Shiko Shpija e Kosoves 2 Live , Shiko Big Brother Albania 4 Live,Shiko Ndeshje Futbolli LIVE
Mirë se vini te web faqja e Endrit Miftarit  
  Shtëpia
  Moti
  Personalitete shqiptare
  => Abdyl Frashëri
  => Adem Demaçi
  => Andon Zako Çajupi
  => Asdreni
  => Avni Rrustemi
  => Bajram Curri
  => Çerçiz Topulli
  => Dedë Gjo Luli
  => Dritëro Agolli
  => Eqrem Çabej
  => Faik Konica
  => Gjergj Fishta
  => Gjon Buzuku
  => Haki Stërmilli
  => Hasan Prishtina
  => Hasan Tahsini
  => Ibrahim Rugova
  => Ismail Kadare
  => Jeronim De Rada
  => Lasgush Poradeci
  => Marin Barleti
  => Naim Frashëri
  => Naum Veqilharxhi
  => Ndre Mjeda
  => Nëna Terezë
  => Pjetër Bogdani
  => Sami Frashëri
  => Ymer Prizreni
  Dëgjo Radio
  Emra Shqip
  Video
  Filma Shqiptarë
  Horoskopi Ditor
  Fjalë të urta
  Moti në Shqipëri
  Kontaktimi
  Harta Gjeografike
  Libri i Vizitorit
  Barcoleta shqip
  Shkarko programe falas
  Humor 20014
  Videoklipe për telefon
  Kuriozitete
  Në cilën ditë ke lind?
  Zbukuro emrin
  Si lidhet kravata?
  Dërgo 30 sms falas NEW 2010
  Dizajn by Me!
  RTK LIVE
Hasan Prishtina
a>
 

Hasan Prishtina lindi më 1873 në Vushtrri në një familje patriote, u vra më 14 gusht 1933 në Selanik me atentat. Ishte patriot e demokrat revolucionar i shquar që luftoi për lirinë e pavarësinë e atdheut, për demokratizimin e jetës së vendit, për çlirimin e Kosovës nga zgjedha serbomadhe dhe bashkimin e saj me shtetin shqiptar.

Studimet e larta i kreu në Stamboll për shkencat politiko-juridike. Në vitet 1908-1912 u zgjodh tri herë deputet në parlamentin osman, të cilin e përdori si tribunë për mbrojtjen e të drejtave kombëtare të shqiptarëve.

Në fillim të vitit 1912 së bashku me Ismail Qemalin ishte ndër nismëtarët për organizimin e Kryengritjes së Përgjithshme të Armatosur në Shqipëri ku u shqua si udhëheqësi kryesor. Në vitin 1913 u ngarkua me detyrën e ministrit në qeverinë kombëtare të Vlorës. Me themelimin e komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" u zgjodh anëtar i tij, ndërsa në dhjetor të vitit 1919 komiteti e ngarkoi si kryetar të delegacionit të tij në Konferencën e Paqes në Paris ku do të kërkonte bashkimin me shtetin kombëtar shqiptar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare në Jugosllavi.

Mori pjesë aktive në përgatitjen dhe organizimin e Kongresit të Lushnjës 1920 dhe në prill të vitit 1921 u zgjodh deputet i Dibrës në parlamentin shqiptar. Në dhjetor të vitit 1921 kryesoi një ndër qeveritë më demokratike të vendit. Hasan Prishtina ishte një nga drejtuesit e organizatorët kryesorë të lëvizjes antizogiste të shkurt-marsit 1922. Gjatë viteve 1922 dhe 1923 u shqua si kundërshtar i vendosur i reaksionit të brendshëm. Shquhet si luftëtar për mbrojtjen e "Zonës neutrale" të Junikut nga forcat serbe dhe ato zogiste, si udhëheqës i lëvizjes nacionalçlirimtare dhe i çetave kryengritëse në Kosovë kundër sundimit serb. Hasan Prishtina mori pjesë aktive në përgatitjen e Revolucionit Demokratiko-borgjez të qershorit të vitit 1924, luftoi për vënien në jetë të programit të qeverisë demokratike të dalë nga ky revolucion. Në shtator të vitit 1924 në krye të një delegacioni në emër të komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" shkoi në Lidhjen e Kombeve në Gjenevë ku protestoi kundër barbarizmave mbi popullsinë shqiptare të qarqeve shoviniste serbe në Kosovë.

