Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Sami Frashëri
a>
 

Sami Frashëri (Sami Bey Frashëri) (1 qershor, 1850, Frashër, Shqipëri – 18 qershor, 1904)

Rilindës i shquar, ideologu kryesor i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, dijetar i madh, shkrimtar dhe publicist. Në literaturën e huaj është njohur me emrin Shemseddin Sami. Lindi në Frashër të Përmetit më 1 qershor 1850. Mësimet e para i mori në fshatin e lindjes. Më 1865 së bashku me pesë vëllezërit e tij dhe dy motrat u vendos në Janinë. Këtu së bashku me Naimin, Sami Frashëri kreu shkollën e mesme greke "Zosimea", ku përveç kulturës së përgjithshme, përvetësoi krahas greqishtes së re e të vjetër edhe gjuhën latine si dhe gjuhën frënge dhe atë italiane. Në Tetovë, nga Mahmut Efendiu (Kalkendelenli Mahmut Efendi), mësoi arabisht, persisht dhe turqisht.

Më 1872 u vendos në Stamboll ku zhvilloi një veprimtari të gjerë patriotike për çlirimin dhe bashkimin kombëtar të popullit shqiptar dhe bashkëpunoi me përfaqësuesit më përparimtarë të lëvizjes demokratike-borgjeze turke. Ishte një ndër organizatorët kryesorë të "Komitetit Qendror për mbrojtjen e të drejtave të kombësisë shqiptare" dhe me themelimin e "Shoqërisë së të shtypurit shkronja shqip" (1879) u zgjodh kryetar i saj.

Sami Frashëri drejtoi revistat e para në gjuhën shqipe "Drita" dhe pastaj "Dituria" (Stamboll, 1884-85) ku shkroi një varg artikujsh. Për nevojat e shkollës shqipe hartoi librat "Abetare e gjuhës shqipe" (1886), "Shkronjtore e gjuhës shqipe" (gramatika, 1886) dhe "Shkronjë" (Gjeografia, 1888) në gjuhën shqipe. Nga veprat më të shquara të këtij mendimtari të shquar, patriot, demokrat dhe iluminist është "Shqipëria ç'ka qenë, ç'është e ç'do të bëhet", botuar më 1899 pa emër autori në Bukuresht. Ky traktat u bë manifesti i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, vepra që sintetizoi programin e lëvizjes, strategjinë dhe taktikën e saj. Në të u shprehën idealet demokratike të zhvillimit politik e shoqëror të vendit, të zhvillimit të arsimit, të kulturës e të shkencës. Sami Frashëri hartoi dhe një fjalor të gjuhës shqipe që mbeti i pabotuar, ai la gjithashtu në dorëshkrim një përmbledhje këngësh popullore shqiptare.

 
 
Sami Frashëri me gruan e tij Eminenë

Çështjen shqiptare Sami Frashëri e mbrojti edhe në organet e ndryshme të shtypit që drejtoi sidomos në gazetën turke "Terxhuman-i Shark". Sami Frashëri është autor i 57 veprave në gjuhën shqipe, turke dhe arabe duke përfshirë këtu edhe revistat e gazetat që i drejtoi duke botuar vetë në to.

Çështjen shqiptare dhe historinë e popullit shqiptar Sami Frashëri i trajton edhe në veprat në gjuhën turke e sidomos në artikujt e botuar në shtypin e kohës, si edhe në veprat letrare me motive nga jeta shqiptare. Si dijetar i madh Sami Frashëri dha kontributin e tij të vyer në disa fusha të shkencës ku u dallua si përfaqësues i mendimit të përparuar materialist, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për vendet e Lindjes. Është autor i fjalorit normativ të gjuhës turke (Kamus-i türki, 1901) i cili ruan vlerën e vet të madhe edhe në ditët e sotme. Fjalori "Kamus-i türki"përmban mbi 40 mijë fjalë e shprehje gjuhësore dhe është pajisur me një parathënie të gjatë të shkruar nga vetë Samiu ku parashtron parimet e tij mbi fjalorin e një gjuhe letrare. Samiu është edhe autor i disa fjalorëve dygjuhësh frëngjisht-turqisht (Kamus-i fransevi, 1882); turqisht-frëngjisht (Kamus-i fransevi, 1885); arabisht-turqisht (Kamus-i arabi). Vepra madhore e Sami Frashëri në gjuhën turke është Enciklopedia e tij "Kamus-ul alâm" (1900) në 6 vëllime, ku Samiu u jep një vend të dukshëm botës shqiptare, figurave të rëndësishme që ka nxjerrë populli shqiptar gjatë historisë së tij. Në enciklopedinë e Samiut gjenden njoftime për institucionet shtetërore, arsimore, fetare etj., si edhe të dhëna gjeografike jo vetëm për qytetet dhe qendrat administrative më të rëndësishme të Shqipërisë, por edhe për fshatrat më të njohura.

