iny
  from their site. I_d want to use some using tthe content in
  this minor weblog whether you do not mind. Natually I_ll give
  you with a link in your web weblog. Appreciate your sharing.

  Comment posted by Tyler( jasminetylergmail.com ), 09/24/2013 at 1:55pm (UTC):
  Because a Newbie, I am always huning on that the internet
  for articpes that can help me. Thank you

  Comment posted by Watson( allanwatsonmailservice.ms ), 09/24/2013 at 6:52am (UTC):
  I have to copnvey my respect for your kindness for all those that
  require guidance on this one field. Your special commitment to passing thee solution up
  and dopwn has been incredibly functinal and has continually empowered most
  people for instance me to achieve their dreams.
  Yourr amazing insightful info entails much to mee and especially to my peers.
  Thanks a ton; from all of us.

  Comment posted by Forte( sonfortegawab.com ), 09/24/2013 at 6:40am (UTC):
  The thing i like about your blog is someone to always
  post direct to that the point info.__._

  Comment posted by Mccord( hazelmccordweb.de ), 09/24/2013 at 4:39am (UTC):
  Thanks, I are seeking for info about this subject matter for ageds
  and yours is that the best I have found so far.

  Comment posted by Meadows( denice_meadowsinbox.com ), 09/23/2013 at 7:28pm (UTC):
  This web site mmay be a walk-through for alll of that thee details you wanted inn regards to this and didn_t recognkze who to
  question. Glimpse here, and you_ll definitely
  find it.

  Comment posted by Villanueva( kaitlyn-villanuevagmx.de ), 09/23/2013 at 7:36am (UTC):
  This is reeally a great blog. aand i wish to visiut thiss every day of
  that the week .

  Comment posted by Shepard( katriceshepardinbox.com ), 09/23/2013 at 7:27am (UTC):
  Awesome. Thanks for a great article page. I_ll be coming and reading for more
  and read your other articles. When you_d for instance me to refer this
  to others, please let me identify because I have tons of people who might be interested in what this site has to share.

  Comment posted by Dean( todddeangmail.com ), 09/23/2013 at 5:10am (UTC):
  Heya i_m for the first timee here. I found this board and I to llookup out It
  truly helpful & iit helped me out a ton. I hope to offer something back and aid others such as
  you helped me.

  Comment posted by Calderon( ramona_calderongmail.com ), 09/23/2013 at 4:48am (UTC):
  You made some obvious points there. I did a lookup
  on that the topic and found most people will go along with with your
  blog.

  Comment posted by Mccann( millard-mccannbigstring.com ), 09/23/2013 at 1:32am (UTC):
  This article is very appealing to thinming people for inbstance me.
  It_s not merely thought-provoking, it draws you
  in out of that the beginning. This is well-written content.
  Thee views here are also appealing to me. Thank you.

  Comment posted by Mccallum( scottmccallumgawab.com ), 09/23/2013 at 12:48am (UTC):
  Excellent day! This is quite off topic but I need spme help from an
  established blog. Is it very hard to set up your ownn blog?
  I_m nnot very techincal conversely I can figure things out pretty fast.

  I_m thinking about setting up mmy own in spite of this I_m
  not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?

  Appreciate it

  Comment posted by Ashley( jamal.ashleymoose-mail.com ), 09/22/2013 at 5:28pm (UTC):
  i can say that David Archuleta has some great potential.
  all he need is more epxerience_

  Comment posted by Mcnutt( donaldmcnuttmoose-mail.com ), 09/22/2013 at 1:54pm (UTC):
  Thanks for sharing, this iss usually a fantastic article post.

  Comment posted by Ferry( boyceferrygooglemail.com ), 09/22/2013 at 5:55am (UTC):
  I all that the time emailedd this web site post pazge to all my
  friends, because if something like tto read itt ten my friends will too.

  Comment posted by Rousseau( eddierousseaubigstring.com ), 09/22/2013 at 4:52am (UTC):
  Hi, May I coppy your page picture and make use of that on my
  personal web log?  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 7 visitors (58 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=