Pas dështimit të revolucionit të 1924-ës u largua jashtë atdheut. Gjatë tërë kohës në mërgim (1925-1933) qëndroi në krahun më të përparuar të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. E vazhdoi luftën kundër regjimeve diktatoriale e monarkofashiste, kundër tiranisë zogiste në Shqipëri dhe zgjedhës shoviniste serbomadhe në Kosovë. Nën drejtimin e tij, u themelua "Komiteti i Çlirimit të Kosovës" i cili veproi jashtë vendit krahas Komitetit të Çlirimit Nacional. Hasan Prishtina luftën çlirimtare në Kosovë u përpoq ta lidhë e ta bashkërendojë me luftën e popujve të shtypur ballkanikë. Disa herë u bë nismëtar i bashkëpunimit me përfaqësuesit dhe organizatat nacionalçlirimtare të Maqedonisë, të Bosnjës, të Kroacisë e të tjerë që vuanin nën zgjedhën e regjimeve shoviniste të huaja. Hasan Prishtina kërkonte respektimin e të drejtave kombëtare të të gjithë popujve ballkanikë gjë që do të arrihej sipas tij me krijimin e shteteve kombëtare në bazë të parimit të vetëvendosjes, duke përjashtuar çdo formë të hegjemonisë së njërit ndaj tjetrit. Katër herë armiqtë organizuan kundër tij atentate me armë. Dy herë e burgosën pushtuesit serbë e bullgarë. Gjashtë herë e dënuan me vdekje xhonturqit, feudali e vegla e Serbisë Esat Toptani, qarqet shoviniste serbomadhe dhe tri herë qeveria e Ahmet Zogut. Më 14 gusht 1933 u vra në Selanik me atentat nga agjentët e Ahmet Zogut në bashkëpunim me qeverinë jugosllave. Hasan Prishtina ka lënë një varg artikujsh si edhe kujtimet e tij për kryengritjen antiosmane të 1912 që kanë vlerë për historinë e lëvizjes sonë kombëtare e demokratike. Në vitin 1977 eshtrat e tij u sollën nga Selaniku në Shqipëri.

The last comments on this page:
Comment posted by BarbaraTer( polymod123gmail.com ), 11/07/2019 at 8:06am (UTC):
ДПбрый ЎеМь
РекПЌеМЎуют врачО
препараты Ўля лечеМОя ВИЧ


[url=https://velpanex.ru/shop/28/desc/niranib]Zejula[/url]

Comment posted by Kevindiugh( lunina.v93gmail.com ), 06/27/2019 at 11:03am (UTC):
!
: http://limonos.ru :
http://limonos.ru/novosti-shou-biznesa/
http://limonos.ru/kreativ/
http://limonos.ru/3510-kinopremery-aprelya-2015.html [b] 2015 [/b]
http://limonos.ru/8535-evropa-vklyuchaet-rozhdestvo.html

Comment posted by Jimmygax( romanovaevgenija20gmail.com ), 05/27/2019 at 4:44pm (UTC):
! !
: [b] [/b] [url=http://kinovalenok.tv/]http://kinovalenok.tv/[/url]
: [url=http://kinovalenok.tv/semeynyy/] [/url] 2019
: [url=http://kinovalenok.tv/serialy/] 2018 [/url] 2 2019
: [url=http://kinovalenok.tv/triller/] 2019[/url] 2018
: http://kinovalenok.tv/5200-zaneslo-redirected-2014.html [b] / Redirected (2014) [/b]
: http://kinovalenok.tv/6127-grizli-grizzly-2014.html