Si shkrimtar Sami Frashëri shkroi në gjuhën turke drama e romane. Vepra më e rëndësishme tregimtare Sami Frashëri "Besa", e botuar më 1875 (?) e ka marrë subjektin nga jeta shqiptare. Ajo u shfaq në teatrin perandorak në Stamboll më 1874 (?), një vit para se të botohej.

Për popullarizimin e dijeve shkencore shkroj disa libra dhe broshura, të ciat i përmblodhi në "Bibliotekën e xhepit", hartoi tekste të ndryshme, botoi antologji me pjesë të zgjedhura nga letërsia botërore dhe kryesisht orientale, ai la në dorëshkrim 11 vepra kryesisht nga fusha e gjuhësisë dhe e letërsisë.

Sami Frashëri ishte edhe një gazetar i talentuar. Ai ka bashkëpunuar me shkrime dhe ka qenë redaktor dhe kryeredaktor në disa gazeta si pshm.: "Sabah" ("Mëngjezi" 1876), ku për një kohë ishte kryeredaktor, "Hafta" ("Java") etj.

Në punën krijuese të Sami Frashëri një vend të rëndësishëm zënë edhe përkthimet, e kryesisht ato nga frëngjishtja. Ai shquhej për kulturën e tij të gjerë në shumë fusha. Biblioteka personale e tij kishte 20,000 vëllime.

Për veprimtarinë patriotike edhe për frymën përparimtare që përshkon veprat e tij Porta e Lartë e ndoqi dhe e persekutoi Sami Frashërin, duke e internuar e izoluar. Vitet e fundit atij i qe ndaluar të dilte nga shtëpia. Atdhetari i shquar i vdiq në Erenköy - Stamboll.

Tituj të veprave

 • Gjave (1876)
 • Shqipëria ç´ka qenë, ç´është e ç´do të bëhet (1899)
 • Besa dramë (turqisht) 
 • Kamus-i turki fjalor (turqisht) 
 • Kamus al alam enciklopedia e parë turke e gjeografisë dhe historisë.
 • dheu eshte flori
 • The last comments on this page:
  Comment posted by Matlock( mikelmatlockwildmail.com ), 10/11/2013 at 9:14pm (UTC):
  it's wise to option to choose Light Emitting Diode christmas lights becaue they have been not
  fire hazard_

  Comment posted by Willhite( vernitawillhitegmx.de ), 10/11/2013 at 2:09pm (UTC):
  Hi there,just became alert to your blog through Google, and foiund that it_s actually informative.

  I am gonna watch out for brussels. I_ll be
  grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited out
  of yokur writing. Cheers!

  Comment posted by Stonehouse( eugenio_stonehousegmail.com ), 10/11/2013 at 11:01am (UTC):
  we love watching Dancing with that the stars,
  that the actresses and actors that joins it have been nice:
  :

  Comment posted by Harmer( latia.harmeryahoo.com ), 10/11/2013 at 10:51am (UTC):
  I have just seen this at a preview screening in London.

  Comment posted by Dutton( ramonduttonfastmail.com.au ), 09/28/2013 at 6:39pm (UTC):
  I love your blog.. very nice colors &theme. Did you
  create this website yourself? Plz reply back becdause I_m looking to create my own blog andd wiksh to be acquainted
  with wheere u got this from. thanks

  Comment posted by Uribe( autumnuribeinbox.com ), 09/27/2013 at 6:08pm (UTC):
  Oh my goodness! a wonderful article dude. Appreciate it Nonetheless We_re experiencing problem with ur rss .
  Do not recognize why Not able to sign up for it. Can there be anyy other individual obtaining exactly thee same rss dilemma?

  Anyone whoo knows kindly respond. Thnkx

  Comment posted by Iverson( patrice_iversongmail.com ), 09/27/2013 at 6:06am (UTC):
  Have you already setup a fan page on Facevook ?:__,

  Comment posted by Ferrara( marylynferrarafreenet.de ), 09/26/2013 at 8:06pm (UTC):
  Fantastic website. A whole lot of helpful information here.
  I am sending it to some friewnds ans additionally
  sharing in delicious. And obviously, thank someone to your effort!