Comment posted by NISenltew( buskitbigmir.net ), 05/14/2019 at 7:19pm (UTC):
JTL Wawi Entwicklung
JTL Wawi Funktionen fur E-Commerce
Was ist JTL Wawi, welche Moglichkeiten bekommt damit ein Online-Unternehmer, wenn er sich fur die Verwendung dieser Software entscheidet? Die Funktionen der Plattform, ihre Vorteile fur Internet-Handler.
Bis heute hat der Online-Handel die gleichen Rechte wie alle anderen Arten des traditionellen Handels erhalten. In manchen Fallen ist er sogar rentabler.
Au?erdem sind die Entwickler auch im permanentem Rennen, um den Eigentumern des Online-Shops mehr und bequemere Werkzeuge fur ihr Geschaft anzubieten.
Die JTL wawi-Plattform, ist eine leistungsstarke und praktische Plattform, die die meisten Aufgaben mit minimalem Aufwand losen kann.
Laut Umfragen unter 585 kleinen und mittleren Geschaften im Internet zufolge nahm JTL wawi den ersten Platz bei Enterprise-Resource-Planning-Losungen ein. Die Plattform ist beliebt bei kleinen Unternehmen, die bis zu 100 Mitarbeiter beschaftigen.
Vorteile von JTL-Wawi fur Internetgeschafte
TL-Wawi ist eine kostenlose Software zur Planung von Unternehmensressourcen, die Sie in allen modernen Handelsprozessen mit Schwerpunkt auf Online-Handel unterstutzt. Tagliche Arbeitsablaufe wie Produkterstellung, Einkauf, Lagerverwaltung, Verkauf und Lieferung werden zentral bei JTL-Wawi verwaltet. Fur jeden wichtigen Prozess bei JTL-Wawi gibt es einen separaten Bereich, auf den Sie uber die Symbolleiste im Programm zugreifen konnen.
JTL Wawi Funktionen fur E-Commerce
Vorteile von JTL-Wawi fur Internetgeschafte

JTL Wawi
https://gbcoding.de/blog/jtl-wawi-funktionen-f-r-e-commerce
Comment posted by TimothyPhamb( robertvax34mail.ml ), 11/26/2018 at 4:07am (UTC):
Howdy! [url=http://onlinegenepharmacy.com/]canada prescriptions drugs[/url] good web page http://onlinegenepharmacy.com

Comment posted by Montyhek( robertvax34mail.ml ), 11/25/2018 at 12:22pm (UTC):
Hi! [url=http://canadianonlinepharmacyhq.com/]prescription drugs information[/url] great web page http://canadianonlinepharmacyhq.com

Comment posted by Montyhek( robertvaxvlspm.ga ), 11/24/2018 at 6:18am (UTC):
Hi there! [url=http://canadianonlinepharmacyhq.com/]canaian pharmacies genric viagra[/url] beneficial site http://canadianonlinepharmacyhq.com

Comment posted by Robertsom( robertvaxvlspm.ga ), 11/23/2018 at 3:49am (UTC):
Hi! [url=http://www.propeciausfinasteridhq.com/]cheap propecia india[/url] excellent internet site http://www.propeciausfinasteridhq.com

Comment posted by Allanalarp( robertvaxvlspm.ga ), 11/22/2018 at 6:54pm (UTC):
Hi there! [url=http://cialissmx.com/]30 count free cialis[/url] very good website http://cialissmx.com

Comment posted by Raymondsox( robertvaxalbamail.ga ), 10/30/2018 at 9:26am (UTC):
Hi! [url=http://onlinepharmaciescanadahq.com/]reputable online pharmacy[/url] excellent internet site http://onlinepharmaciescanadahq.com

Comment posted by Manuelfar( robertvaxvivadom.ga ), 10/11/2018 at 5:45am (UTC):
Hi! [url=http://propeciausfinasteridhq.com/]buy propecia online paypal[/url] great internet site http://propeciausfinasteridhq.com

Comment posted by Richardlot( robertvaxzimail.ga ), 10/02/2018 at 4:19am (UTC):
Hi! [url=http://onlinepharmacycanadaus.com/]legal online pharmacy[/url] very good web page

Comment posted by JamesKex( robertvaxlevitrasx.com ), 09/22/2018 at 5:26am (UTC):
Hello there! [url=http://cialisrnm.com/]cialis cheap[/url] good internet site

Comment posted by Robertgob( robertvaxpharmacy-online.bid ), 08/27/2018 at 5:46pm (UTC):
Hello there! [url=http://pharmacy-online.bid/]Most Reliable Canadian Pharmacies[/url] very good internet site

Comment posted by LarryspiMi( robertvaxalsiodj.ga ), 08/12/2018 at 2:10am (UTC):
Hello! [url=http://trustnlinepharmacy.us/]top online pharmacies[/url] good internet site

Comment posted by Rogernaibe( ), 08/11/2018 at 1:53am (UTC):
Hello friends. My name is John. I like to travel. Travelling is my hobby. Most of all I prefer to travel by air. It's more comfortable, more convenient and far quicker than other methods. On the previous month, I traveled in Paris. Cruise premises more interesting impressions for a long time. I saw many beautiful beaches of the coast. To travel by sea, also is very interesting, exciting but simply marvelous. One of the most thrilling method of travelling is travelling on foot. I usually travel on foot for the purpose of discovering something new or in search of pleasure and adventure. It is very cheap. If you want to have speed, comfort and pleasure, travelling by train is absolutely for you. http://ledstk.com

Comment posted by Thurmanpasia( zaacrowovav1972ledstk.com ), 06/15/2018 at 3:53am (UTC):
, ,

Comment posted by TVPMVuncask( novaktvpmos.ru ), 05/23/2018 at 3:12pm (UTC):
TVP , . .
. , . .

. .

, . .
TVP - , , , .
, ,, . .
.


- [url=https://tvpolimer.ru/] [/url]

Comment posted by Kennethloaph( robertvaxindjjd.tk ), 05/22/2018 at 4:31pm (UTC):
Hello! [url=http://canadianpharmacyrxp.bid/]buy drugs without prescription[/url] good site http://canadianpharmacyrxp.bid

Comment posted by DavidInoge( robertvaxyamsmail.ml ), 05/12/2018 at 4:33pm (UTC):
Hello there! [url=http://canadianpharmacy.accountant/]canadian online pharmacies[/url] excellent web site http://canadianpharmacy.accountant

Comment posted by Terrypop( robertvaxlambamail.ga ), 04/25/2018 at 1:43pm (UTC):
Hi! [url=http://onlinepharmacy.gdn/]canada is good for pharmacy?[/url] very good web site http://onlinepharmacy.gdn

Comment posted by MartinTug( robertvaxlambamail.ga ), 04/16/2018 at 6:44pm (UTC):
Hello! [url=http://viagrapms.com/]sildenafil[/url] excellent website http://viagrapms.com

Comment posted by Hermanmah( robertvaxlambamail.ga ), 04/04/2018 at 8:32am (UTC):
Hi there! [url=http://onlinhqpharmacy.com/]online medicine order uk only[/url] good internet site http://onlinhqpharmacy.com

Comment posted by Edwardpom( robertvaxyamsmail.ml ), 04/04/2018 at 8:04am (UTC):
Hello there! [url=http://cialisopharmacy.com/]buy cialis medication[/url] beneficial web site http://cialisopharmacy.com

Comment posted by Kennethpoisp( robertvaxmasmail.ga ), 04/01/2018 at 3:41am (UTC):
Hello there! [url=http://lasix365.party/]buy furosemide online[/url] excellent web site http://lasix365.party

Comment posted by Feewaresia( alexmosk664gmail.com ), 12/29/2017 at 2:55pm (UTC):
Делюсь своей радостью!
Я нашел интернет казино! которое легко ОБЫГРАТЬ!