  Comment posted by Orta( tommyortagmx.de ), 09/26/2013 at 5:47am (UTC):
  Rispondi Octoersky Project Group

  Comment posted by Delaney( brigida_delaneygmail.com ), 09/26/2013 at 5:45am (UTC):
  very nice post, i surely love this web site, persist in it

  Comment posted by Cantu( melainecantulive.de ), 09/25/2013 at 10:16pm (UTC):
  I am consttantly hunting via that the internet for articles
  that can benefit me. Thanks!

  Comment posted by Pittman( rebbecapittmangmail.com ), 09/25/2013 at 9:28pm (UTC):
  You have a very nice layout for your blog, i wantt it to utilize on
  my site too .

  Comment posted by Westfall( cathleen.westfallyahoo.com ), 09/25/2013 at 3:36am (UTC):
  Thanks so much for the post.Actually seeking forward to read more.
  Awesome.

  Comment posted by Crespo( angelia.crespogmail.com ), 09/24/2013 at 7:58pm (UTC):
  Manner cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and the
  rest of the site is really excellent.

  Comment posted by Tisdale( antje_tisdalearcor.de ), 09/24/2013 at 3:30pm (UTC):
  An incredibly fascinating read, I might not exacctly concur
  solely, however you do make some extremely valid points.

  Comment posted by Compton( kathiecomptongmail.com ), 09/24/2013 at 12:43am (UTC):
  well, skin cancer incidence would be increasing because of that the hole
  on that the ozone layer~

  Comment posted by Peterman( niklaspetermangmx.net ), 09/22/2013 at 3:34pm (UTC):
  grrat points altogether, you just received one more reader.
  What would you suggest about your publish someone to just made some days ago?
  Any other sure?

  Comment posted by Pinkerton( rafaelapinkertongmail.com ), 09/22/2013 at 7:59am (UTC):
  I couldn_t at the moment have asked ffor an efen better blog.
  You have been there to offer good assistance, going onn to the
  point for quick understanding oof yolur readership. You_re truly a terrific professional in this matter.
  Thanks a large amount for always being there visitors juust like me.

  Comment posted by Helton( evelyne_heltonarcor.de ), 09/22/2013 at 7:09am (UTC):
  You made certain nice points there. I did a lookup on the matter and found a
  first-rate quantity of persons will consent with your blog.

  Comment posted by Bernstein( rickey_bernsteinyahoo.de ), 09/22/2013 at 5:56am (UTC):
  Some genuinely nice stuff on this internet site ,
  I it.

  Comment posted by Hartnett( patrice_hartnettwhale-mail.com ), 09/22/2013 at 5:20am (UTC):
  This is mostly a nice blog i must say, typically i don????t
  post comments on others???? website pages conversely wsh to
  say that his post actually forced mee to do so!

  Comment posted by Hare( micheal.haregooglemail.com ), 09/22/2013 at 3:46am (UTC):
  Immigration Lawyers_ [...]here are some links to internet
  websites that we link to because we think they have been worth visiting[...]_

  Comment posted by Schmitz( kentonschmitzweb.de ), 09/20/2013 at 9:02pm (UTC):
  I_ve been which line of attack to publish about something
  like this particular on a single of our weblogs which features provided me a thought.

  Thanks.

  Comment posted by Luciano( darwinlucianogmx.net ), 09/20/2013 at 3:28pm (UTC):
  Woah! I_m really loving that the template/theme of this website.

  It_s easy, yet effective. A whole lot of times it_s tough to locate that
  _perfect balance_ between user friendliness and visual appeal.
  I must say that you_ve done a very first-rate job with this.
  Additionally, the blog loads super fast for me
  on Safari. Exceptional Blog!

  Comment posted by Alston( cherie_alstongooglemail.com ), 09/20/2013 at 9:16am (UTC):
  I actually just luke and appreciate your article.Really thank you!

  Great.

  Comment posted by Hare( elizaharegmx.net ), 09/19/2013 at 8:18pm (UTC):
  This mayy be that the corrrect weblog for everyone
  who's hopes to find this topic. You already recognize a great deal
  it's practically problematical to argue together with yoou (not that I
  actually would want_HaHa). You certainly put another spin on
  a topic thats been discussed for several years. Wonderful stuff, just great!

  Comment posted by Montero( leif_monterogmx.de ), 09/17/2013 at 10:21am (UTC):
  Beging with the entire wales well before just about any other planking.
  Our own wales can with no trouble compilation of calculated forums those
  thickness analysts could be that the similar to some of that the shell planking along with more significant damage
  so that they project after dark planking. planking  Add comment to this page:
  Your Name:
  Your Email address:
  Your website URL:
  Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 5 visitors (38 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=