[b]gamefortuna.net[/b]


Есть возможность бесплатной демо игры без регистрации и смс!
Сначала тренируемся!

И я сначала проверил на бесплатной игре - получилось выигрывать!
Пополнился на 500 рублей - и уже вывел и обналичил 48 800р. (всего! за три дня!)
Хочу чтобы побольше людей об этом узнали - и подзаработали денег)
Тем более что скоро праздники!

Я играю в кено и фортуну пробовал блек джек - думаю на любой игре получиться
главное не спешить и немного подумать.

Поделись с друзьями и родными!
казино молодое - пока набирают пулл игроков - месяца два еще будет халява!
а потом неизвестно!

так что скорей скорей - грабим казино вместе))

зови друзей)

[b]Важно:[/b] легко обыграть казино фортуна только на этом сайте [b]gamefortuna.net[/b] - я пробовал почти на всех - и везде плохо
а этот их новый сайт - он молодой поэтому такая халява!

Comment posted by Payday ( fiorenzo34pochtar.top ), 12/26/2017 at 12:21pm (UTC):
payday loans no credit check <a href="https://loan.us.org">easy payday loans online</a> loans [url=https://loan.us.org]cash loans[/url]

Comment posted by CharlesGic( kalashchnikov.larionmail.ru ), 12/16/2017 at 8:43am (UTC):
По совету друзей выбрала Глазную клинику «Черника». Сначала я записалась на обследование глаз к офтальмологу. Через 3 дня прошла эту процедуру, показало, что зрение мое -2. Врач Зайцев Р.О. проконсультировал меня и я записалась на лазерную операцию. Лазерную операцию мне делал врач Зеленин Дмитрий Фёдорович, который быстро и качественно сделал свою работу. После проведенной операции врач-офтальмолог течение двух часов проводит осмотр глаз, затем отпускает. От операции уже прошло 5 месяцев, зрение так и держится на единице. Я уже даже забыла, каково это ходить с линзами, которые натирают глаза и вызывают тем самым дискомфорт. Вообщем я осталась довольна процедурой, к тому же цены здесь оказались ниже, чем в других больницах
https://vk.com/topic-68438806_35734163


Comment posted by EvgrafdrepT( byrsan.vikamail.ru ), 12/14/2017 at 2:39pm (UTC):
http://joyzd.ipekito.ru/pornokartinki-retro.asp

[url=http://rtwkyzi.ipekito.ru/2017/12/14/49808.aspx ]presvarce Toks Ordisy[/url]
[url=http://fcmljt.ipekito.ru/2017/12/14-g3LMG.php ]Caremirl ideamePer pt[/url]
[url=http://ynemy.ru/zalog-pod-nedvijimost-ufa.aspx ]pitfrorm Cazodocoor Mydron[/url]
kabCydaynab alebra Offece

Comment posted by AristarhSmofF( glupak-tmail.ru ), 11/20/2017 at 12:15am (UTC):

<a href=>FribriB Payox OrnamTumma</a>
<a href=>jal vetspeby jeab</a>
<a href=>parve Mubbobossy Zillajaisiorp</a>
encowvova othersofe AnabepeakdabAdd comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Endrit Miftari  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Facebook 'Like' Button  
   
Advertisement  
   
Mirë se vini  
  Kjo është web faqja e Endrit Miftarit  
Këtu ju mund të gjeni gjithqka që ju nevojitet  
  Mos harroni që qdo ditë të na vizitoni  
Sot kanë qenë 12 visitors (100 hits) në këtë webfaqe
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=